09:35 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
6432

Euroopa ülemkogu eesistuja Donald Tusk kutsuti Poola prokuratuuri

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Euroopa Ülemkogu esimees ja Poola endine peaminister Donald Tusk kutsuti Varssavi ringkonnaprokuratuuri ülekuulamisele. Esialgu tunnistajana. Talt oodatakse tunnistusi võimude teadmata FSB-ga (Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus) kontaktis olnud Poola sõjaväe vastuluureteenistuse (VLT) endiste juhtide kriminaalmenetluses. Tusk pidanuks prokuratuuri ilmuma kolmapäeval 15. märtsil, teatas RIA Novosti.

Olgu mainitud, et Tuski esindajate sõnul ei ole tal oma töökohustuste tõttu Euroopa struktuurides ilmselt võimalik uurijaga kohtuda: Ülemkogu juhil on erakordselt tihe töögraafik, teda oodatakse Strasbourgis Euroopa Parlamendi plenaaristungil.

Kes kelle tagant nuhkis

Üks ütlemata segane lugu. Detsembris 2016 esitas Poola prokuratuur kahele sõjaväe VLT juhile — kindral Janusz Nosekile ja kindral Peter Pytelile süüdistuse "võimuvolituste ületamises": nad tegid ilma valitsuse juhi sellekohase sanktsioonita koostööd välismaa eriteenistustega.

Üksikasju eriti teada pole, kuid Poola meedia teatel on tegemist 2010. aastal FSB ja Poola sõjaväe VLT vahel sõlmitud kokkuleppega. See toimus kohe pärast Smolenskis lennukiga Ту-154М toimunud katastroofi, milles hukkus Poola president Lech Kaczyński, tema abikaasa, riigi sõjaväe kogu juhtkond, paljud tuntud poliitikud ja ühiskonnategelased, kokku 88 reisijat ja üheksa meeskonnaliiget.

Kokkulepe käsitles muuhulgas erinevaid tehnilisi küsimusi ja formaalset koostööd vältimaks selliseid lennukatastroofe edaspidi. Telekanal TVN teatel käsitlesid leppe tingimused ka Poola sõjaväekontingendi väljatoomist Afganistanist läbi Venemaa territooriumi. "Kokkulepe võimaldas ohutult ja efektiivselt Poola väed ja sõjatehnika Afganistanist välja viia," teatasid TVN allikad eriteenistustes.

Mõned Poola ajakirjanikud läksid oma järeldustes mõnevõrra kaugemale. Nii väitis ajaleht Gazeta Polska Codziennie, et vastuluurajad jälgisid Poola prokurör Marek Pasionek'it, kes lennukatastroofi uuris. Neid huvitasid Pasionek'i kontaktid Ameerika ametnike ja lennuekspertidega. Jälgiti muidugimõista FSB huvides.

Lisaks liikusid FSB töötajad vabalt, ilma igasuguste piiranguteta Poola sõjaväe VLT hoones. Seda on üsna raske uskuda, seda enam Poolas, kus Moskva vastu erilist sümpaatiat ei tunta.

Raadio RMF eetris püüdis Janusz Nosek kuulajaid veenda, et kokkulepe ei saanud kuidagi olla sõlmitud ilma Tuski nõusolekuta — tol ajal oligi praegune Ülemkogu juht Poola peaminister. "Seega on asjal poliitiline mõõde. See on suunatud eranditult "Kodanike platvormi" valitsemisaegse riigi juhtkonna diskrediteerimisele, seega otseselt endise peaministri vastu," teatas erukindral.

Ammuse vaenlase kättemaks

Kui Tusk sellise nõusoleku tõepoolest andis ja ta tunnistab seda uurimisel, siis muutuvad juriidilised süüdistused VLT juhtide vastu tühiseks, see-eest võib aga Tuski ennast "poliitiliselt" süüdistada sidemetes Kremli tšekistidega. Polegi tähtis, et see seitsme aasta tagune lepe puudutas lennuohutust ja vägede väljatoomist Afganistanist: arvestades Moskva ja Brüsseli suhete pinevust saab see olema tõsine süüdistus ja võimalik, et isegi mõjudega karjäärile.

Liberaal Tuski suhted Poolas praegu valitseva "Õiguse ja õigluse" partei juhtivate konservatiividega on ammusest ajast halvapoolsed. Poola peaministritoolil on praegu Beata Maria Szydło, presidenditoolil Andrzej Duda, kuid tegelik võim on koondunud "Õiguse ja õigluse" partei liidri ja Smolenskis hukkunud Poola presidendi kaksikvenna Jarosław Kaczyński kätte.

Sajandi esimesel kümnendil pidasid Tuski juhitud "Kodanike Platvorm" ja "Õigus ja õiglus" ägedat poliitilist võitlust. 2007. aastal purustas Tusk Jarosław Kaczyński teledebattides ja sai peaministriks, 2014. aastal valiti ta Euroopa Ülemkogu esimeheks ja ta pani Poola peaministri volitused maha.

Sel ajal, kui vastane oli Brüsselis, võitis Kaczyński parlamendi- ja presidendivalimised, kuid kuna Poola on EL liige, on ülemus ikkagi Tusk. Ja siis käivitatigi kampaania eesmärgiga takistada Tuski tagasivalimist Ülemkogu juhi ametikohale. Selle kampaania osaks sai ka niinimetatud "Venemaa jälg". See trump siiski ei aidanud ja 9. märtsil valiti Tusk tagasi. Kaczyński nimetas seda päeva Euroopa Liidu "Mustaks neljapäevaks". Varssavis otsustati üritusega siiski lõpuni minna ja Ülemkogu esimehelt ülestunnistus töötamise kohta "venelaste kasuks" välja pigistada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
FSB, prokuratuur, Euroopa Komisjon, komisjon, Donald Tusk, Poola, Varssavi, Euroopa

Peamised teemad