11:12 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Poliitika
lühendatud link
4961

Prantsusmaa presidendikandidaat Marine Le Pen ennustab Euroopa Liidule kokkuvarisemist ja lubab kaitsta Prantsusmaad tolle globaliseerumise eest, mida pooldavad tema vastased

ТАLLINN, 27. märts — Sputnik. Prantsusmaa Rahvusrinde juht ning presidendikandidaat lubas Lille´is oma poolehoidjate ees esinedes kaitsta Prantsusmaad üleilmastumise ja EL-i eest, mis maailmakaardilt oma tarbetuse tõttu varsti kaob, edastab Reuters.

Le Pen tuletas meelde, et Suurbritannia on hääletanud EL-ist lahkumise poolt. Valimised Prantsusmaal võivad Le Peni sõnul kujuneda sammuks globaliseerumisvastase rahvaülestõusuni.

„Aeg on käes, et gobalistid alistada," ütles Le Pen, süüdistades selles „patus" oma peamisi vastaseid — tsentrist Emmanuel Macroni ja konservatiiv François Filloni, kes tema sõnul on reetnud Prantsusmaa huvid ja asetanud EL-i huvid nendest kõrgemale.

Avaliku arvamuse küsitlustel põhinevate prognooside kohaselt võib Marine Le Pen võtta võidu presidendivalimiste esimeses voorus 23. aprillil, kuid kaotada Macronile 7. mail — teises valimisvoorus. Kuid kõige suuremaks probleemiks Prantsusmaa presidendivalimiste tippkandidaatide jaoks on võita endale poolehoid määratlemata eelistustega valijate seas, keda on seni veel rohkesti. See tähendab, et valimistulemus jääb ettearvamatuks. Veel üheks mureks on — motiveerida inimesi valimisjaoskondadesse tulema.

Marine Le Peni sõnavõtt EL-i ja eurotsooni vastu võib mängida nii tema poolt kui ka tema vastu. Le Peni ideid toetab tema juhitav erakond Rahvusrinne, kuid tegemist valitsusevastase positsiooniga, mis võib saada võimulepürgimisel takistuseks riigis, kus enamus ei poolda eurost loobumist ja rahvusvaluutana frangi juurde tagasipöördumist. Viimasel ajal püüab Le Pen oma seisukohta pehmendada, lubades Prantsusmaa EL-ist ja eurotsoonist „välja tirida" mitte järsult, vaid korraldades rahvahääletuse. „Ma ei taha tekitada kaost," teatas Le Pen prantsuse meediale. EL-ile lõppu ennustades ütleb ta ühtlasi, et selle asemele tuleb luua „teistsugune Euroopa — rahvaste Euroopa", mille aluseks on vaba koostöö.

Ajalehe Figaro viimatiste küsitluste kohaselt tahab ligikaudu 72% Prantsusmaa valijaskonnast euro alles jätta, valdav enamus Rahvusrinde pooldajaid aga toetab eurotsoonist lahkumist. Prantsusmaa presidendivalimised toimuvad kahes voorus — 23. aprillil ja 7. mail. Marine Le Pen väitis intervjuus prantsuse meediakanalitele, et isegi kui ta ei pääse edasi presidendivalimiste teise vooru, võitleb ta oma riigi eest edasi — ükskõik millisel kohal ja millises ametis.

Tagid:
valimised, president, Marine Le Pen, Prantsusmaa

Peamised teemad