06:53 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
8852

Vahetult enne Moskvasse saabumist tegi Tillerson terava avalduse Süüria kohta

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja USA riigisekretär Rex Tillerson tegid ühisel pressikonverentsil kokkuvõtteid Moskvas peetud läbirääkimistest, edastas RIA Novosti.

Peamisteks teemadeks olid Süüria, Ukraina, Põhja-Korea ja kahepoolsed suhted. Sanktsioone kohtumisel ei arutatud.

Vahetult enne Moskvasse saabumist tegi Tillerson terava avalduse Süüria kohta, nõudes Moskvalt valiku tegemist USA-ga partnerluse ja Bashar Assadi toetamise vahel.

Tuleb leida "pingete allikas suhetes"

"Läbirääkimised kujunesid asjalikeks, avameelseteks ja hõlmasid kõiki teemasid, mis on meie kahepoolsetes suhetes olulised ja vajalikud rahvusvahelises suhtluses," ütles Lavrov pärast kohtumist president Vladimir Putiniga toimunud pressikonverentsil.

"Me kinnitasime ühist püüdu kompromissitule võitlusele terrorismiga," ütles ta, märkides, et Venemaa ja USA liidrid on seda teemat omavahelises telefonivestlustes korduvalt arutanud.

Ministri sõnul täheldab Moskva katseid takistada kahe maa koostööd ja teravdada konfrontatsiooni.

"Arvan, et nii USA-s, kui ka Venemaal on piisavalt terve mõistusega inimesi, kes on võimelised terasid sõkaldest eristama ja juhinduma meie rahvaste ja kogu rahvusvahelise kogukonna mittekonjunktuursetest huvidest," lisas Lavrov. 

Tema sõnul "on ajalugu tõestanud, et Moskva ja Washingtoni koostööst võidab mitte ainult meie kahe riigi rahvas, vaid ka kogu maailm".

Venemaa välisminister ütles, et Moskva ja Washington nimetavad eriesindajad, et emotsioonideta välja selgitada "pingete allikas suhetes".

Vahejuhtum Idlibis

Lavrov ütles, et arutas Tillersoniga keemiarünnaku vahejuhtumit Idlibis ja täheldas USA valmisolekut toetada nende sündmuste rahvusvahelist uurimist.

"Terrorismivastase võitluse kontekstis arutasime me olukorda Süürias, käsitlesime vahejuhtumit, kus 4 aprillil kasutati Süürias Idlibi piirkonnas keemilise aineid, millele 7. aprilli järgnes Ameerika Ühendriikide raketirünnak sõjaväelennuväljale."

Minister rõhutas, et Venemaa "ei püüa kedagi kaitsta ja toetab Idlibi sündmuste objektiivset uurimist".

"Tahaksin rõhutada meie sajaprotsendilist veendumust, et kui meie kolleegid ÜRO-s ja Haagis hakkavad sellest uurimisest kõrvale hiilima, siis tähendab see, et nad ei taha tõde päevavaalgele tuua. Meie aga nõuame seda," lisas ta.

Süürias hukkus mürkgaasirünnakus ligi 60 inimest
© REUTERS / AMMAR ABDULLAH

Välisministri sõnul ei täheldanud Moskva "mingeid iseloomulike märke,… mis lubaksid rääkida mürkainete olemasolust".

Minister lisas, et Venemaa peab ÜRO Julgeolekunõukogule Süüria-teemalise resolutsioonieelnõu esitamist kontraproduktiivseks.

Tillerson omakorda teatas, et Ameerika relvajõudude löök Idlibis oli põhjendatud ja argumenteerides seda "meie (USA — toim.) käsutuses olevate faktidega". Seejuures tunnistas ta, et Washingtonil pole informatsiooni, mis viitaks Venemaa osalusele Idlibi vahejuhtumis."

Assadi tulevik

Pooled käsitlesid ka Süüria president Bashar Assadi tulevikku. Tillerson väljendas veendumust, et Assadi lahkumine presidendi ametikohalt peab toimuma organiseeritult.

"Oleme seisukohal, et Assadi režiim on lõppemas ja nad on ise selles süüdi oma tegevuse ja juba mitu aastat kestnud sõja tõttu," ütles riigisekretär.

Ta märkis, et "Venemaa saab lähima liitlasena Assadile selle reaalsuse mõistmisel abiks olla".

"Me arvates on väga tähtis, et Assadi lahkumine toimuks struktuursel, organiseeritud viisil, et läbirääkimistelaua taga oleksid esindatud absoluutselt kõik kogukonnad," lisas riigisekretär.

Lavrov teatas omakorda, et Venemaa ei panusta Süürias konkreetsele isikule, sealhulgas Assadile. Tema sõnul peavad süürlased oma tulevikus ise kokkuleppele jõudma.

"See peab olema Süüria-sisene dialoog ja Süüria saatuse peavad, nagu see ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis kirjas on, määrama eranditult süürlased ise," ütles minister teema kokkuvõtteks.

Seejuures jääb Venemaal ministri sõnul püsima kahtlus, et USA on " Jabhat al-Nusra " rühmituse oma kaitse alla võtnud, et üritada tema abil Assad jõuga kukutada.

"Isegi pärast seda (Venemaa õhujõudude ilmumist — toim) tegi Ameerika koalitsioon president (Barack) Obama ajal lööke vaid Islamiriigi mõnedele positsioonidele. Jabhat al-Nusra't on nendest löökidest alati säästetud," tuletas Lavrov meelde.

Usalduse madal lävi

Tillerson nimetas Venemaa ja USA praegust usalduse läve "madalaks". Seejuures peavad Moskva ja Washington tema sõnul tegema kõik, et suhete taandareng peatada ja usaldus taastada.

"Me leppisime kokku olukorra stabiliseerimiseks viivitamatult lahendamist vajavate küsimuste lahendamiseks töögrupi moodustamises," ütles USA riigisekretär.

Nikki Haley
© AFP 2019 / SAUL LOEB

Tema sõnul "ei saa kahe suure tuumariigi asjad sellises seisus olla ".

"Rääkisime, kuidas me saaksime parandada omavahelisi sidekanaleid," lisas riigisekretär, "vahetasime seisukohti, kuidas me täna saaksime edasi liikuda".

"Me mõistame, et meie riikide vastastikuse mõistmise parandamiseks tuleb lahendada erimeelsusi tekitavad küsimused," sõnas Tillerson lõpetuseks.

Ukraina, Korea ja küberjulgeolek

Lisaks arutasid välissuhtlusteenistuste juhid Ukraina, Korea ja küberjulgeolekuga seotud küsimusi.

Lavrovi sõnul pooldavad Moskva ja Washington Minski lepete ja Korea poolsaart käsitleva ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni tingimusteta täitmist.

"Venemaa ja USA arutasid Korea poolsaare konfrontatsioonispiraalist väljumise ja läbirääkimiste taastamise võimalusi," rääkis Lavrov.

Samuti puudutasid pooled küberkuritegevuse küsimusi ja leppisid kokku selleteemalise dialoogi jätkamises.

Lavrov tuletas meelde, et Moskva tegi juba 2015. aastal Obama administratsioonile ettepaneku "sisse seada pädevate ametkondade koostöö" ja luua kahepoolne teabevahetuse mehhanism, kuid Ameerika pool keeldus.

Tema sõnul pole ühtegi fakti Venemaa häkkerite sekkumisest USA valimistesse siiamaani esitatud.

"Ma ei tea, kes neid näinud on, meile pole keegi midagi näidanud, keegi pole midagi rääkinud, kuigi me olema korduvalt palunud esitada meile andmed, mis on nende paljasõnaliste väidete aluseks," lõpetas Venemaa välisminister.

Tagid:
läbirääkimised, riigisekretär, välisminister, Lavrov, Rex Tillerson, Sergei Lavrov, Idlib, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad