11:27 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
6133

Venemaa riigipea visiit Prantsusmaale osutus üllatuseks – info selle kohta ilmus alles nädal enne kohtumist

TALLINN, 28. mai — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin kohtub esmaspäeval Versailles´is oma Prantsuse kolleegi Emmanuel Macroniga, kes vähem kui kaks nädalat tagasi täisvolitustega presidendina ametisse astus, vahendas RIA Novosti.

Venemaa riigipea pressisekretär Dmitri Peskov märgib, et kahe riigipea kohtumise päevakord on väga ulatuslik ning Venemaa suursaadik Prantsusmaal Aleksandr Orlov eeldab, et Putinil on huvitav suhelda kolleegiga, kellele ennustatakse tulevikku riigimehena, keda võib võrrelda Charles de Gaulle´i ja François Mitterrandiga. RIA Novosti poolt küsitletud eksperdid avaldasid Verssailles´kohtumise tähenduslikkust nentides lootust, et see toob kaasa riikidevaheliste suhete paranemise ning et usalduslike suhete rajamine Putini ja Macroni vahel võib viia uue vaateviisi ilmnemiseni Venemaa ja lääneriikide vahelistes suhetes.

Peatselt pärast seda, kui Macron oli võimuvolitused Prantsusmaal üle võtnud, toimus kahe presidendi esimene telefonivestlus. Nad väljendasid valmidust arenda Prantsusmaa ja Venemaa vahel sõbralikke suhteid nii poliitikas kui majanduses, leppisid kokku dialoogi jätkamises kahepoolse koostöö, Süüria ja Ukraina küsimustes ning ühiseks tegutsemiseks seoses päevakajaliste probleemidega, kaasa arvatud terrorismivastase võitlusega.

Venemaa riigipea visiit Prantsusmaale osutus üllatuseks — info selle kohta ilmus alles nädal enne kohtumist.

Kõnealused päevateemad

Venemaa presidendi pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul kavatsevad kahe riigi riigipead oma esimese kohtumise vältel omavahel tuttavaks saada ja paljudes küsimustes mõtteid vahetada.

„Teate, see päevakord on tegelikult ilmne. Esiteks tuleb kahel presidendil teineteisega tutvuda — selleks kujuneb nende esimene kohtumine. Seda esiteks. Teiseks, Venemaal ja Prantsusmaal on väga ulatuslik päevakava kahepoolsete suhete küsimustes: kaubandus- ja majanduskoostöö-alased eelnõud, kultuurisidemed ja kultuurikoostöö ja nii edasi ja nii edasi," ütles Peskov, vastates küsimusele eelseisvate läbirääkimiste päevakorra kohta.

Ta märkis ühtlasi, et toimub ka arvamustevahetus põhiliste rahvusvaheliselt aktuaalsete valupunktide, nimelt piirkondlike konfliktide osas, „mis on kõigile hästi teada".

Suhete uus algus

Venemaa suursaadik Prantsusmaal Aleksandr Orlov nimetas vestluses RIA Novosti korrespondentidega eelseisvat kohtumist „olulisimaks visiidiks".

„Ma ei kasuta veel sõna „ajalooline", kuigi, kes teab, võib-olla kujuneb see tõepoolest ajalooliseks. "Sest see on meie suhete uus algus. See on esimene kohtumine uue presidendiga. Presidendiga, kes, nagu mulle näib, läheb Prantsusmaa ajalukku väga suure riigimehena, kes tahab tuua Prantsusmaale tagasi tema riikliku suuruse, tahab, et Prantsusmaa oleks rahvusvahelistes suhetes iseseisvam, et ta naaseks nende aegade kuulsusse, mis oli siis, kui riiki valitsesid kindral de Gaulle ja Mitterrand," märkis diplomaat.

Ta lausus, et Prantsusmaa uus president Macron on „väga suure sisemise kultuuriga inimene, väga haritud, ajalugu tundev."

„Mulle paistab, et Macroni ja Vladimir Putini vahel on väga palju ühist, ja nad peavad saavutama kokkuleppe, teineteist mõistma. Ma tahaks väga loota, et nende vahel kujunevad välja head, usalduslikud suhted. Ning sellest tõuseb tulu kõigile — nii Prantsusmaale kui Euroopale kui ka kogu maailmale," toonitas Ozerov.

Hea uudis

Ka Rahvuskogu saadik, Vabariikliklaste partei esindaja Thierry Mariani peab omakorda Putini visiiti Prantsusmaale „väga heaks uudiseks".

„Minu jaoks on see väga hea uudis, mis kõneleb sellest, et suhted taastuvad. François Hollande´i presidendiaja lõpul oli olukord Prantsusmaa ja Venemaa vaheliste suhte osas katastroofiline," ütles Mariani vestluses RIA Novosti korrespondendiga.

