08:10 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Poliitika
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
5430

Euroopa Nõukogu kinnitas 29. aprillil Londoniga peetavate lahkumisläbirääkimiste päevakorra ja lubas Põhja-Iirimaale Euroopa Liidu liikmekmesust, kui Suurbritannia EL-i koosseisust lahkub

TALLINN, 4. mai — Sputnik, Аleksei Toom. Еuroopa Nõukogu andis 29. aprillil toiminud istungil Põhja-Iirimaale teada, et Ühendkuningriigi koosseisust lahkumise ja iseseisva Iirimaaga ühinemise korral saab temast automaatselt Euroopa Liidu liige. Mandri-Euroopa on valmis toetama Suurbritannia lõhenemist.

Euroopa Nõukogu president Donald Tusk väitis ministrite tippkohtumise eelõhtul, et „rahvas, raha ja Iirimaa peab tulema esimesena" päevakorda eelseisvatel läbirääkimistel Londoniga liitlassuhete seoses lagunemisega.

Brüsselis toimus erakorraline Euroopa Ülemkogu kohtumine
© Фото : Riigikantselei / Tauno Tõhk

Eestil, kes käesoleva aasta suvel on rotatsiooni alusel Euroopa Liidu eesistujaks, tuleb koos muude probleemidega seista silmitsi vajadusega hakata korraldama EL-i ajaloos kõige raskemaid läbirääkimisi. Nende pikemas perspektiivis võimalikuks tagajärjeks võib Iirimaa ja võimalik, et ka Šotimaa Ühendkuningriigist lahkulöömise tulemusena olla senise Ühendkuningriigi krahh. Euroopa seostab niigi Baltimaid ebameeldivustega: verised sündmused Ukrainas algasid ajal, mil EL-is oli eesistujaks Leedu, kes ei suutnud või ei soovinud mitte midagi teha nende sündmuste ärahoidmiseks.

Iirlased ja šotlased on Brexiti vastu

Selge see, et Londonile mõte kuningriigi lõhenemisest ei meeldi, kuid Suurbritannia valitsussekretär Brexiti küsimustes, nagu on Euroopa meediakanalite kaudu teatavaks saanud, nentis märtsis Brüsselile adresseeritud konfidentsiaalses kirjas, et juhul, kui Iirimaa ühineb, muutub Põhja-Iirimaa selle riigi osaks, mis juba kuulub Euroopa Liitu ja vaevalt küll tuleb tal siis omakorda taotleda liiduga ühinemist justkui uue iseseisva riigina. Seevastu Šotimaa, kes samuti mõlgutab tõsiselt mõtteid Ühendkuningriigist lahkumisest ja EL-i liikmeks astumisest, peaks läbima otsast lõpuni kogu teekonna EL-i liikmeks saamiseni, nagu teatab eeskätt portaal Euractiv.

Kõik need läbirääkimised ja kirjavahetused paistavad pigem mõtteharjutustena ja neid arutatakse kui eesootavate sünnmuste üsna ebatõenäolisi arengustsenaariumeid, kuna Euroopas ei võta seda keegi tõsiselt ega usu, et Suurbritannia võiks lakata olemast. Ent nagu pessimistid meelde tuletavad, ei uskunud keegi ka neid Brexiti referendumi nukraid tulemusi, mis on viinud EL-i kriisi poole ja tekitanud kahtlusi tema tuleviku suhtes.

Põhja-Iirimaa läkitas varasemalt Brüsselisse järelepärimise võimaluse kohta jääda pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust edasi EL-i koosseisu, märkides, et erinevalt inglastest ei hääletanud iirlased möödunudsuvisel referendumil mandri-Euroopast „lahkumineku" poolt.

Nagu teada, osutus Suurbritannia alamate otsus EL-i jaoks täielikuks ootamatuseks ning tõukas ta organisatsioonilisse ja psühholoogilisse kriisi.

Eelolevas juunis peavad algama läbirääkimised liiduliste suhete katkestamise tingimuste ning EL-i ja Londoni edaspidiste omavaheliste rahandussuhete üle. Võimalust arutada Suurbritannia üksikute osade — Iirimaa ja Šotimaa, kes on teatanud soovist liitu edasi jääda — esialgu plaanis ei ole. Euroopa Nõukogus märtsikuus vastuvõetud dokument Põhja-Iirima võimalikust EL-i liikmesusest jäi vaid lisanduseks mandri-Euroopa riigipeade kohtumise lõppdokumentidele.

Võimalik on lõhenemiste ahelreaktsioon

Põhja-Iirimaa katoliiklaste ekstremistlike organisatsioonide relvastatud vastupanu briti protestantide „domineerimisele" on kestnud aastakümneid ja nõudnud hulganisti inimelusid, päädides 1998. aastal nn Suure reede lepingu sõlmimisega. Suurbritannia lahkumisega EL-i koosseisust kaasneb automaatselt riigipiiri taastamine kuningriigi koosseisu kuuluva Põhja-Iirimaa ja iseseisva Iiri Vabariigi vahel, mis ei saa jätta tekitamata kartusi omaagsetete pingete taaselustumise ees selles piirkonnas.

Vastavalt Suure reede lepingule on Põhja-Iirimaal õigus korraldada rahvahääletus Iiri Vabariigiga ühinemiseks, kuid kohalikud avaliku arvamuse küsitlused näitavad, et suurem osa elanikkonnast seda mõtet ei toeta.

Hispaania, kes ajaloolises konfliktis Gibraltari pärast Suurbritanniale alla jäi, on juba teatanud, et ei hakka Iirimaa taasühinemisele vastu seisma.

Madrid leiab, et Põhja-Iirimaa seisund on "risti vastupidine" olukorrale, mis puudutab Katalooniat, kes on pikka aega rääkinud soovist Hispaaniast eralduda. Hirm, et septembriks kavandatud referendumi (mida on juba nimetatud ebaseaduslikuks) tulemusena pole välistatud Katalooniast ilmajäämine, on ajendanud Madridi sõna võtma Šotimaa EL-iga liitumise vastu, kui too Suurbritannia koosseisust lahkub. Hispaanlased leiavad ka, et 18. sajandi algul Suurbritanniale allutatud Gibraltar peab jääma Euroopa Liidu koosseisu.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
Brexit, Donald Tusk, EL, Iirimaa, Šotimaa, Ühendkuningriik

Peamised teemad