02:14 17. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
4030

Riigidepartemangus sedastati, et arvamusavalduste vabadus on „iga terve demokraatia tähtsaim koostisosa“

TALLINN, 18. mai — Sputnik. USA Riigidepartemang kritiseeris Kiievi otsust blokeerida vene meediakanalid. Washington kutsus Ukraina valitsust üles „leidma sobiv viis oma rahvuslike huvide kaitsmiseks ilma nende põhiseaduslikke aluspõhimõtteid kahjustamata", vahendas RIA Novosti.

Teisipäeval kinnitas Ukraina president Petro Porošenko laiendatud nimekirja Venemaa kodanikest ja ettevõtetest, kelle suhtes rahendatakse piiranguid. Teiste hulgas on pandud keelu alla terve hulk vene meediakanaleid, sotsiaalvõrgustikud Vkontakte ja Odnoklassniki, otsingumootor Yandeks ja meiliserver mail.ru. Ühtekokku kuulub loetellu 1228 füüsilist ja 468 juriidilist isikut.

Kolmapäeval avaldati presidendi antud määrus valitsuse häälekandjas Urjadovij Kurjer (Valitsuse Teataja) ja see jõustus kohe.

Riigidepartemangu seisukoht

Riigidepartemangus sedastati, et arvamusavalduste vabadus on „iga terve demokraatia tähtsaim koostisosa". Ühtlasi tuletati ametkonnas meelde, et see säte on kirjas ka Ukraina põhiseaduses.

„Me kutsume Ukraina valitsust üles leidma moodus oma rahvuslike huvide kaitsmiseks ilma nende põhiseaduslikke aluspõhimõtteid kahjustamata," teatas Riigidepartemangu esindaja RIA Novostile.

Samas süüdistati Washingtonis järjekordselt Venemaa meediakanaleid libauudiste kasutamises olude „destabiliseerimiseks". Nagu eelmistelgi puhkudel, ei suudetud Riigidepartemangus mingeid tõendeid nende väidete kohta esile tuua.

„Poliitiliselt motiveeritud rünne"

Eile kritiseerisid Kiievi otsust ka inimõiguslased. Nii nimetati rahvusvahelises organisatsioonis Human Rights Watch (HRW) neid piiranguid ilmekaks näiteks sellest, „millise kergusega püüab president Porošenko Ukraina ühiskondlikku diskursust seadusevastaselt kontrollida".

„Porošenko võib üritada seda sammu õigustada, kuid see on küüniline, poliitiliselt motiveeritud rünne õiguse vastu ligipääsuks teabele, mis puudutab miljoneid ukrainlasi nii nende isiklikus kui ka tööalases elus," väitis HRW Ukraina-uurija Tanya Cooper.

Inimõiguslased rõhutasid, et piirangute kehtestamise otsus on hoobiks Ukraina sõnavabadusele.

Euroopa ja NATO arvamus

Ametiisikute arvamused vene veebiväljannetele kehtestatud piirangute asjus on lahknevad. Nii näiteks on Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland Kiievi sammud hukka mõistnud.

„Suhtlusvõrgustike, otsingumootorite, meiliteenuste ja uudisteportaalide blokeerimine läheb vastuollu meie üldkehtivate arusaamistega sõnavabadusest ja meediavabadusest," lausus ta.
„Enamgi veel, sellised keelud ei vasta proportsionaalsuse põhimõttele," lisas peasekretär.

Seevastu NATO on Ukraina võimude tegevust toetanud. Alliansi hinnangul püüab Kiiev piiranguid kehtestades tagada oma rahvuslikku julgeolekut.

„Ukraina valitsus andis selgesti mõista, et see määrus kujutab endast julgeoleku, mitte sõnavabaduse küsimust," tsiteerib alliansi esindaja sõnu veebiväljaanne Evropeiskaja Pravda (Euroopa Tõde).

Esimene hagi

Porošenko otsusega pole kaugeltki kõik ukrainlased rahul. Neljapäeval esitas advokaat Roman Lihhatšov kõrgemasse halduskohtusse hagiavalduse nõudmisega tunnistada määrus seadusevastaseks.

Lihhatšov nentis, et ei kavatse leppida „karistamatu kodanikuõiguste rikkumisega".

„Küsimus ei ole suhtlusvõrgustikes Vkontakte ja Odnoklassniki, vaid vabaduse piiramise viisis. Mis tuleb homme? Keeld mõtelda?" öeldakse advokaadi avalduses, mis avalikustati sotsiaalvõrgustikus Facebook.

Lisaks sellele oli juba kolmapäeva hommikul Porošenko veebilehele postitatud mitukümmend petitsiooni palvega piirangute otsus tühistada. Nende põhisõnum seisneb selles, et Kiievi otsus annab hoobi ukrainlastele endile.

„Väga paljud ukrainlased kasutavad antud otsingumotorit (Yandexit — toim), mis on enamiku meie riigi elanike jaoks ainus teise valikuvõimalusena kasutatav otsingumootor. Yandexile ja ühtlasi sellistele teenustele nagu Yandex.Muusika, Yandex.Sõiduplaanid, Yandex.Kaardid, Filmiotsing jm juurdepääsu kaotamine mõjub igaühele meist äärmiselt halvasti," öeldakse ühes neist postitustest.

Porošenko tingimused

Ukraina president ise möönis võimalust piirangud tühistada.

„Ma võin öelda, et kohe peale Venemaa Ukraina-vastase agressiooni lõpetamist, otsekohe, kui viimane vene sõdur meie iseseisva sõltumatu Ukraina territooriumilt lahkub, oleme valmis selle otsuse tühistama," teatas Porošenko ajakirjanikele.

Ukraina Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogust selgitati, et Venemaa võib kasutada Yandexi küpsiseid kallaletungi korraldamiseks.

Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu teabeteenistuse juht Valentin Petrov väitis Ukrinforumile, et Yandexi teenused võimaldavad saada teavet „kõigi Ukraina territooriumil olevate ühendusteede seisundi, läbilaskevõime ja koormatuse kohta" ning „kavandada mis tahes pealetungi".

Paralleelselt Venemaa sotsiaalvõrgustike keelustamisega alustas Kiiev „pealetungi" ka Facebookile. Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu sekretäri Aleksandr Turtšinovi sõnul on „sealgi mängus Venemaa eriteenistused".

„Sellised sotsiaalvõrgustikud nagu Facebook toimivad läbipaistvate reeglite järgi ja need reeglid on arusaadavad. Samas on seal ka Vene eriteenistused, kes loovad fiktiivseid kontosid ja levitavad teatud laadi provokatsioonilist infot," teatas Turtšinov portaalile 24 Kanal.

Kiiev on korduvalt alusetult süüdistanud Moskvat sekkumises Ukraina siseasjadesse. Venemaa võimud on need etteheited tagasi lükanud.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
Yandex, Odnoklassniki, VKontakte, Riigidepartemang, Porošenko, USA, Ukraina

Peamised teemad