Ta meenutas, et Putini viimane plaaniline visiit Prantsusmaale, mille käigus Venemaa riigipea pidi osalema õigeusu vaimuliku kultuurikeskuse avatseremoonial Pariisis Branly kaldapealsel jäeti „Hollande´i piinlike sammude" tõttu ära.

Mariani sõnul on „fakt, et uus president sedavõrd kiiresti korraldab kohtumise president Putiniga" esimeseks sammuks suhete taastamisel.

„Pärast perioodi, mil suhted kahe riigi vahel puudusid, on see tõsiasi, et neid asutakse taastama, väga, väga hea," lisas saadik.

Sümboolne kohtumine

Prantsuse-vene analüüsikeskuse Observo direktor Arno Dyuben juhtis tähelepanu eelseisvat kohtumist saatvatele sümbolitele.

„Sümbolid, tähenduslikud märgid on diplomaatias väga olulised ja ma ei liialdaks, osutades visiidi tähenduslikkusele nimelt Versailles´s, nimelt sel näitusel, mis on pühendatud Peeter I-le, kes avas Venemaa jaoks Euroopa. Tähenduslikke märke on väga palju. Sellest muidugi ei piisa, et kustutada negatiivset, mida meie suhetes on vägagi palju, kuid seda enam on need sümbolid olulised," lausus Dyuben RIA Novostile.

Jätkates juttu eelseisvast visiidist, pakkus ekspert välja oletuse selle kohta, mis sai kohtumise põhjuseks.

„Ta (Macron) on lähipäevil kohtunud või kohtub veel maailma tähtsamate riigijuhtidega, välja arvatud Hiina… Ning tema kõneleb esimesena Putinile sellest, kuidas asjad läänemaailmas parajasti on. Ma arvan, et Putinil on huvitav Macronilt kuulda saada, kuidas need arutelud on läinud," ütles keskuse juht.

Dyuben märkis ühtlasi, et „Putinil on huvitav Macroni, uut presidenti kuulates enda jaoks aru saada, mis on muutunud või mis võib, võrreldes Hollande´iga, muutuda Prantsusmaa seisukohtades ning võtmeküsimustes Süüria ja Ukraina osas."

„Tonaalsust tuleb muuta, kuigi seda ei ole lihtne korraldada. Luua teistsugune taust — see on ennekõike meie juhtide teha. Luua, taastada kasvõi minimaalnegi usaldus — ja see ei puuduta üksnes Prantsusmaad, vaid ka paljusid teisi Euroopa riike. Kui mitte alustada puhtalt lehelt, siis ei saa leht puhas olla," vastas agentuuri poolt usutletu küsimusele, mis peab esmajärjekorras kahe riigi vahelistes suhetes muutuma.

Dyuben usub, et „Macron kui uus president püüab neile suhetele värske pilguga vaadata ja midagi käivitada."

„Jättes kõrvale pinged Süüria küsimuses, on Prantsusmaal ja Venemaal üksjagu erimeelsusi, jättes kõrvale Mistrali ja teised kahetsusväärsed initsidendid, on meie (Venema ja Prantsusmaa — toim.) suhted paremal järjel kui Euroopas keskmiselt. Paremas seisundis kui suhted Suurbritanniaga, samuti Saksamaaga. Vakantsi on, kaugelti kõik ei ole nende kolme-nende aastaga maha lammutatud," rõhutas ekspert.

„Tsaar Prantsusmaal"

Eeldatavasti ei toimu presidentide kohtumine Prantsusmaa pealinna südames, vaid linnaservas — Versailles´s, mis varasematel aegadel oli Prantsusmaa kuningate residentsiks.

Kahe riigi riigipead osalevad näituse „Peeter Suur. Tsaar Prantsusmaal. 1717" avamisel Versailles´lossi Grand Trianoni palees. Väljapanek, mille on koostanud Verssailles´lossi, muuseumi ja rahvusliku pärandi riiklik sihtasutus ning Riiklik Ermitaaž, on pühendatud Peeter I Prantsusmaa-visiidi 300. aastapäevale, mis pani aluse kahe riigi vahelistele jätkusuutlikele suhetele. Väljapanekus on üle 180 eksponaadi Ermitaaži kogudest.

Venemaa isevalitseja esimene külaskäik Prantsusmaale, millest sai oluline etapp Venemaa-Prantsusmaa suhete ajaloos, toimus kolmsada aastat tagasi — 1717. aasta aprillist juunini. Pariisis kohtus Peeter I seitsmeaastase kuninga Louis XV ja Prantsusmaa regendi, Orléans´i hertsogi Philippe II-ga. Vene tsaar külastas Versailles´d kahel korral. Peeter Suure Prantsusmaa-visiidi eesmärgiks olid Põhjasõjaga seotud diplomaatilised läbirääkimised, kusjuures märkimisväärne osa ajast sai pühendatud kuninglike residentside ja riigiastutuste külastamisele.

Tagid:
visiit, president, Putin, Emmanuel Macron, Vladimir Putin, Venemaa, Prantsusmaa

Peamised teemad