07:06 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Poliitika
lühendatud link
5773

„Venemaa muukraud“ on jõudnud Katari. USA Föderaalne juurdlusbüroo (FBI) võttis koos infopartner CNN-ga jälje üles. Ameerika „Pervõi kanal“ rääkis maailmale taas kord õuduka „Venemaa häkkeritest“. Kõige naljakam on see, et nad tegid seda tõsimeeli

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Comey on läinud aga koomikud on alles. Ilma nendeta oleks Araabiamaade boikott Katarile olnud väga mage. Kuid FBI on ka Aafrikas FBI. Aasias samamoodi. Oskab luua lõbusat ja sundimatut atmosfääri. Küll Dohas juba teati, keda Katari teabeagentuuri sissemurdmist uurima kutsuda. Just küberrünnakuga seletati emiraadis valitseja Iraanile tehtud sõprusavalduskõne rikkumist. Formaalselt saigi Pärsia lahel kõik sellest alguse. Ar-Riyad solvus ja tõstis grupi seltsimehi relvile. Juba kümme riiki on Katari ümber koondunud ja püstitavad seal vihkamise ja mõistmatuse müüri.

Kellelegi on see sõda, kellelegi anna aga ainult ette. FBI mehed võtsid kohe jälje üles. Pole tähtis, et nad selle endaga kaasa tõid. Tähtis on, et see võti sobis ka siia. Selles mõttes, et muukraud. Polegi ehk mõtet lisada, et ka siin on süüdi „Vene häkkerid". See on nii igal pool — nagu needus. Kõige naljakam, et nad räägivad sellest tõsimeeli. „Ametlikud isikud teatavad, et venelaste eesmärk oli luua pingeid USA ja nende Lähis-Ida liitlaste suhetes," teatab CNN viitega Ameerika kõige tuntumale „Tundmatu"-nimelisele allikale. Loomulikult tõendeid pole.

„Vene häkkerid" — see on ju fraseologism, tervikliku tähendusega sõnaühend. Vääramatu, nagu saatus. Fataalse vältimatuse sünonüüm. „Vene häkkerid" on ameeriklastel nagu prantslastel „C'est la vie", inglastel „life is life", ukrainlastel "а шо робить" (mida teha), roomlastel „memento mori" (pea meeles, et oled surelik) ja sakslastel „das ist fantastisch" (see on imeline). Kuigi see on ühest teisest filmist. Kuid ka see on imeline nauding — kõik Venemaa kaela ajada. Nad võiksid selle ametliku lühendina kasutusele võtta „RH" nagu IMHO (In My Humble (Honest) Opinion — minu siira arvamuse kohaselt). Ka see oleks siis nende siira arvamuse kohaselt. Nad saavad aru vaid sellest, et ilma Moskvata ei saa nad kuidagi hakkama.

Kuigi, kui „Vene häkkerid" „töötasid" ka Kataris, siis ilmselt Trumpi heaks. Kui muidugi tema säutsud „visiit Saudi Araabiasse on end juba ära tasunud" ja „Katari boikott on hirmsa terrorismi lõpu algus" ei ole FBI salasepitsused. Kuid seni ei ole ta teadet ümber lükanud. Vastupidi, Doha isoleerimist peab ta enda teeneks. Tegelikult teatas tema ju enda esitlusel Ar-Riyadis, et oleks tagumine aeg terrorismi finantseerimine ära lõpetada. Ja kuigi ta ei vaadanud emiiri poolegi, taipas kuningas Salman kõigist kiiremini, et parem on esimesena lüüa.

See tähendab, et Ühendriigid on Roomalt üle võtnud harjumuse jagada ja valitseda. Selles olukorras aga soodustab see vägagi rahusobitajana esinemist, et oma vahendustasu tõsta. Huvitav on muu. Samal ajal kui FJB püüab Katari Venemaa sekkumisega õigustada, nimetab USA president blokaadi oma saavutuseks. Nad pole kas omavahel kokku leppinud või nad ei jõua omavahel enam mitte kunagi kokkuleppele. Võibolla selles asja mõte ongi: tõestada et „Vene häkkerid" on Trumpiga mestis. Ameerikas ei suudeta neid kuidagi omavahel seostada, miks mitte Aasias proovida. Kas Kataril hakkab sellest kergem? Vaevalt. Clintonil, näiteks ei hakanud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Sputniku lisainfo:

Araabia Ühendemiraadid, Bahrein, Egiptus ja Saudi Araabia teatasid 5. juunil diplomaatiliste sidemete katkestamisest Katariga ning andsid korralduse sulgeda Katari lennukitele ja laevadele kõik lennujaamad ja sadamad.

Hiljem teatasid suhete katkestamisest Katariga ka Jeemeni rahvusvaheliselt tunnustatud valitsus, Maldiivid ja Liibüa idaosas tegutsev rahvusvaheliselt tunnustamata valitsus. Tšaad kutsus neljapäeval oma suursaadiku Katarist tagasi. Oma saadikud on Tšaadist tagasi kutsunud ka Senegal ja Mauritaania.

Katari välisminister šeik Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani ütles neljapäeval, et mitte kellelgi pole õigust sekkuda Katari välispoliitikasse ning diplomaatilisele kriisile teiste araabia riikidega puudub "sõjaline lahendus".

Tegemist on regiooni suurima diplomaatilise kriisiga pärast 1991. aastal toimunud Lahesõda.

Tagid:
CNN, FBI, häkker, Katar, Venemaa

Peamised teemad