09:56 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
132102

Vilniusest, Riiast ja Tallinnast levitatavad väited, et Venemaa ähvardab Baltimaade identiteeti

TALLINN, 29. märts — Sputnik. Väited Venemaa ohust Balti riikidele on absurdsed ja alusetud, ütleb Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

„Ikka ja jälle Vilniusest, Riiast ja Tallinnast levitatavad väited, et Venemaa ähvardab Baltimaade identiteeti ja haub nende vastu mingeid agressiivseid plaane, on absurdsed ja täiesti alusetud. Ega meil ilmaaegu öelda, et hirmul on suured silmad," lausus ta, vastates ajalehe Argumentõ i Faktõ lugejate küsimustele, edastas RIA Novosti.

Leedu president Dalia Grybauskaitė väitis intervjuus väljaandele Foreign Policy, et Venemaa kujutab endast ohtu mitte ainult Leedu ja Balti regiooni, vaid ka kogu Euroopa jaoks.

„Me näeme, kuidas Venemaa käitub Kaliningradis — meie piiride lähedal. Sinna on paigutatud raketid, mis võivad kanda tuumapäid, need võivad ulatuda Euroopa pealinnadeni. See pole enam üksnes Balti riikide mure," ütles ta.

President lisas, et Leedu palub USA-l teha otsus oma relvajõudude alaliseks kohalviibimiseks Balti regioonis. „Praegu paiknevad USA sõjaväelased Saksamaal ja Lääne-Euroopas, ent kõige suurem oht on koondunud Ida-Euroopasse — Poolale ja Baltimaadele. Just sellepärast palume ja soovitame me USA-l teha otsus pidevaks kohalolekuks selles piirkonnas. Ning me vajame ka raketitõrjekilpi. Võimatu on oma territooriumi või maavägesid kaitsta, kui meil ei ole raketitõrjet," rõhutas ta.

Läänes, eriti Balti riikides ja Poolas kõneldakse alatasa väidetavast Venemaa-poolsest ohust, ehkki Moskva on alati rõhutanud, et Venemaa ei tungi kunagi ühelegi NATO riigile kallale ja et allianss kasutab väiteid „ähvardavast ohust" ettekäändena suurendamaks oma kohalolekut Venemaa piiride ääres.

„Me saame ometi suurepäraselt aru sedasorti kinnituste läbinisti poliitilisest ning konjunktuursest tagamaast — ilmselgelt püütakse sel viisil lahendada siseriiklikke probleeme, mobiliseerida valijaid välisvaenlase kuju esilemanamise teel," lisas minister. Tema sõnul loob selline retoorika koos üleskutsetega karmistada Venemaa-vastaseid sanktsioone, spelukatsioonidega „Venemaa sõjalisest ohust" ja ebasõbraliku käitumisega rahvusvahelisel areenil kahepoolsetes küsimustes negatiivse tausta.

„Säilinud on ka „kroonilised" valupunktid, mis on seotud eeskätt venekeelse elanikkonna kehval järjel humanitaarolukorra ja diskrimineerimisega neis riikides. Antud valdkonnas toetavad meie nõudmisi soovitused asjaomastelt rahvusvahelistelt organisatsioonidelt, kelle aruanded sisaldavad kriitilisi hinnanguid olukorrale inimõiguste valdkonnas Balti riikides," märkis Lavrov.

Ta toonitas, et Moskva ei saa jätta reageerimata vene ühiskonna jaoks niivõrd tundlikele teemadele, nagu seda on Balti riikide valitsuse osalusel käsile võetud ajaloo moonutamise, natside ja nende kohalike kannupoiste heroiseerimise katsed.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
NATO, välisminister, president, Dalia Grybauskaitė, Sergei Lavrov, Lavrov, Balti riigid, Leedu

Peamised teemad