10:21 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
2720

9. mai tähistamise ja rahvasaadiku Olga Ivanova poolt portaalile Sputnik Eesti antud intervjuu tõttu Keskerakonnas vallandunud sisetüli on seadnud küsimuse alla selle valitseva poliitilise jõu ühtsuse

Nikolai Filonov

See, et Keskerakonna sees esineb juba ammu poliitiline lõhenemine, vaevalt küll kellelegi saladuseks on. Ühelt poolt kaitsevad oma huvisid parempoolsetele lähedane Jüri Ratase meeskond, teiselt poolt vähem monoliitne, kuid häältepüüdjana vägagi mõjukas Yana Toomi meeskond. Esimesel õnnestus möödunud aasta lõpul viimaks ometi keskerakondlaste kauaaegne liider Edgar Savisaar erru saata ning seeläbi astuda valituskoalitsiooni IRL-i ja sotsiaaldemokraatidega. Teine rühmitus toetas ühemõtteliselt Savisaart ning jäi seetõttu uue juhtkonna saanud erakonnas teisejärgulisse rolli.

Peaminister Jüri Ratas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Tänu Tallinna suuremahulisele haldusressursile ja riigi tasandil tekkinud lisavõimalustele on Yana Toomi rühmal seniajani õnnestunud suurtest ideoloogilistest konfliktidest hoiduda, kuid küllap on ka materiaalsetel huvidel omad piirid. Eriti kui erakonna uue poliitilise joone tõttu võidakse väljavaatena osutuda kahjukannatajaks.

„Punaseks jooneks" osutus 9. mai küsimus. Ratase leer andis kergekäeliselt „käest" erakonna poolt hääletanud venekeelsed valijad, väites, et pärast 9. maid algas „veel kohutavam okupatsioon". Keskerakondlaste venesõbralikule tiivale tähendanuks parteibossi arvamusega nõustumine automaatselt enamiku häälte kaotust valimistel ning seega tulevikuväljavaatena lõppu poliitilisele karjäärile tervikuna. Loomulikult nad millekski selliseks valmis ei ole.

Lõhenemisest kaotavad kõik

Mis edasi saab? Olen kindel, et partei võimaliku lõhenemise miinuseid mõistavad mõlemad parteisisesed rühmitused ning seetõttu püüab iseendast põhimõtteliselt küllaltki mõõdukate vaadetega Jüri Ratas teha kõik võimaliku selleks, et konflikti siluda.

Peaminister Jüri Ratas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Samal ajal ei jäta IRL koalitsioonipartnerina kindlasti kasutamata võimalust taas kord keskerakondlasi „šantažeerida", süüdistades neid venemeelsuses, mille tõttu valitsev koalitsioon olevat justkui pidevalt löögi all. Kusjuures viimastel päevadel esitasid alternatiivi keskerakondlastele ka reformierakondlased, kuulutades esmakordselt välja teoreetilise võimaluse luua valitsuskoalitsioon Mart Helme juhitava Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE), kellega nad varem rääkidagi ei tahtnud.

Ratase meeskonna jaoks kõlavad need jutud päris ebameeldivalt, sest sisuliselt just praeguste kõrgete anetikohtade pärast sügisene erakonnasisene võimupööre ette võetigi. Samal ajal ei saa Ratas jätta ka mõtlemata sügisestele kohalikele valimistele, kuna seal ei koguks keskerakondlased ilma venelaste häälteta pooltki sellest häältesaagist, mis neil seni on olnud.

„Tulipäid" tuleb jahutada

Loomulikult on erakonnas ka aseesimehe Jaanus Karilaidi tüüpi „tulipäid", kes „põhimõtete nimel" on valmis ohverdama mitu tuhat Yana Toomi häält (rääkimata juba Sputnikule antud intervjuu peale parteikaaslaste poolt ärahirmutatud Olga Ivanovast). Aga kas piirdub kaotus sel juhul üksnes Toomi enda häältega või jäävad keskerakondlased ilma ka ülejäänud venelastest keskerakondlaste häältesaagist?

Eestimaa Vähemusrahvuste Esindajate Koja esimees Rafik Grigorjan kommenteeris keskerakondlaste soovitusi partei liikmetele mitte anda intervjuusid Sputnikule
© Estonian Defence Forces

Isegi kui nad lähevad valimistele ühises nimekirjas, siis nende poolt, kes kergel käel reedab vene kogukonna jaoks tähtsaimad põhimõtted, ei hääleta enam kaugeltki kõik. Ja ka Toom ise võib soovi korral iga hetk „ust paugutada", minnes valimistele oma nimekirjaga, kus on üsna palju praegusi keskerakondlasi ja võib-olla koguni ka Edgar Savisaar ise. Erinevalt oma eelkäijast Keskerakonna esimehe ametis ei jätku Jüri Ratasel parteikaaslaste suhtes ilmselgelt samavõrd mõjujõudu ega paidlikku lähenemist.

Vahest kõik ei mäleta, kuid Savisaar on oma poliitilise karjääri jooksul samuti korduvalt langetanud otsuseid, mis pole olnud ühtedele või teistele tema valijatele meeltmööda, kuid ta on alati leidnud õiged sõnad, et rahulolematud enda poole kallutada. Ratasel, niisiis, on nüüd võimalik sedasama praktikas omandada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Karilaid: kui Toom samamoodi jätkab, ei näe ma tal Keskerakonnas kohta
Ivanova: andsin truudusvande demokraatlikule Eestile
Tagid:
9. mai, valimised, keskerakond, Yana Toom, Savisaar, Jüri Ratas, Olga Ivanova

Peamised teemad