08:28 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
9884

64% ameeriklastest peab venelasi USA vaenlasteks - nii järeldub Fox Newsi küsitlusest; tulemused annavad tunnistust peamiselt ameeriklaste meedia „tõhususest", arvab ekspert

TALLINN, 27. mai — Sputnik. Amerikanist Vladimir Vassiljev avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et kõne all on see USA-s valitsev inerts Venemaa tajumisel, mis kujunes välja president Barack Obama teisel ametiajal.

Üle 70% ameeriklastest leiab, et presidnt Donald Trump käsitleb Venemaad liitlasena, samas kui 64% ameeriklastest arvab Moskva Washingtoni vaenlaste sekka, sedastatakse FOX Newsi viimatises küsitluses. Küsitlus viidi läbi 21.-23. mail juhuvaliku alusel tuhande registreeritud valija hulgas. Veaprotrsent on +/- 3%. 

Valijatele esitati küsimus, kuidas president Trump nende meelest käsitleb USA ja Venemaa vahelisi suhteid. „Ligi 73% on veendunud, et president näeb Venemaas liitlast. Ainult 20% eeldab, et Trump näeb Venemaas vaenlast," sedastab Fox News.

Peaaegu kõik küsitletud (93%) peavad USA peamiseks vaenlaseks Põhja-Koread, järgnevad Iraan (80%) ja Süüria (76%). Need riigid on ameeriklaste arvates kolmeks USA põhivaenlaseks. Neljandal kohal oli Venemaa (64%). 2013. aastal, teatab Fox News, moodustas see näitaja 40%.

Küsitluse tulemused annavad tunnistust peamiselt ameeriklaste meedia „tõhususest". Sellist seisukohta väljendas Sputniku raadiosaates USA ja Kanada inistituudi juhtivteadur, majandusteaduste doktor Vladimir Vassiljev. 

„Kõik see annab veelkordset tunnistust, kui nii võib öelda, USA propaganda tõhususest. Ma ei usu, et ameeriklased oleks jõudnud nende arvamisteni oma isikliku kogemuse põhjal, ütleme — Venemaal käinult või venelastega suheldes. Jutt käib loomulikult sellest mõjust, mida avalikule arvamusele USA-s avaldab ameeriklaste meedia ja peamisena just ametlik Washington," märkis Vassiljev.

Eksperdi hinnangul kajastavad praeguste küsitluste tulemused USA-s Venemaa tajumise puhul vähemalt osaliselt seda inertsi, mis kujunes välja Barack Obama presidentuuri ajal.

„Pärast NSV Liidu kokkuvarisemist ei teinud USA valitsevad ringkonnad just palju selleks, et põhiliselt negatiivsele alushäälestusel põhinevaid hoiakuid Venemaa suhtes muuta. Ning minugi hinnangul kasvas nõukogudevastasus väga kiiresti üle russofoobiaks. Neid stereotüüpe on Washington justkui kuiva püssirohtu alati käepärast hoidnud ja suutnud neid soovi korral väga kiiresti taaselustada," sõnas Vassiljev.

"Obama teisel ametiajal see „taaselustamine" toimuski, minu meelest täiel määral… Täna aga sõltub minu arvates kõik ametlikust Washingtonist — USA presidendist, USA senaatoritest. Kui Venemaa-USA suhted hakkavad paranema, siis, uskuge mind, hakkab ka USA avalik arvamus positiivses suunas muutuma. Ma nägin seda 70-ndate alguses, kui pinged hakkasid lõdvenema," laususVassiljev kokkuvõtteks.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
nõukogudevastasus, inerts, küsitlus, russofoobia, FOX News, Barack Obama, Donald Trump, Washington, USA

Peamised teemad