00:18 27. Mai 2018
Tallinn+ 21°C
Kuula otse
 • USD1.1675
 • RUB72.4935
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Prantsusmaal toimub parlamendivalimiste teine voor

© AP Photo / Christophe Ena
Poliitika
lühendatud link
1311

Pühapäeval toimub Prantsusmaal parlamendivalimiste teine voor, mis küsitluste kohaselt annab ülekaaluka enamuse president Emmanuel Macroni tsentristidele

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. Viimase info kohaselt on valimisaktiivsus keskpäevaks oluliselt madalam kui viis aastat tagasi, teatas valimiskomisjon, vahendas ERR

Keskpäevaks oli hääle andnud vaid 17,75 protsenti valijaist, teatas komisjon. 2012. aasta valimistel osales keskpäevaks 21,41protsenti ja 11. juuni avavoorus 19,24 protsenti valijaist.

Macroni erakonnale REM ja selle liitlastele prognoositakse 577-kohalises parlamendis 400-470 kohta, mis annaks Euroopa Liidu meelsele riigipeale vabad käed oma programmi elluviimiseks.

Ratas tähtsustas kohtumisel Macroniga ühtehoidvat Euroopat

Peaminister Jüri Ratas rõhutas kohtumisel Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga vajadust hoida Euroopa Liit ühtsena ning keskenduda erinevuste asemel meid liitvatele väärtustele ja eesmärkidele, vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo. 

Peaminister Jüri Ratas kohtus Prantsusmaa president Emmanuel Macroniga
Peaminister Jüri Ratas kohtus Prantsusmaa president Emmanuel Macroniga

"Ilma Prantsusmaata ei oleks Euroopa Liitu nagu me seda tunneme. Prantsusmaa on Euroopa Liidu loomisest alates olnud selle üks juhtriike ning mul on hea meel, et Prantsusmaa tajub täit vastutust ühise Euroopa eest," ütles Ratas.

Ta lisas, et jagab täielikult presidendi soovi liikuda kiiresti edasi tegusa ja tugeva Euroopa Liidu arendamisega, mis kaitseb oma kodanikke ja pakub neile uusi võimalusi.

Peaminister Jüri Ratas alustab täna kahepäevast töövisiiti Berliini ja Pariisi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Tunnustan president Macroni siiralt selle eest, et ta tõstis tugeva ja koostööle suunatud Euroopa Liidu oma kampaanias keskmesse," lausus Ratas. „Hiljutiste Prantsusmaa presidendivalimiste tulemus mõjus paljudele inimestele pöördepunktina, mis tõi Euroopasse värsket energiat, lootust ja optimismi. Mõistame, et meil on palju enam seda, mis liikmesriike ühendab, kui seda, mis meid lahutab." 

Peaminister tutvustas Prantsusmaa presidendile Eesti eesistumise prioriteete, milleks on avatud ja uuendusmeelse majandusega Euroopa, turvaline ja kaitstud Euroopa, andmete vaba liikumine ja digitaalne Euroopa ning kaasav ja kestlik Euroopa. 

Ratas avaldas lootust, et Macron saab tulla septembri lõpus Tallinnas toimuvale digitaalteemasid käsitlevale tippkohtumisele.

Venemaa president Vladimir Putin ja Prantsusmaa uus president Emmanuel Macron
© Sputnik / Алексей Никольский

"Euroopa peab minema kaasa tehnoloogilise arenguga, mis muudab läbivalt meie elanike, ettevõtete ja riikide igapäevaelu. Kaasaegsed e-teenused ja lahendused mõjutavad meie töökohti, haridust, tervishoidu ning ka üldist heaolu," lausus Ratas.

Kohtumisel tulid samuti jutuks Euroopa julgeolek, ränne, sotsiaalvaldkonna reguleerimine ning kliima- ja energiapoliitika. Räägiti ka Venemaa jätkuvast agressioonist Ukraina vastu ning sanktsioonide jätkamise vajalikkusest.

Ratas märkis, et Eesti hindab kõrgelt Prantsusmaa kaitseväe osalemist Eestis paiknevas NATO lahingugrupis ning avaldas lootust, et Prantsusmaa kohalolu jätkub. Eesti ja Prantsusmaa teevad tihedat koostööd erinevatel rahvusvahelistel operatsioonidel Aafrikas, Lähis-Idas aga ka küberkaitse küsimustes. 

Eesti toetab sarnaselt Prantsusmaale Euroopa kaitsekoostöö süvendamist, selle efektiivsuse suurendamist ning Euroopa Liidu ja NATO koostöö tõhustamist. Samuti rõhutas Ratas Euroopa Liidu välispiiride kaitsmise vajadust ning Eesti huvi Euroopa Liidu uue küberjulgeoleku strateegia järele. 

Peaminister Ratas kohtus ka Prantsusmaa suurima ettevõtteid ja ettevõtjaid ühendava organisatsiooni MEDEF esindajatega, et edendada kahepoolset majanduslikku koostööd. Ratas tutvustas Eesti majanduse käekäiku ning head investeerimis- ja ärikliimat.

Emmanuel Macron andis maikuus ametivande Prantsusmaa ajaloo noorima presidendina ning lubas ametisse astumisel peetud kõnes võidelda autoritaarsuse ja terrorismi ning migratsioonikriisi vastu.

Macron on endine investeerimispankur. Ta oli 26. augustist 2014 kuni 30. augustini 2016 Prantsusmaa majandus-, tööstus- ja e-majandusminister. Ta kandideeris 2017. aasta Prantsusmaa presidendivalimistel ja kogus 1. voorus 24,01% häältest ning pääses edasi teise vooru. Teises voorus võitis ta presidendivalimised kogudes 66,10% häältest.

Tagid:
LREM, Emmanuel Macron, Jüri Ratas, Prantsusmaa, Eesti

Peamised teemad

 • Anton Tšehhov ja tema abikaasa Olga Knipper

  Tšehhovi tegelastel pole piisavalt kirge, meelekindlust ega leegitsevaid tundeid. Kuid tema proosast tekkivaid judinaid ei tohiks segi ajada autori enese kannatustega.

  17
 • Briti fännid

  Ukraina võimude suhtes valitsev lugupidamatus annab tunnistust ainult Ukraina ametivõimude absoluutsest suutmatusest, nad ei ole autoriteediks isegi suhteliselt väikesele ja väga spetsiifilisele noorterühmale.

  49
 • Tallinna vanalinna päevad

  Tänavuste vanalinnapäevade avaetendus algab 30. mail kell 19 Raekoja platsil kaskadööride retkega ratta seljas Pühavaimu tornist Raekoja torni ja sajandit kolmveerand tunniga läbi keriva lavastusega.

  11