01:46 25. Märts 2018
Tallinn+ 2°C
Kuula otse
President Rodrigo Duterte

"Donald on mu sõber, aga ..." Rodrigo Duterte ärkas esmakordselt Moskvas

© REUTERS / LEAN DAVAL JR
Poliitika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
4331

"USA uppumatu lennukikandja". Nii nimetati Filipiine enne Dutertet. Vaevalt, et ta nüüd kurssi muuta otsustas. Ta otsib vaid vaheldust. Tema avaldus enne väljalendu Moskvasse, et "Washingtoniga tuleks hüvasti jätta," on vaid väike filipiini kavalus

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Rodrigo Duterte ärkas täna uue inimesena. Laul "Päike kuldab iidseid Kremli müüre" ei ole ainult iidsest Kremlist, vaid ka nendest, kes esimest korda sinna tulevad. Ainuüksi sooviga seda teha avaldas "enfant terrible" maailma poliitikale sellist emotsionaalset mõju, et ta muutus justkui tagasihoidlikumaks ja hakkas sõnade vahel pikemaid pause tegema. Selliste pärlite nagu "Ütlesin endale, et Ban Ki-moon on loll", "Vannun su maapõhja, sa litapoeg Obama," "Ütlen Euroopa Liidule: "Käige kuradile!"" autor ei löönud risti ette. Enne Venemaale sõitu tahtis ta vaid oma repertuaari kõige viisakamad väljendid meelde tuletada.

Kuigi sellepärast teda maailma poliitikas tähele pandigi, et ta on "enfant terrible". Muide, selliseid on nüüd kaks ja kuna samapooluselised laengud tõukuvad, pööraski ta hoopis teises suunas. Lohutuseks nimetas ta Trumpi sõbraks. Nagu Platonit. "Donald on mu sõber, kuid ma sõidan Venemaale."(parafraas lausest "Platon on armas, aga tõde armsam" — toim.). Ta keeldus Valge maja kutset vastu võtmast. Ütles, et käib kõigepealt Putini juures, eks siis vaatame. Vaataski siis ja ütles veel, et "venelased on taibukamad ja heldemad kui ameeriklased." Ja seda juba enne Putinit. "Relvi müües ei suru Venemaa oma tingimusi peale. Kui vaja, eks võtke," heitis Duterte Venemaa relvatööstusele oma huvide õnge.

Ja ise on veel "USA uppumatu lennukikandja". Nii nimetati tema riiki enne teda. Ja mitte et ta oleks täielikult kurssi muutnud aga ta ei taha enam sõita ainult ühe suurriigi kiiluvees. Ta otsib vaheldust. Tema enne väljalendu Venemaale tehtud avaldus: "Washingtoniga on aeg hüvasti jätta" on kõigest väike filipiini kavalus. See kavalus, nagu ka tema tõlkimatu filipiini kõnepruuk on vaid selleks, et sellele tähelepanu pöörataks ja õiged järeldused tehtaks. Eelkõike Washingtonis.

Moskval ei olegi Dutertelt palju vaja. Eelistas Trumpile Putinit — tore on. Aga muidu, kaubavahetus kõigest 226 miljonit dollarit. Kaubavahetus — igal kõrgetasemel kohtumisel elementaarne sissejuhatav jututeema — on olematu. See tähendab, et saavad ka ilma sissejuhatuseta hakkama ja asuvad kohe asja juurde. Rodrigo teab, mida tahab. Investeeringuid naftatootmisesse Filipiinidel, täppistabavusega rakette, käsitulirelvi, koptereid ja väikeseid lennukeid. Kõik see tuleb hiljem, 25. kuupäeval.

Aga täna tuleb kohaneda, aklimatiseeruda ja kella keerata, et saaks öelda — presidendid panid kellad õigeks. Kuigi ta tõestas juba kodus, et on "meie mees". Ta on meile nagu lihane isa. Benja Kriki mõttes (Benja Krik — Vene gangster revolutsioonieelses Odessas) — Mendel Krik (Benja Kriki isa). Toogi oli veovoorimeste seas tuntud oma suuvärgi poolest. Kuigi, meil räägitakse Läänemaailma, Euroopa Liidu ja Obama kohta umbes samamoodi. Tõsi küll, mitte avalikult ja erilise mõnuga alles pärast kolmanda pitsi.

Kuid Rodrigot võõrustatakse Kremlis loomulikult mitte selle pärast. Kui Kremlis ainult selle pärast võõrustataks, siis oleks seal käinud kogu riigi täiskasvanud elanikkond. Igatahes meessoost elanikkond. Seal aga võõrustatakse Dutertet. Kindla peale täiendab ta meil midagi. Kui mitte relvavaru, siis meie sõjalist sõnavara kindlasti. Vajadusel laseb Sergei Lavrov paar krõbedamat sõna maha kirjutada. Selliseid Filipiinide presidendi sõnavaras veel pole. Kõige järgi otsustades kuluvad need talle ära. Seda enam, et pärast kohtumist Putiniga tema pahasoovijate hulk väiksemaks kindlasti ei jää.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Vladimir Putin, Rodrigo Duterte, Washington, Moskva, Filipiinid

Peamised teemad