14:32 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
10872

USA riigisekretär Rex Tillerson külastab Moskvat töövisiidiga aprillil

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. USA riigisekretär Rex Tillerson teeb 11. —12. aprillil töövisiidi Moskvasse. Amerikanist Grigori Jarõgin avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et see visiit tähistab USA valmisolekut taasalustada dialoogi Venemaaga.

USA riigisekretär Rex Tillerson külastab Moskvat töövisiidiga 11. —12. aprillil, öeldakse Venemaa välisministeeriumi kodulehel edastatud teadaandes.

Tegemist on president Donald Trumpi administratsiooni välisministri esimese visiidiga Venemaale.

Sergei Lavrovi ja Rex Tillersoni esimene kohtumine
© Sputnik / Эдуард Песов

Tillerson kohtub Venemaa välisministri Sergei Lavroviga. Eeldatakse, et nad arutavad päevakajalise tähtsusega sihiseadeid rahvusvahelise julgeoleku valdkonnas, sealhulgas võitlust terrorismiga, Süüria, Palestiina ja Iisraeli, Jeemeni, Liibüa, Afganistani ja teiste konfliktide lahendamist, aga ka olukorda Korea poolsaarel.

„Tähelepanuta ei jää ka olukord Ukrainas rõhuasetusega sellele, et Kiievil on tingimata tarvis täita talle Minski kokkulepetega pandud kohustusi. Arutlusele võib tulla relvastuskontrolli temaatika," öeldakse välisministeeriumi teadaandes.

Vene pool eeldab, et „USA uue riigisekretäri visiit aitab viia Venemaa ja USA suhted jätkusuutliku arengu trajektoorile, võimaldab tõsta vastastikuse mõistmise taset."

„See vastaks mitte ainult meie, vaid ka kogu maailma rahvaste huvidele, aitaks kaasa ülemaailmse stabiilsuse kindlustamisele," märgiti välisministeeriumis.

Peterburi riikliku ülikooli Ameerika-uuringute kateedri dotsent Grigori Jarõgin usub, et USA tahab taaskäivitada dialoogi Venemaaga.

„Eelseisev visiit peab rajama aluse tulevasele vastastikusele koostööle kahe riigi vahel. Vahepaus, mis alates 2016. aasta novembrist meie suhetes on tekkinud, on juba liiga pikale veninud. Ja kogu selle aja jooksul on riigid vaid edastanud teineteisele signaale valmidusest koostööks uues formaadis. Aga milliseks see formaat kujuneb, saab mõistetavaks peale kahe riigi välisministrite kohtumist. Seni ei räägi me detailidest, kuid on arusaadav, et see kohtumine tähistab USA valmisolekut taasalustada dialoogi Venemaaga. Kui niisugust kavatsust ei oleks, siis ei oleks ka selle visiidi järele vajadust ning vaevalt see siis aset leiaks. Seetõttu on põhjust eeldada, et Tillerson ei tule tühjade kätega, vaid teatavate ettepanekutega," ütles Grigori Jarõgin Sputniku raadiosaates.

Tema hinnangul saab Venemaa ja USA välisministrite kohtumisest teatud signaal kogu maailmale.

„See kohtumine osutub märgiliseks, ja märgiliseks mite ainult Venemaa ja USA jaoks, see kujuneb märgiliseks kogu maailmale, eeskätt Euroopale. See kohtumine saab omamoodi signaaliks, indikaatoriks, kuidas meie suhted hakkavad arenema. Mulle näib, et hüsteeria Venemaa suhtes hakkab ikkagi raugema," ütles amerikanist kokkuvõtteks.

Tagid:
riigisekretär, välisminister, Lavrov, Rex Tillerson, Sergei Lavrov, USA, Venemaa

Peamised teemad