23:53 19. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Poliitika
lühendatud link
4061

Dokumendid näitavad, et Mike Flynn töötas mitmes Venemaa ettevõttes ja talle maksti üle 50 tuhande dollari

TALLINN, 18. märts — Sputnik. USA Kongressi järelevalvekomitee käsutuses olevate dokumentide kohaselt maksid Venemaa ettevõtted Mike Flynn'ile enne seda, kui temast president Donald Trumpi nõuniku kandidaat sai, kümneid tuhandeid dollareid, teatab Inosmi viitega artiklile väljaandes The Wall Street Journal.

"Dokumentide kohaselt, millega meie väljaanne tutvus, sai Flynn Venemaalt 11250 dollari kaupa raha nii kaubavedudega tegelevalt lennuettevõttelt, mis pärast korruptsiooniskandaali ÜRO-le teenuseid osutatavate ettevõtete nimekirjast kustutati, kui ka küberjulgeolekuettevõttelt, mis sel ajal üritas laiendada oma ärisidemeid USA valitsusega," kirjutavad ajakirjanikud Shane Harris, Paul Sonne, Carol E. Lee.

Flynn sai raha suuliste esinemiste eest. "Need toimusid 2015. aasta suvel ja sügisel, aasta pärast seda, kui Flinn vabastati USA kaitseministeeriumi luurevalitsuse direktori ametikohalt ja ajal, kui tema salajastele materjalidele juurdepääsuluba alles kehtis," kirjutatakse artiklis.

Donald Trumpi valitsuse justiitsminister Jeff Sessions on sattunud turmtule alla seoses kohtumistega Venemaa suursaadikuga
© REUTERS / KEVIN LAMARQUE

"Detsembris 2015 maksis Kremli toetatav meediaväljaanne RT Flynnile 33750 dollarit USA välispoliitikat ja luuretegevust käsitleva esinemise eest Moskvas toimunud konverentsil," teatab väljaanne. 

Ajaleht märgib: "Uued üksikasjad Flynni esinemiste kohta ilmnevad elektronkirjavahetusest ja dokumentidest, mille esitas Kongressile loengubüroo Leading Authorities, kellega Flynn koostööd tegi. Need materjalid heidavad valgust Flynni ja teiste Trump'i lähikondsete sidemete Moskvaga jätkuvale uurimisele."

Autorid juhivad tähelepanu, et veebruaris oli Flynn sunnitud lahkuma rahvusliku julgeoleku nõuniku ametikohalt, kui selgus, et ta ei teavitanud Valge maja administratsiooni Venemaa suursaadiku Sergei Kisljakiga peetud telefonivestlustest, kus arutati "USA poolt Venemaale kehtestatud sanktsioonide võimalikku tühistamist, räägivad USA ametiisikud, kellele vestluse sisu teada on," kirjutab ajaleht. 

USA Esindajatekoja liige, demokraat Elijah Cummings saatis neljapäeval president Trumpile, kaitseminister Mattis'ele ja Föderaalse juurdlusbüroo direktorile Comey'le kirja, mille kohaselt RT-lt esinemise eest honorari saades "võttis ta vastu raha Venemaa valitsuse instrumendilt". Cummings väidab, et Flynn rikkus sellega USA konstitutsiooni, mis keelab erusõjaväelastel ilma Kongressi nõusolekuta välismaa valitsustelt raha vastu võtta.

"Loengubürooga peetud elektronkirjavahetuse kohaselt korraldas RT Flynni osalusel toimunud ürituse ja Flynni sõnavõtu seal," väidavad artikli autorid.

"Arvestades Teie kui professionaalse luuraja kogemust palume me teil rääkida Valge maja otsustusprotsessist ja luurekogukonna osast selles," kirjutas RT TV-Russia töötaja, kelle nime pole mainitud, oma 20. novembril 2015, seega kuu aega enne Flynni esinemist Moskvas saadetud elektronkirjas.

"RT töötaja oktoobris saadetud elektronkirjas märgitakse, et üritusel avaneb Flynnil võimalus sõlmida tutvusi ja kohtuda "mõjukate poliitikategelastega Venemaalt ja kogu maailmast". Ürituse raames toimunud pidulikul õhtusöögil istus Flynn pealauas president Putini kõrval," kirjutab väljaanne.

"Enne õhtusööki andis Flynn laval intervjuu RT korrespondendile ja hurjutas selles Obama administratsiooni vastuväidete eest Venemaa sekkumisele Süürias," tuletavad autorid meelde.

"Koos Flynniga osales üritusel ka tema poeg Michael Flynn jun., kes töötab konsultatsioonifirmas asjadevalitsejana. Dokumendid kinnitavad, et RT tasus mõlema Flynni transpordi ja elamiskulud, sealhulgas business-klassi lennukipiletid, elamiskulud Moskva hotellis "Metropol", toitlustamise ja muud Venemaal viibimise kulud," seisab artiklis.

Ajaleht võtab ette ka Flynni teised esinemised Venemaa ettevõtetele — Kasperskyle (Kasperskyle laborile) ja lennuettevõttele "Volga-Dnepr".

Ajakirjanikud märgivad, et "Flynn esines Kasperskyle oktoobris 2015 Washingtonis toimunud küberjulgeolekukonverentsil, mida ettevõte sponseeris. Loengubüroo dokumentide kohaselt esines Flynn "Volga-Dneprile" 19. augustil 2015. aastal."

"Kaspersky labor" teatas, et tema USA-s asuv filiaal tasus Flynn'ile honorari esinemise eest Washingtonis toimunud üritusel 2015 Government Cyber Security Forum.

"Eraettevõttena ei ole Kaspersky Lab'il mingeid sidemeid ühegi riigi valitsusega, kuid ettevõte on uhke koostöö üle paljude riikide valitsustega, samuti rahvusvaheliste õiguskaitseorganisatsioonidega võitluses küberkuritegevusega," teatas ettevõte.

Autorite arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
esinemised, ettevõtted, tasu, The Wall Street Journal, Michael Flynn, Donald Trump, USA, Venemaa

Peamised teemad