03:21 21. November 2019
Kuula otse
  • USD1.1059
  • RUB70.7748
Ukraina ekspresident Viktor Juštšenko

24 sõda Venemaaga: Juštšenko numeroloogia

© Sputnik / Сергей Гунеев
Poliitika
lühendatud link
9651

Ajaloo ümberkirjutamine on saamas nii ametisolevate kui endiste Ukraina presidentide lemmiktegevuseks. Selline omapärane võistlus. Eesmärk on ikka sama – kujutada Venemaad igavese agressori ja lämmatajana

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Kuidas küll Ukraina poliitikutele meeldib oma rahvale ja Läänele paatoslikke avaldusi ja kõlavaid avastusi esitada, teatas raadio Sputnik.

Näiteid lähiajaloost. Ekspresident Viktor Juštšenko teatas, et Donbassi konflikt on 24. sõda Venemaaga, see on rahvuslik vabadusvõitlus. 24 on ilus arv! Muide on ka teisi: üheksas laine, neli Apokalüpsise ratsanikku, kolmkümmend hõbeseeklit, kuraditosin — lõppude lõpuks. Paljugi, mis pähe võib tulla. Numeroloogia on loomulikult ebateadus, kuid teisest küljest on ka kaasaegne politoloogia tihti samuti üsna tavalise šarlataanluse moodi, mis on veel asjatundmatusega korrutatud.

Ukraina president Petro Porošenko.
© Sputnik / Михаил Маркив

Rahvusest ei hakka rääkima. Jumala pärast, las ütlevad Kiievis kõigepealt, et ukrainlased on tulnukad Marsilt, siis saaks venelastega veresuguluse maha vaikida.

Räägime muust. Juštšenkot võib pidada ajaloo ümberkirjutamise ala Porošenko õpetajaks. Lõppeesmärk on mõistetav — "Suur-Ukraina" ideoloogia, milles Venemaa on Ukraina identiteedi igavene agressor ja lämmataja.

Tuleb koguni välja, et on eneseavastamine — iga uue presidendi ilmumisega tekivad ka uued ajaloolised doktriinid. Kusjuures nad on kõik nii erinevad, fantastilised ja raskesti omandatavad, et õpilaste ja õpetajate kannatlikkus paneb suisa imestama. Käsi hõõruvad vaid vandeajaloolased ja trükikodade omanikud.

Muide, presidendid ei unusta ka iseendid. Juštšenko valitsemise ajal sai teatavaks, et 1930-ndate aastate alguse näljahäda all kannatasid vaid ukrainlased. Samuti, et Viktor Andrejevitš on kõrgeaulise pani, Zaporožje košaataman Petro Kalnõševdki järeltulija.

Kui aga lood on nii, siis kuulutasid õilsad ukrainlased Juštšenko Ukraina hetmaniks. Ja miks ta küll ometi ei viinud oma residentsi Kiievist Baturinisse, krahv Razumovski lossi? Küllap tagasihoidlikkusest: ta sündis ju ikkagi külas, tagasihoidlikus õpetaja perekonnas… (Võiks mõelda, et kui Juštšenko on atamani järeltulija, kelle järeltulija siis Porošenko veel on? Aga küllap me varsti teada saame.)

Kuid ikkagi on see tänapäeva Ukraina poliitikute ideoloogia kehvapoolne. Sellepärast, et see rajaneb erandlikkusel ja vihkamisel. Oma riigi üle mitte ainult et võib, vaid ka peab uhkust tundma. Kuid sellepärast ei pea veel Evangeeliumi ümber kirjutama ega väitma, et Kristusel on ukraina juured (olgu jumal mulle armuline!).

Ei makse lagedale tirida jumalast unustatud ja kellelegi enam mittevajalikku ukrainofiilist ajaloolase Gruševski leiutatud terminit "Urkraina kui Emake Venemaa" (v.k. — "Украина-Русь"). Ja oma ideoloogia rajamine lähinaabri vihkamisele on täiesti rumal. Esiteks ei saa teistsugust naabrit nagunii olema.

Teiseks, naabritega tavatsetakse hoida kui mitte just vennalikke, siis vähemalt normaalseid ja stabiilseid suhteid. Sest vastasel juhul läheb see endal kallimaks maksma. Nagu metsa hõikad, nii ka vastu kajab. Ja veel, kolmandaks, kui juba kõnekäändude peale läks, siis on ka selline olemas: lähinaaber on parem kui kauge sugulane. See kõnekäänd ei ole vene Nokia, selline on peaaegu kõikidel maailma rahvastel olemas.

Numeroloogia ja ilusate numbrite teema lõpetuseks tuleb pähe kaks "arvudega" seotud kõnekäändu: üks loll võib ütelda, millest sada tarka ei oska aru saada ja muidugi, üheksa korda mõõda — üks kord lõika.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ideoloogia, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad