07:26 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Poliitika
lühendatud link
6473

Ameerika ajakirjanike rahulolematuse kutsus esile Venemaa välisministri ja Trumpi kohtumise kajastamise viis

TALLINN, 11. mai — Sputnik. Venemaa välisministeerium kommenteeris irooniliselt Sergei Lavrovi USA visiidi ümber puhkenud lärmi Ameerika meedias. Ametkonna esindaja Maria Zahharova teatas, et olukord annab tunnistust "intellektuaalsest agooniast" Ühendriikide meedias, vahendas RIA Novosti.

USA president Donald Trumpi kohtumine Lavroviga toimus kolmapäeval Valge maja Ovaalkabinetis. President kohtus Venemaa välisministriga pärast tolle läbirääkimisi riigisekretär Rex Tillersoniga.

Pärast kohtumist USA presidendiga teatas Lavrov, et Trump kinnitas oma huvi "üles ehitada vastastikku kasulikud, asjalikud ja pragmaatilised suhted".

Läbirääkimised Valges majas kestsid veidi üle tunni ja toimusid ajakirjandusele suletud režiimis. Ministrit saatis Venemaa suursaadik USA-s Sergei Kisljak.

Millega ameeriklased rahul pole

Ameerika ajakirjanike rahulolematuse kutsus esile Venemaa välisministri ja Trumpi kohtumise kajastamise viis. Pressi esindajaid läbirääkimiste juurde ei lastud, pooled piirdusid vaid ühe fotograafiga kummaltki poolelt.

Pärast kohtumist avalikustas Venemaa välisministeerium fotod, kus Trump kätleb Lavrovi ja suursaadik Sergei Kisljakiga. Ameerika poole tehtud protokollilisi ülesvõtteid ei avaldanud.

Selle tagajärjel puhkesid Ameerika ajakirjanike vaidlused, kas on sobilik kasutada Venemaa poole tehtud ülesvõtteid kohtumisest. Nii näitas telekanal MSNBC fotosid eetris ja korrespondent selgitas, et need pärinevad "venelastelt". Saatejuht Andrea Mitchell teatas, et administratsioon "ei hooli ajakirjandusvabadusest".

CNN eetris näidati fotot sellisena, nagu see oli avaldatud Venemaa saatkonna Twitteri kontol. Saatejuht Wolf Blitzer teatas seejuures, et "Ameerika pool'i (ajakirjanike meeskonna — toim.) kaameraid kabinetti ei lubatud".

Fox News ei vaevunud aga eetris fotodega "lehvitama". Uudisteankur Jenna Lee teatas televaatajatele, et fotosid saab vaadata internetis. "Kuid me otsustasime neid mitte näidata, sest me oleme osa USA meediast ja peame tähtsaks, et pressil oleks Valgele majale juurdepääs," lisas Lee.

Washington Posti ajakirjanikud kurtsid Twitteris, et Trumpi ümber toimuvate sündmuste kajastamisel "on nad sunnitud lootma Venemaa meediaväljaannetele". Sotsiaalvõrgustikes ilmusid vandenõuteooriad, mille kohaselt varjab president oma suhtlemist "venelastega".

Zahharova reaktsioon

Kommenteerides ajakirjanike reaktsiooni Trumpi ja Lavrovi kohtumisele teatas välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova, et Ameerika meedia on "intellektuaalses agoonias".

Zahharova seletas ajakirjanikele, et ürituse kajastamise formaadi määras võõrustajana Valge maja ja otsus reporterite juurdepääsu piiramisest langetati Washingtonis.

"Me teatasime selgelt, et meie poolelt on ministri isikliku fotograafi pädevuses TASS-i fotograaf ning sellest tulenevalt avaldati kohtumisest tehtud fotod välisministeeriumi võrgulehel ja kontodel sotsiaalvõrgustikes," seletas diplomaat.

"Nii et rääkida, nagu oleks Moskva jälle süüdi vandenõus Ameerika Ühendriikide vastu… Arvan, et antud olukorras saavad kõik aru, et see on tõeline hüsteeria Ameerika meedias. Saab rääkida juba "intellektuaalsest agooniast", lisas Zahharova.

Diplomaadi sõnul ei huvitanud Venemaa ministri visiit Ameerika ajakirjanikke eriti. Enamus reporterite Lavrovile esitatud küsimusi puudutasid Moskva "sekkumist" Ameerika valimistesse ja FBI (Föderaalne juurdlusbüroo — toim.) direktori James Comey vallandamist.

Zahharova tuletas meelde, et USA-s "ei ole mägede taga uus valimistsükkel", kus "Venemaa saab taas olema üks peamisi teemasid".

Sügisel 2018 toimuvad USA-s vahevalimised.

Väärtuste kriis

Venemaa Föderatsiooninõukogu (parlamendi ülemkoda — toim.) komitee liige Igor Morozov väljendas Lavrovi USA visiidi valgustamise üle imestust.

"Venemaa ja USA suhted on langenud sellisesse madalseisu, et küllap on mõlemal poolel konfidentsiaalse iseloomuga küsimusi ja kahtlusi. Donald Trump oleks tahtnud sellest madalseisust välja tulla, kuid kuna tal on Ameerika meediaga keerulised suhted, siis ei tahtnud ta neile oma ettepanekuid avaldada," ütles senaator raadiole Sputnik.

"Aga see, et Ameerika meedia kajastab seda temaatikat (Sergei Lavrovi visiiti USA-sse — toim.) üldiselt vähe, tundub kummaline. Ameeriklased räägivad ju alati oma ühiskonna avatusest, õigusest informatsioonile. Praegu on need väärtused USA-s sügavas kriisis. Just Venemaa demonstreerib täna avatust, meie president räägib sellest ja ta ise on nähtaval. Selles mõttes tuleb Trumpil Putinist eeskuju võtta, kuidas olla avatud" lisas Föderatsiooninõukogu liige.

Tagid:
Zahharova, Lavrov, Trump, ajakirjanik, Maria Zahharova, Donald Trump, Sergei Lavrov, Venemaa, USA

Peamised teemad