09:25 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Poliitika
lühendatud link
12974

Venemaa president Vladimir Putin arutles, mida Ukraina president Petro Porošenko Lermontovi tsiteerimisega öelda tahtis

TALLINN, 17. juuni — Sputnik, Indrek Sooda. Venemaa president Vladimir Putin kommenteeris 15. juunil otse-eetris kaasamaalaste küsimustele vastates muuhulgas Ukraina presidendi poolt Ukraina Euroopa Liiduga viisavabaduse kehtimahakkamise puhul loetud Mihhail Lermontovi luuletust "Head aega, pesemata Vene"

„Ma ise seda etteastet ei näinud, kuid eile õhtul, ja ma ei tee sellest saladust, kanti mulle sellest ette. Jah, tõepoolest Pjotr Aleksejevitš (Porošenko) pidas vajalikuks selle Mihhail Lermontovi luuletuse esimese salmi ette lugeda:
Head aega, pesemata Vene, täis orje ja härraseid
ja teie, kõrgid sinimundrid, ja sina rahvas, teeniv neid," sõnas riigipea.

Otseliin Vladimir Putiniga
© Sputnik / Михаил Климентьев

Tema sõnul annab see tunnistust sellest, et Porošenko teab ja tunneb huvi vene kirjandusklassika vastu. „Selle eest ma kiidan teda. Kuid sellega luuletus ei lõpe, seal on ka teine salm:
Ehk Kaukasuse taga pääsen su võimukandjaist vägevaist
ja nende kõrvust kõikekuulvaist ja silmist kõikenägevaist," ütles Putin.

„Mihhail Lermontov oli progressiivne inimene, ta tahtis Venemaa sisepoliitilise olukorra parandamist. Teda ängistas Venemaal sel ajal valitsenud kord ja ta rääkis sellest otse ja avalikult. Kuid, esiteks, Mihhail Lermontov kirjutas, kui ikka tema kirjutas, selle luuletuse umbes 1841. või 1842. aastal, kui mu mälu mind ei peta, kui ta armeeteenistuses olles Kaukaasiasse oma teenistuskohta sõitis. Ta oli ohvitser ja kaitses oma isamaa huve. Ta oli vapper ohvitser," sõnas Venemaa president.

Ta jätkas: „Edasi, tol ajal olid need piirkonnad, mis praegu kuuluvad Ukrainale, lihtsalt Venemaa alad. Nii et kui tänane Ukraina president räägib sellest, et ta sõidab kuhugi ära, siis Lermontov pidas silmas kogu Venemaad, kaasa arvatud ka neid piirkondi, mida praegu nimetatakse Ukrainaks. Nii et selles mõttes ei maksaks tal nina püsti ajada." 

„Edasi, Lermontov oli armeeteenistuses olles teel Kaukaasiasse, mis tol ajal oli Venemaa impeeriumi osa. Ta sõitis lihtsalt oma kodumaa ühest osast, Peterburist, teise otsa, ta ei sõitnud ära oma riigist, tegelikult. Võibolla tahab Pjotr Aleksejevitš (Porošenko) meile sellega öelda, et ka tema ei kavatse kuhugi ära sõita," pakkus Putin.

Tema sõnul Ukraina president „teeb seda väga peenelt, piiludes hurraa-patriootide ja natsionalistide, nende totakate poole, kes seal haakristidega ringi jooksevad, kuid meile ütleb ta hoopis, et sõbrad, mul on seal (Venemaal) oma huvid ja tegelikult ei kavatse ma kuhugi ära sõita" (P. Porošenkol on Venemaal mitmeid talle kuuluvaid ettevõtteid — toim.). „Võib ka nii olla," järeldas Putin.

„Ilmselt, see võib muidugi olla kõigest julge oletus, tahtis Pjotor Aleksejevitš oma valijatele näidata, et ta täidab antud lubaduse ja teeb, nagu praegu on tavaks öelda, tsiviliseeritud valiku — viib riigi Euroopasse," jätkas Venemaa president.

„Kuigi, mäletate, luuletuses oli: ja teie, kõrgid sinimundrid, ja sina rahvas, teeniv neid. Kui juba jutuks tuli, siis neid sinimundreid (eesti kõnepruugis "lillasid" — toim.) on seal, kuhu ta minna kavatseb, hoopis rohkem, kui meil siin. Ja tal ei maksaks seal end lõdvaks lasta, muidu, mine tea, mis juhtuda võib. Tal tasuks seal hoolega ümbrust uurida," sõnas Putin.

Ta jätkas: „Tegelikult, ega meil nende poiste vastu midagi ei olegi ja ka teie vastu pole meil midagi. Minge rahus! Õnn kaasa! Edu teile, eriti nekrutitega."

„Mis probleemi sisusse puutub, siis, teate, mõne aasta eest, seoses elanikkonna sissetulekute vähenemisega, mida me avalikult tunnistame, oli meie elanike keskmine palk, kui arvestada otsekurssi dollariga ja mitte arvestada grivna ja rubla omavahelist kurssi, umbes 540 dollarit. Umbes sama oli see ka Ukrainas, kusagil 450-457 või 460 või midagi nii, keskmiselt kuus," rääkis president. 

Tema sõnul ei ole meie olukord praegu teab mis hõisata, kuid palk on siiski selle aasta aprilliks kasvanud 624 dollarile kuus, keskmiselt, seal, Ukrainas on see aga 251, kusjuures, gaasihind on tõusnud vähemalt kolm korda, elanikkonnale veelgi rohkem, soe ja külm vesi on kallinenud 200%, pensionid on langenud 45%, nii et mis puutub sanitaarolukorda, kui asjad nii edasi lähevad, võivad Ukrainas hügieenimured tekkida. Sellest, kes ja mitu korda pesta saab, tuleb suur probleem, rõhutas Putin.

„Jah, muidugi võiks nii meie, kui ka Ukraina kirjandusest leida palju eredaid ja karme näiteid, millega oleks võinud Pjotr Aleksejevitšile vastata, kuid lugupidamisest ukraina rahva vastu, lugupidamisest meie ühise ajaloo, meie ühise usutunnistuse vastu, ei hakka ma seda tegema," sõnas riigipea.

Ta lisas: „Kui mõni tahab tõesti eurooplaseks saada, las paneb kõigepealt maksuparadiisides oma kontod kinni ja räägib alles siis rahva heaolust."

„Sellega seoses tahaksin meenutada vaid üht mõtet. Ma ei mäleta täpselt, kuid mõtte annan edasi üks-ühele. Tarass Ševtšenko ütles juba 170 aastat tagasi, et Ukraina on võidelnud viimse piirini, kuid ljahhidest (poolakatest — toim.) hullemini nuhtlevad neid nende oma lapsed. Loodan, et see periood Ukraina ja tema rahva ajaloos kunagi lõpeb," märkis Putin.

Tagid:
tsiteerimine, arutlemine, viisavabadus, Otseliin Vladimir Putiniga, Mihhail Lermontov, Vladimir Putin, Petro Porošenko, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad