05:42 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
11121219

Washington annab liitlastele kõige kallima, mis tal on. Ja las kurjad keeled nimetavad F-35 pealegi USA lennukitööstuse läbikukkumiseks. See kõik tuleb kadedusest. Kes veel suudaks 1,5 triljonile dollarile mitte jalad alla, vaid ka tiivad külge meisterdada

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Peamine soov kallile "stealthile" mahub sõnadesse: "poleks mu silmad seda kunagi näinud". Kuigi, neid sõnu viienda põlvkonna hävitus-pommituslennuki F-35 kohta öeldes pidas Donald Trump silmas hoopis midagi muud. Hinna ja kvaliteedi suhet. Küllap ütles koguni: "mother f…", millele järgnes tõlkimatu sõnademäng.

Kuid Pentagonis võeti teda sõna-sõnalt — kuus selle seeria lennukit muutusid ka tegelikult USA-s mittenähtavaks. Nüüd on nad nähtavad kuninglike õhujõudude baasis Ühendkuningriigis. Ja veel mõned neist muutuvad tühjaks kohaks nende Ameerika angaarides lähipäevil. Nende üleandmine Euroopale on juba otsustatud.

Ja "vanaproua" peaks olema seitsmendas taevas.

Kõik on ju tehtud tema jaoks, nagu soovis suur Obama. Uusimate masinate paigutamine on veel tema 2014. aasta Euroopa julgeoleku kindlustamise initsiatiiv. Tõsi küll, mõni aasta hiljem need masinad enam niiväga uued ei olegi, kuid nad pole endiselt ka eriti töökindlad.

Ta on ikka veel "tehnika ime". Selles mõttes, et seda tehnikat võib päästa vaid ime. Mudeli optimeerimise ja lennukatsetuste lõpuni on veel pikk maa ja tema puudused piiravad märgatavalt tema kasutusvõimalusi. Nii kirjutas Ühendriikide meedia sellest "lendavast ameeriklasest" aprillikuu alguses.

Kuid Washington on leidnud ka Trumpi valitsemisajal võimaluse liitlastele näidata, kuidas ta neid ikkagi hindab. Ta annab neile kõige kallima, mis tal on. Ja las kurjad keeled nimetavad F-35 pealegi USA lennukitööstuse üheks suuremaks läbikukkumiseks. See tuleb kadedusest. Kes oleks veel suutnud eelarvest 1,5 triljonit dollarit hankida ja sellele mitte ainult jalad, vaid ka tiivad külge meisterdada. 

Kõike ülejäänut on parem mitte puutuda. Saatuslike projekteerimisvigade tõttu on tähelepanu vähenähtaval F-35 kõige vähem silma paistvad tema lahinguomadused. Ta jääbki kannatama "liigse kehakaalu" ja ülekuumenemise käes. Tal pole isegi oma eelkäijatega võrreldavat manööverdusvõimet.

USA tahab F-35 Baltimaades näidata, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Pommituslennukina ei talu ta lendamist väikesel kiirusel, see tähendab maapealsete operatsioonide toetuseks ei ole temast kasu. Hävitajana on ta õhulahingus täiest abitu, sest saab kasutada ainult kaht "õhk-õhk" tüüpi raketti. Ja siis pole muud, kui tuleb rammida, mis oleks ajaloo kõige kallim rammimine. Ainuüksi piloodi kiiver maksab 600 000 dollarit ja lennukatsetuste üks tund 44 tuhat.

Nii et võibolla tõesti tuleks rammida? On siiski ka parem võimalus, öeldi Pentagonis. Ja läkski lahti. Ühendkuningriik, Euroopa, edasi on järjekorras liitlased Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas.

Kui nii edasi läheb, siis hakatakse neid "kaaluga" müüma. Nagu öeldakse, levitage meie majavalitsuse elanikele. Aga kui nad ei võta? Kui nad ei võta, siis lülitame välja (loteriipiletite levitamise dialoog nõukogude menufilmist "Briljantkäsi" — toim). See pole muidugi loteriipilet, kuid selle agregaadi töökindlus on samuti õnnemäng. Sõjanduseksperdid soovitavad üksteise võidu Valgele majale see katastroofiprogramm lõpetada. Lõpetasidki.

Mitte aga kogu programmiga tervikuna, vaid kümnekonna selle eksemplariga vähemalt. Euroopal on aga tähtis aru saada, et iga kalli mänguasja peamine väärtus seisneb lisaks hinnale loomulikult selles, et ta oleks nagu PÄRIS. Peaasi, et teda ei tohi kasutada, et jumalpärast mitte katki teha.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
F-35, Pentagon, vanaproua, USA

Peamised teemad