17:30 18. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Poliitika
lühendatud link
3420

Riigikogu rahanduskomisjon hakkab neljapäevasel istungil taas maksumuudatusi arutama

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Eelnõude tekstid ja päevakord pidevalt ning Riigikogu rahanduskomisjonis valitseb kaos, sest liikmed ei suuda kõiki muudatusi hoomata.

Kellelgi pole enam üldse ettekujutust, mida maksustama hakatakse

Toidutootjatel ei ole enam isegi ettekujutust, milliseid tooteid maksustama hakatakse, ning maksusüsteemi ja maksude ümber toimuv ei ole juba ammu normaalne — seda võib nimetada sõjaks ettevõtjate ja valitsuse vahel, ütles Eesti Toiduainetööstuse Liidu juht Sirje Potisepp.

Ratas on enda üle uhke
© AFP 2019 / Tiziana FABI

Rahandusministeerium teatas teisipäeval kavatsusest lisada magusamaksu seaduseelnõusse ka suhkrut või magusainet sisaldavad piimajoogid. Sirje Potisepp ütles ERRile, et osales küll teisipäeval riigikogu rahanduskomisjonis maksuarutelul, kuid seal sellisest kavatsusest teada ei antud. Vähemalt ei olnud võimalik sellest nii konkreetselt aru saada.

"Valitsus on eiranud kohustust teha enne plaanitavate muudatuste eelnõuks vormistamist elementaarseid analüüse ja mõjuhinnanguid, mis võimaldaksid adekvaatselt hinnata esiteks seda, mil määral üldse maksupoliitika mõjutab inimeste tervisekäitumist, aga ka seda, millist mõju üks või teine maksumuudatus osutaks meie majandusele, tööstustele, tööhõivele ja halduskoormusele" tõdes ta.

"See on juba sõda ettevõtjate ja valitsuse vahel."

Rahanduskomisjonis valitseb kaoselaadne olukord

Riigikogu rahanduskomisjon hakkab neljapäevasel istungil taas maksumuudatusi arutama, kuid komisjoni aseesimehe, reformierakondlase Remo Holsmeri sõnul muutuvad eelnõude tekstid ja päevakord pidevalt ning komisjonis valitseb kaos, sest isegi liikmed ei suuda kõiki muudatusi hoomata.

Holsmer rääkis ERRile, et ta ei tea, mis neljapäevasel istungil saab, sest keegi ei ole enne koosoleku algust kindel isegi selles, mis päevakorras on, ning asjad muutuvad tundidega.

"Kogu see maksumuudatuste pakett on suur ummik. Need on ju kõik korraga esitatud rahanduskomisjonile, muu hulgas on seal ka riigieelarve defitsiiti lubamise muudatus. Väga põhimõttelised otsused on korraga kuhjatud rahanduskomisjoni päevakorda ja riigikogu istungid lõppevad ära järgmisel neljapäeval, planeeritakse üht lisaistungit — väga ebamõistlik tempo kõigi nende asjade arutamisel," sõnas ta.

Tõniste soovib võiks tõsta käibemaksu

IRL-i rahandusministri kandidaadi Toomas Tõniste sõnul tõstaks tema mitme erineva maksu asemel pigem käibemaksu.
Helir-Valdor Seederi tulekuga IRL-i juhiks on koalitsioon hakanud maksupaketti ümber vaatama. Tõniste rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et tema suurendaks mitme erineva maksu asemel käibemaksu.

"Mina isiklikult väga mitme erineva maksu asemel, mis tekitavad segadust ja bürokraatiat, võib-olla lisaks käibemaksule ühe protsendi juurde ja maksustaks tarbimist. Raha läheb ju selles mõttes õilsasse kohta, inimeste sissetulekuks, madalapalgaliste tulumaksuvaba määr ju tõuseb 500 euroni," rääkis Tõnista „Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, vahendas ERR.

Valitsus ei muuda käibemaksupoliitikat

Peaminister Jüri Ratas kinnitas, et valitsusliit ei kavatse maksupaketti asendada käibemaksutõusuga, nagu käis mõttena välja tulevane rahandusminister Toomas Tõniste (IRL).

"Me ei hakka käibemaksupoliitikat muutma. Seda võimalust tänases koalitsioonis ei ole," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Ratas tõi esile, et koalitsioon on raha- ja fiskaalpoliitilisi samme teinud väga tõsiselt ning riigieelarve ja selle strateegia seonduv on olnud kolm korda arutusel ja iga kord on suudetud kokku leppida.

See, et uutes ministrikandidaatides on entusiasmi ja inittsiatiivikust, pidas Ratas positiivseks, kuid valitsus püüab tema sõnul leida oma otsustes parima osa Eesti inimesele.

Tagid:
maksud, valitsus, Riigikogu, Toomas Tõniste, Sirje Potisepp, Remo Holsmer, Jüri Ratas

Peamised teemad