22:14 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
6931

McCain tahab kehtestada uusi sanktsioone Moskva vastu tema „sekkumise“ tõttu USA valimistesse

TALLINN, 22. mai — Sputnik. USA senaator John McCain leiab, et Venemaa välisministril Sergei Lavrovil ei ole „mitte midagi teha Ovaalkabinetis," teatas oma saates Lavrovi ja Donald Trumpi hiljutist kohtumist Washingtonis kommenteerides Fox News Sunday, vahendas RIA Novosti.

Vene välisminister Sergei Lavrovi ja USA president Donald Trumpi foto kongressis
© AP Photo / Alex Brandon

McCain nimetas Venemaa ministrit Vladimir Putini „propagandistiks ja kannupoisiks" ning „bandiidi ja mõrtsuka käpiknukuks". Venemaa presidenti süüdistas USA senaator selles, et ta „kasutas Venemaa ülitäpseid relvi õhurünnakuteks Aleppo haiglate pihta".

Oma järsult venevastaste seisukohtade poolest tuntud senaator on varemgi lubanud endale Vladimir Putini aadressil samalaadseid väljendeid. Pealegi on ta korduvalt süüdistanud Venemaad selles, et Vene lennuvägi pidavat sooritama rünnakuid tsiviiltaristute, aga mitte sõdalaste positsioonide pihta. Venemaa kaitseministeeriumi esindajad on selle informatsiooni ümber lükanud.

McCain tahab ühtlasi kehtestada uusi sanktsioone Moskva vastu tema „sekkumise" tõttu USA valimistesse. Samas ei ole tõendeid Kremli süü kohta ei tema ega tema ametikaaslased seniajani esitanud. Mai algul loobus Senti välisasjade komisjon just sel põhjusel uute sanktsioonide eelnõust, mis, nagu meedias on täheldatud, ajas Kongressi „pistrikud" raevu.

Moskva vastus McCainile

Venemaa välisministeeriumist kommenteeriti MaCaini sõnavõttu. Välisministeeriumi ametlik esindaja väitis, et McCain ei tekita midagi muud peale haletsuse.

„Nähtavasti on McCainil oma poliitikategelastest vähe — mürki produtseeritakse palju enamaks. Peale haledustunde ei tekita McCain juba ammu enam mingeid tundeid," tsiteerib diplomaati riiklik teabeteenistus.

Föderatsiooninõukogu välisasjade komitee esimees Konstantin Kosatšov soovitas jätta McCaini sõnadele tähelepanu pööramata.

„Ei ole mingit mõtet kuulata, mida nimelt McCain Venemaa ja tema poliitikute kohta ütles. Sest McCaini kommenteerida — see on minu meelest iga mõistliku inimese jaoks tühi vaev ja vaimu närimine," väitis Kossatšov RIA Novostile.

Venemaa senatiliikme hinnangul on russofoobia üleskütmine Washingtonis praegu haripunktis.

„Kuid nagu näib, ei kujuta McCaini seisukohad endast mitte „koja keskmist temperatuuri", vaid lausa tulist, kui mitte öelda — palaviku-kuumust," lisas Kossatšov.

Ka Riigiduuma esimehe esimene asetäitja Dmitri Novikov omalt poolt USA senaatori väljaütlemiste üle ei imestanud.

„McCain on vana külma sõja osaline, ta on tuntud provokaator ja õudne russofoob, mistõttu midagi muud kui solvanguid ja häbematusi Venemaa aadressil ei olegi temalt oodata," teatas Novikov RIA Novostile.

„Aga see, et ta selliseid asju näkku viskab, tähendab, et ta tunneb ennast ebakindlalt — ja säärased rünnakud on Vene diplomaatiale heaks indikaatoriks," lisas duumasaadik.

Madal kultuuritase

Moskva Riikliku Ülikooli professor Andrei Manoilo leiab, et McCaini sõnad on vaid senaatori isiklik PR-trikk, millega ta tahab näidata, et tal „on Vabariiklikus Parteis veel mingisugust kaalu".

„Ning nähtavasti pole pikka aega Vietnami sõja ajal kaevikus istumine McCaini jaoks ka asjatu olnud," märkis politoloog pSputniku raadiosaates.

Eksperdi sõnul annavad senaatori „avalikud sõimukõned" Venemaa presidendi ja välisministri aadressil tunnistust sellest, et senaator McCaini kultuuritase on ääretult mahal.

„Teda tuleks arstidele ette näidata, sest normaalsed inimesed niimoodi ei käitu. Ning poliitikutel liiatigi pole õigust endale sedasorti tempe lubada," nentis Manoilo.

Tema sõnul tekitas Lavrovi visiit Washingtoni ja tema kõnelus USA presidendiga Kongressis Donald Trumpi vastaste leeris äärmist rahutust.

„Ma arvan, et McCain oli väga nördinud Lavrovi Washingtoni-visiidist, mis osutus paljudele USA poliitikutele, eriti Donald Trumpi vastastele ootamatuks. Kuivõrd Lavrovi visiit Trumpiga kooskõlastana oli tema (USA presidendi — toim.) "väga tugev käik. Aga et Lavrov Trumpiga vestles ja presidendi vastased Kongressis ei tea, millest nad rääkisid ja milles kokku leppisid — see annab neile seda enam põhjust väga närvesöövaks muretsemiseks olenemata sellest, millisesse parteisse nad kuuluvad," on politoloog veendunud.

„Nad ei suuda kuidagi kindlaks määrata, milliseid samme nad peavad ette võtma, et pareerida seda ohtu, mis nende silmapiirile on kerkinud, sest kui Trump Venemaaga kokku lepib, tugevneb tema positsioon järsult. Ning see ebamäärasuse seisund toobki kaasa sedasorti hüsteeria ilmnemise, mille eredaks näiteks ongi senaator McCaini hüsteria," lisas Andrei Manoilo.

Lavrovi, Trumpi ja Venemaa suursaadiku USA-s Sergei Kisljaki kohtumine toimus 10. mail. Hiljem teatas ajaleht The New York Times, et sel kohtumisel olevat USA president rääkinud Lavrovile FBI direktori James Comey vallandamise põhjustest.

Väljaande andmeil nimetas USA president Comeyt „psühhopaadiks" ja kaebas selle üle, et teda on tabanud Venemaa tõttu tugev surve. Lavrov märkis hiljem, et FBI juhi errusaatmise teemat nad üldse ei puudutanudki.

McCain seevastu väitis, et „ta jäi peaaegu sõnatuks", kui kuulis jutuajamisest, mis olevat Trumpi ja Lavrovi vahel väidetavalt aset leidnud. „Mul pole aimugi, miks pidi keegi midagi sellist rääkima," kurtis senaator.

Tagid:
senaator, president, Lavrov, Putin, Trump, John McCain, välisminister, Donald Trump, Vladimir Putin, Sergei Lavrov, USA, Venemaa

Peamised teemad