22:53 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Poliitika
lühendatud link
30485

President Kersti Kaljulaid süüdistas telekanalis "Dožd" "Vene propagandat" soovis näidata, et Balti riigis on fašistid ja selleks tuli nad kusagilt sisse "tuua"

Indrek Sooda

Kuidas see nüüd täpselt oligi. DELFI tõlkis Läti venelasele inglise keeles intervjuu andnud eestlasest presidendi sõnad nii: „Loomulikult on olnud juhtumeid, kui kellelegi on olnud vajalik näidata, et Eestis on fašistid. Ja neid on tulnud kuskilt sisse tuua, sest Eestist ei suudetud neid leida. Me mõistame hästi, kust see tuleb — see on Vene propaganda."

See on ikka rohkem nagu Eesti propaganda. Meie mõistame küll hästi, aga siinne venelane, näe, ei mõista. Venelase jaoks oli lausung keeruline. Aga ülejäänud propaganda põhikaanonitest on enam-vähem kinni peetud.

Kas fakt on?

On. Vene eriteenistused tõid üle piiri natsisümboleid täis tätoveeritud mehe ja lasid tal Sinimäel särgi seljast võtta. Juhtum on raiutud KaPo aastaraamatusse. Kas fakt on üldteada? Eestlasele on, aga president ei läinud vihma kätte (Vene telekanal "Dožd" — eesti keeles "vihm") ju ometi eestlaste pärast. Siitmaalt hakkab asi pisut logisema.

KaPo aastaraamat on ainult eestikeelne. Kas siinne venelane KaPo aastaraamatut loeb? Ei loe. Kas ta saaks seda lugeda, kui tahaks — saaks ta jee, kui eesti keelt ei oska, ei saa ju. Ta saab lugeda ja mõista ainult seda, mis talle ette tõlgitakse. Ja kes tõlgib — teadagi kes, igatahes mitte "Tšaikovski Venemaa".

Kas Vene inimene natsi toomisest Eestisse teab? Ei tea. Kas venekeelne Eesti meedia seda kajastas? Nüüd sõltub sellest, kas Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova on asjast rääkinud või mitte. Kui pole natsist rääkinud, siis pole olnud.

Ja ega president ei vaevunud ka ise seletama, kes natsi sisse tõi, kes sisse toodi, palju neid oli, millal toodi, kuidas välja viidi või mis neist üldse edasi sai.

Kas oli piisavalt "must-valge"?

Oli küll. "Kellelegi on vaja" — Venemaale on vaja, "Eestis on fašistid", "Kuskilt tuli sisse tuua" — Venemaalt tuli sisse tuua, "Eestist ei suudetud leida", kes ei suutnud leida — Venemaa ei suutnud leida. Muudkui Eesti — Venemaa, Venemaa — Eesti. Sellega on igati odeki. Kontrast on selge.

Kreml
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Kas sõnum jõudis auditooriumini?

Nats nihkesse läks aga üldiselt küll. President annab intervjuu venekeelsele väljaandele "Dožd", mida refereerib venekeelne Postimees. Kuidas siinne vene inimene asjast aru saab, eriti see, kes KaPo aastaraamatut ei loe ega toda lugu Vene eksportnatsist ei tea? Tema saab aru, et proua presidendi arvates on kõik Eesti natsid siia toonud Vene valitsus. Ja kuidas suudakski siinne vene inimene nüüd tõusta tasemele, kuhu proua president ei ole nõus langema ega seletama.

Sõnum jõudis kohale, aga pärale, sorry, ei jõudnud. Nüüd on president siinse vene inimese arvates kas midagi suitsetanud või on tal fooliumimüts peas või midagi sinnapoole.

Aga selles mõttes on lõbus, et antinatsid läksid kenasti liikvele ja küllap jõuab Zahharova ka niikaugele. Ta on praegu alles diplomaatide väljasaatmise teema juures. Igatahes on täidetud ka propaganda kolmas oluline tingimus, et sõnum oleks suunatud mitte meile ega neile, kes nagunii asjade tegelikku seisu teavad, vaid kõigile ülejäänutele.

Kõigi maade propagandistid, ühinege!

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
propaganda, Dožd, Postimees, KaPo, fašist, president, Kersti Kaljulaid, Eesti, Venemaa

Peamised teemad