15:28 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Poliitika
lühendatud link
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)
7943

USA demonstreerib läbimõtlematut lähenemist, mis vaid süvendab maailma probleeme ja on ohuks rahvusvahelisele julgeolekule

TALLINN, 7. aprill — Sputnik. Ööl vastu 7. aprilli andis USA raketilöögi Süüria valitsusvägedele kasutades ettekäändena keemiarelva kasutamist Idlibi provintsis, teatas Venemaa välisministeerium.

"Soovimata toimunus lõpuni selgusele jõuda, kasutas USA demonstratiivselt sõjalist jõudu rahvusvahelise terrorismiga võitleva riigi vastu," ütles Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Tema sõnul ei ole see esimene kord, kui USA demonstreerib läbimõtlematut lähenemist, mis vaid süvendab maailma probleeme ja on ohuks rahvusvahelisele julgeolekule. Juba USA ja teiste riikide sõjaväelaste viibimine Süüria territooriumil, ilma selle riigi nõusoleku või ÜRO Julgeolekunõukogu otsuseta, on ilmne, jäme ja alusetu rahvusvahelise õiguse rikkumine.

"Kui varem põhjendati seda terrorismivastase võitlusega, siis nüüd on Süüria-vastane agressiooniakt ilmne. USA tänased sammud kahjustavad Venemaa-Ameerika suhteid veelgi," ütles Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja.

"Oleme korduvalt teatanud valmisolekust koostööks kõige teravamate probleemide lahendamisel, millest peamine on võitlus rahvusvahelise terrorismiga. Kuid me ei nõustu kunagi ebaseadusliku tegevusega, mis on suunatud juba pikemat aega rahvusvahelise terrorismiga leppimatut sõda pidava Süüria seaduslike võimude vastu," lisas ta.

Zahharova sõnul moonutasid Washingtoni relvastatud aktsioonid täielikult sündmusi Idlibis. "Ameerika pool ei suuda mõista, et Süüria valitsusväed ei kasutanud seal keemiarelva, sest Damaskusel seda lihtsalt pole, mida ka on korduvalt kinnitanud kvalifitseeritud spetsialistid.

Sellisele järeldusele jõudis ÜRO Keemiarelva keelustamise Organisatsioon (OPCW). Viimastel aastatel inspekteeris see organisatsioon praktiliselt kõiki objekte, millel oli või võis olla pistmist Süüria keemiarelva programmiga. Mis puutub Idlibi, siis seal tootsid terroristid mürkainetega täidetud fugasse nende edasiseks kasutamiseks Süürias ja Iraagis.

Selle tootmise likvideerimiseks viisid Süüria õhujõud läbi sõjalise operatsiooni," kinnitab välisministeerium. 

"USA teeb näo, nagu ei mõistakse ta ilmseid asju. Nad on sulgenud silmad keemiarelva kasutamisele Iraagis, millest Bagdad ametlikult teatas. Nad salgavad terroristide poolt keemiarelva kasutamise kohta Aleppos protokollidutud dokumente. Sellise tegevusega saab vaid soodustada rahvusvahelist terrorismi, seda tugevdada ja oodata uusi massihävitusrelvade kasutamistega rünnakuid," öeldakse avalduses.

"USA sõjaline aktsioon on kahtlemata katse juhtida kõrvale tähelepanu olukorralt Mosulis, kus muuhulgas ka Ameerika juhitava koalitsiooni tegevuse tulemusena on hukkunud sadu tsiviilelanikke ja ähvardab humanitaarkatastroof, teatas Maria Zahharova.

Tema sõnul on ilmne, et Ameerika tiibrakettide rünnak oli kavandatud varem. "Igale spetsialistile on selge, et selle löögi andmine oli Washingtonis otsustatud juba enne Idlibi sündmusi, mida kasutati vaid jõudemonstratsiooni ettekäändena," öeldakse Venemaa välisministeeriumi avalduses.

Venemaa peatas Süüria sõjaväeoperatsiooni käigus toimuvate lendude ohutuse tagamise ja lennuintsidentide ärahoidmise memorandumi ja kutsub ÜRO Julgeolekunõukogu üles korraldama tekkinud olukorra arutamiseks erakorralist istungit.

Teema:
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)
Tagid:
raketirünnak, agressioon, Välisministeerium, Zahharova, Maria Zahharova, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad