23:24 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
14552

Ülemiste vanake ei tõmbagi Tallinnale vett, vaid idast tulev lohe purskab tuld - esimene mulje on rabav. "Sõda 2023" järjejutt

Indrek Sooda

Ei saa me läbi spetsnazita

Venemaa kaitseministeeriumi luurepeavalitsuse eriüksused, tuntud ka kui spetsnaz, koos kohalike käsilastega röövivad Kadriorust vabariigi presidendi. Kui poleks kaitseliitlasi, kes kolm spetsnazi võitlejat hävitasid, oleks Kadriorg vaenlase käes. Peagi on president telekas ja ütleb Esimese Balti kanali eetris, et Eesti astub NATO-st välja. Presidendi päästmisest ei saa asja.

Spetsnaz on Lasnamäel enda ümber teadmata soost vabadikke kogunud, nendest Loodearmee moodustanud ja ootab nüüd idast läheneva tankikolonni saabumist. Kahjuks ei ole selle armee tegevusest eriti midagi lugeda. Kolonel Tergensil on kohalikud keeled küll kenasti suus, kuid ta ei üritagi seda salka oma nõusse saada. Nii et ka infooperatsioonidega on lood kehvapoolsed. Kurb.

Illustratiivne foto
© Estonian Defence Forces http://pildid.mil.ee/

Õnneks pole Loodearmee isegi spetsnazi juhtimisel eriti aktiivne ja püsib Lasnamäel Venemaa tankikolonni saabumiseks valmistudes vagusi. Ka punapartisanid ja muud tsiviilisikutest terroristid, keda on kokku viinud laske- ja jahiseltsid, huvi taktikalise ja muu laskmise vastu, ei kipu kesklinna, nagu 2007. aasta pronksiöö ajal.

Kas Vladimir Juškinil oli siis ikkagi õigus, kui ta kaugel 2016. viiendast kolonnist Eestis rääkis?

Käsuliin hakkab kerkima

Oma jao saavad raamatus nii poliitikud, kui ka ametnikud, kes ei ole lasknud kõik need aastad kaitseväelastel riigi sõjalist kaitset mõistlikult korraldada ega armeel võitlusvõimeliseks arendada ning on oma võimujanu ja asjatundmatusega muudkui riigikaitsele kaikaid kodaratesse ja riigi raha tuulde loopinud. Peaminister on spetsnazi kuulidest tõsiselt haavatuna haiglas, kaitseminister on raketirünnakus hukkunud.

Kuigi Riigikogu esimees on täie tervise juures, moodustatakse põhiseadusele tundmatu päästekomitee, kes nimetab kolonel Tergensi kehtivates seadustes tundmatu Põhja kaitseringkonna ülemaks.

Raamatu järgi pole ühtki kindralit ega koloneli, kes võtaksid riiki raskel hetkel sõjaliselt kaitsta. Esimese jalaväebrigaadi ülem on veel imekombel elus aga pärast vaidlust kolonel Tergensiga Vahipataljoni alluvuse üle saab vaenlase rünnakus surma temagi.

On veel mõned kõrgemad ohvitserid NATO staapides, isegi kaitseväe juhataja asetäitja, kelle Riigikogu esimees presidendi ülesannetes uueks kaitseväe juhatajaks määrab aga tema kuulub rohkem eksiilvalitsuse vajadusteks.

Raamat on mõeldud hoiatusena. Veel on aega tehtud vigu parandada.

Miks poodi Saddam Hussein

Värske ringkonnaülem rajab oma juhtimispunkti südalinna Viru keskuse bussiterminali. Kaubandus ostukeskuses jätkub, kuigi hinnad on kümnendiku kerkinud. Toimib ka linnatransport. Trammiliikluse jätkumist nimetatakse raamatus sõnaselgelt. Küllap käivad ka Lasnamäe bussid endiselt kesklinna vahet. Nii et poodlejad ja reisijad voorivad igapäevaselt ümber sõjategevust juhtiva ringkonnaülema ja tema staabi.

Võibolla tõesti ei viitsi spetsnaz ega Loodearmee Lasnamäel karku alla ajada ja kasvõi bussiga Hobujaama sõita, et nina vastu kaitseringkonna staabi vaheseina klaasi lömmi suruda, nagu ETV Ringvaate stuudios Solarise keskuses mõnikord.

Kurvaks teeb, et ringkonnstaabi sellise asukohavalikuga muudab kolonel kogu Viru keskuse sõjaliseks sihtmärgiks ja vaenlasel on vaba voli seda mistahes vahenditega rünnata ja maatasa teha. Hiljem nii juhtubki, kuid vastutus langeb ründajale.

Vanem lugeja oskab ehk meenutada kadunud Saddam Husseini, kes Lahesõja aegu tavatses oma juhtimiskeskusi samuti tsiviilobjektide alla rajada, kuid kes sedalaadi sõjakuritegude eest hiljem kohtuotsue alusel ka üles poodi.

Meie koloneli üheks esimeseks korralduseks on südalinna ja Lasnamäed ühendavate teede ja tänavate mineerimine. Lugeja saab mõistatada, kes nendel miinidel siis õhku peaksid lendama, kas kümned spetsnazi, sajad Loodearmee võitlejad või tuhanded Lasnamäe tsiviilelanikud, kes, nagu 2007. aasta aprillis, tahaksid mõistlikult tulla kesklinnas toimuvaid sündmusi kaema, korrakaitsjatega kaklema ja kauplusi rüüstama.

Järgmise käsu kohaselt peavad kallurid hakkama kohe ei tea kust Tallinna tänavatele kruusa vedama, kuhu sisse oleks hea lihtne tankitõrjemiine peita. Kus lähim kruusakarjäär asub, kust samasvalid, sohvrid ja tankitõrjemiinid võetakse, raamatust ei selgu.

Linnamajandusel laseb kolonel edasi toimida. Kuid kui parvlaevaliiklus vabasse maailma jätkub tõrgeteta, nagu raamatus lubatakse, ja on nüüdsest isegi tasuta, ühendusteed Lasnamäega mineeritud, patrioodid võitlevad, kes meil siis kuulirahe all tööd teeb? Küllap elavad kallurijuhid, prügivedajad ja torumehed koloneli arvates vaid Kadriorus, Rotermanni kvartalis ja mujal kesklinnas aga Rootsi mineva laevaliikluse vastu pole neil huvi. Patrioodid muidugi jäävad.

Järgmisena annab ringkonnaülem käsu leida ja rekvireerida kümneid vaguneid lämmastikväetist ja korraldab sellest tuhandete lõhkekehade valmistamise. Põhiline tööjõud nendes tehastes on koolilapsed, sealhulgas koloneli enda tütar. Livikos hakatakse villima Molotovi kokteile.

Järgneb

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sõda, spetsnaz, NATO, Tergens, Leo Kunnas

Peamised teemad