03:47 16. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1643
  • RUB72.4844
Hollandi peaminister Mark Rutte

No on tõprad. Türklased õnnitlesid Hollandi peaministrit

© Sputnik / Алексей Никольский
Poliitika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
9863

Võimalik, et oma memuaarides nimetab ta seda valimisvõitu kõige raskemaks. Mõne Türgi ministri tagasipööramine paar päeva enne valimisi oli muidugi mehetegu. Kuid praegu on tal muud mured, võiks hinge tõmmata

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Igal Ruttel oma mihklipäev. Räägitakse, et Hollandi peaministri valimisvõidu üle rõõmustas Angela Merkel rohkemgi, kui asjaosaline ise. Kantsleri kantseleiülem Peter Altmaier väljendas ilmselt mitte ainult isiklikku arvamust, kui nimetas seda "maruks tulemuseks" (sks.k. — Glückwunsch zu diesem tollen Ergebnis! — toim.).

"Holland, oo Holland, sa oled tšempion!" (sks. k. — Niederlande, oh Niederlande, du bist ein Champion! — toim), kirjutas ta Twitteris. Küllap polnud ta kuulnud, et Mark Rutte ise pidas oma valimisvõitu kõigest "veerandfinaaliks" EL jaoks. Samas ainuke kord, kus Hollandi jalgpallimeeskond pärast veerandfinaali jõudmist ka Euroopa meistriks tuli, oli ammusel 1988. aastal. Peaministri meeskonnas pole täna ei Gullitit ega Van Bastenit, ei Koemani ega Rijkaardi.

Valitsevaid sakslasi võib muidugi mõista. Neil seisab finaalmäng ees sügisel. Ja pärast sellist Hollandit on neil nüüd tõepoolest, millest lähtuda. Mis Mark Ruttesse puutub, siis pole ka temal mingit elu. Ihaldatud peigmees küll, kuid veendunud poissmehena, isegi kui püsima jääb, on veel viis aastat väga hõivatud. Riigiga. "Abieluliidust" ta aga ei pääse, kusjuures mitme partneriga korraga. Tema saavutatud 33 parlamendikohta on muidugi võit, kuid kogu parlamendist moodustab see vaid veidi üle viiendiku kohtadest.

Kui Rutte kellelegi kaotaski, siis vaid iseendale. Võrreldes 2012 aastaga miinus üheksa kohta. Tookord polnud migratsioonikriisi, polnud Brexitit ega Trumpi ja seda euroskeptikute kõikehõlmavat häbematust. Ta on esimene, kes suutis nende edu peatada. Vähemalt ta ise arvab nii.

Ja oma edu eepilist tähtsust rõhutades paistab ta siiralt uskuvat, et ületas Trumpi ennastki, mitte ainult tema Hollandi koopiat. Kuigi võitis ta teda vaid sellepärast, et Geert Wilders jäi liiga vara avaliku arvamuse uuringutulemusi uskuma ja loobus faktiliselt võitlusest. Sellele vaatamata on 19 saadikukohta eelmise koosseisuga võrreldes selge edasiminek.

Hollandi peaminister ootab Türgilt vabandamist Rotterdamis tekitatud kaose eest
© Sputnik / Алексей Никольский

Nii et kui Rutte seadis endale kaks eesmärki: ise püsima jääda ja "Vabaduspartei" radikaale mitte endast mööda lasta, siis hakkama sai ta 50%-liselt. See tähendab, et oma poole ta ikkagi leidis. See polnud aga kaugeltki parem pool. Esiteks sellepärast, et tal seisavad ees kurnavad koalitsiooniläbirääkimised ja igaüks potentsiaalsetest koalitsioonipartneritest tunnetab suurepäraselt momendi tähtsust ja teab, kuidas seda oma huvides ära kasutada. Kui viie aasta eest kaubeldi ilma igasuguste väljakutsete ja ähvardavate ohtudetagi peaaegu kaks kuud, siis nüüd ei välista eksperdid, et kokkuleppele ei jõutagi. See aga tähendab ennetähtaegseid valimisi.

Teiseks, midagi tuleb peale hakata Türgiga. Mõnel tema ministril paar päeva enne valimisi ots ümber pöörata — see oli muidugi mehetegu. Aga kui sama teha paari tuhande migrandiga? Või koguni paarikümne tuhandega? Ankara juba lubas ju edaspidi end ega neid mitte tagasi hoida.

Muide, Hollandi veisekarja ta vastu ei võtnud, saatis tagasi. Rutte ei vastanud "muud" ega "määd", isegi nalja ei visanud. Arusaadav, et tal on praegu muud mured. Võiks hinge tõmmata. Võimalik, et oma memuaarides kunagi nimetab ta seda valimisvõitu kõige raskemaks. Võibolla koguni viimaseks. Vähemalt Geert Wilders kinnitab, et Rutte pole temast lahti saanud.

Ja pole ka veel kindel, kes neist soodsamas seisus on. Kas see, kelle pea erakorraliste probleemide pakul on või see, kes varitsedes oma tundi ootab? Esialgu peab Rutte end maailma mastaabi kangelaseks.

Ta räägib, et vaatamata Brexitile ja USA valimistele ütles tema Holland "ei" "valele populismile". Kas see siis tähendab, et tema isikus tunnistas Holland õiget populisti, ei hakanud keegi täpsustama. Pidu ju, las rõõmustab, võibolla rohkem enam ei saagi. Kui just isiklike asjade jaoks aega ei võta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
valimised, peaminister, Mark Rutte, Holland, Türgi

Peamised teemad