09:47 19. Jaanuar 2018
Tallinn-3°C
Kuula otse
Nikki Haley

Panus puhtalt jõule

© AFP 2018 / SAUL LOEB
Poliitika
lühendatud link
3543

Diplomaatia muutub Washingtoni jaoks täiesti ilmselt teisejärguliseks. Panustatakse füüsilisele jõule. Ülemaailmsete kriiside ägedad faasid, nagu ajalugu on näidanud, saavad just niiviisi alguse

TALLINN, 17. märts — Sputnik. Ameerika Ühendriikide alaline esindaja ÜRO-s Nikki Haley osutus veel üheks „pusletükiks" — oma äkilise iseoomu ja hinnangute „äkilisuse" mõttes. Karmide sõnadega tema juba ei koonerda. Kuu aega tagasi rääkis ta „Moskva agressiivsetest sammudest", edastab raadio Sputnik.

Diplomaat on otsustanud samas vaimus jätkata ning oma seisukohta kaitsta, väites intervjuus NBC News´ile, et Washington ei tohi „Vene ohtu" alahinnata. Järgnes teemalaiendus: Ameerika Ühendriigid ei saa Vene Föderatsiooni usaldada. Seda mitte kunagi. Paradoksaalne, kuid tõsiasi on, et seesama inimene kutsub oma teistes avaldustes üles Venemaa ja USA vastastikuseid suhteid parandama. Ega jah, vaieldamatult on usaldus poliitikas ja rahvusvahelistes suhetes tihtilugu vägagi tinglik mõiste. Teinekord polegi see midagi muud kui vaid kõnekujund. Aga sellegipoolest ei saa kasvõi suhteliselt normaalsed riikidevahelised suhted areneda ilma kõige vähemagi usalduseta. See on ometi ilmselt aksioom. Ning sääraste sõnade kasutamine nagu „mitte keegi", „mitte kunagi", „kõik" ja „alati" ei kuulu ilmselgelt diplomaatilisse kõnepruuki. Maailmas ei ole midagi igavesti püsivat, kui banaalselt see ka ei kõlaks. Täpselt niisamuti ei ole ka praegune rahvusvaheline olukord kaugeltki mitte igipüsiv.

Juba on aru saada, et Washington on, vastupidi ootustele, sättinud end endistele rööbastele ja kasutab täielikult, nagu öeldakse, tükkis saba ja sarvedega venevastast retoorikat. Seetõttu pole Nikki Haley avalduses ka midagi erilist ja ainulaadset. Liiatigi ilmus see kohe peale järjekordseid süüdistusi „kõikvõimsate" vene häkkerite aadressil. Selgub, et nimelt nemad — kuritahtlikud kõrvaklappidega küberkahjurid — on vaat et kolm aastat tagasi sooritanud küberrünnaku Yahoo portaalile. Juba tavapäraselt ei häri igasuguste nende süüd kinnitavate tõendite puudumine muidugi kedagi. Neid pole ameeriklastel ammust ajast tarvis. Lisaks sellele — Moskva-vastane vimm tema poolt veebruaris ÜRO Julgeolekunõukogu absurdsele resolutsioonile pandud veto pärast. Too nägi ette sanktsioonide kehtestamise Damaskuse vastu Süüria võimude — pole vaja rääkidagi, et taas ilma tõendusteta — kalkuleeritud keemiarünnakute eest oma riigi territooriumil. Pilti täiendab USA senaatorite algatus jätta jõusse Venemaa-vastased sanktsioonid, mis kehtestati pärast väidetavat „Venemaa sisetungi Ukrainasse". Ameerika parlamendisaadikud laulavad taas „serenaade" sellest, et Moskva peab rakendama, aga ei rakenda meetmeid olukorra lahendamiseks. Valitseb juba tugev tüdimus vähimagi fantaasia ja loomingulisuse puudumisest USA seadusandjate poolt. Oleks juba aeg kehtestada uued piirangud, minna välja põhimõtteliselt teisele tasandile — näiteks katsete eest tungida Marsile. Teatas ju Roskosmos kavatsustest mehitatud lend punasele planeedile XXI sajandi esimesel poolel teoks teha. Miks ei peaks Washington panustama ennetusele?

Mõned eksperdid leiavad, et üks võtmetähtsusega küsimusi USA suhete arendamisel Moskvaga on Venemaa teemal kvalifitseeritud ja kogenud spetsialistide puudumine. Kõik või peaagu kõik nad on jäänud eelmisesse ajastusse, uuel ajajärgul aga pole selliseid esile kerkinud. Täpsemalt öeldes, neid ei ole tekitanud Ameerika Ühendriikide valitsus, kes suhtub „Venemaa profiiliga" professionaalide ettevalmistamisse pehmelt öeldes hooletult. Donald Trump kavatseb oma põhiliste deklaratsioonide kohaselt taastada USA sõjalist võimsust. Tema nõuab Pentagoni eelarve olulist suurendamist, olgugi see niigi üleääre pulbitsevalt suur. USA valmistub ka saatma Süüriasse veel tuhandet sõjaväelast, tugevdades oma kohalolekut selles regioonis. Samaaegselt tegi president ettepaneku Riigidepartemagu rahastamist peaaegu kolmandiku võrra kärpida. See aga tähendab, et diplomaatia muutub Washingtoni jaoks juba varjamatult teisejärguliseks. Panus tehakse füüsilisele jõule. Ülemaailmsete kriiside ägedad faasid, nagu ajalugu on näidanud, just niiviisi algavadki.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Yahoo, ÜRO, Nikki Haley, USA

Peamised teemad