12:39 24. August 2019
Kuula otse
 • USD1.1065
 • RUB72.9469
Jüri Ratas

Ratas kutsus Vabaerakonda valitsusse, Vabaerakond keeldus (uuendatud)

© Фото : Riigikantselei / Jürgen Randma
Poliitika
lühendatud link
6210

Peaminister uuris, kas Vabaerakonnale sobiks koostöö valitsuskoalitsiooniga

TALLINN, 30 juuni — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas palus Artur Talvikul teatada reedeks kuidas Vabaerakond suhtub valitsuskoostöösse Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide ja IRL-iga. Neljapäeval erakorraliselt kogunenud Vabaerakonna juhatus võttis seisukoha.

Артур Тальвик
Vabaerakonna esimees Artur Talvik.

"Iseseisvale Eesti riigile on alandav, kui üksikud Kremli ööbikud dikteerivad valitsuse ja peaministri käitumist. Peaminister Ratas küsis ja meie vastame: enne kui me üldse läbirääkimiste laua taha asuks, tahame olla kindlad, et koalitsiooni ei kuulu kremlimeelsed tegelased, peaministrierakonna koostööprotokoll Ühtse Venemaaga on tühistatud ning võitlus korruptsiooniga on peaministri prioriteet," ütles Vabaerakonna esimees Artur Talvik.

"Kui eeltingimused on täidetud, siis oleme vajadusel valmis osalema uue valitsuse loomises, kus Vabaerakond saab oma ideid ellu viia," sõnas Talvik.

"Vabaerakond töötab selle nimel, et likvideerida selle ja eelmise valitsuse loodud maksusegadusi, tühistada haldusreformi totrused, vähendada korruptsiooni ja bürokraatiat, ning Vabaerakond hoiab silma peab Rail Balticu lepingu täitmisel," rõhutas erakonna esimees.

Talvik lisas, et kui praegune valitsus ei suuda kremlimeelsete sõltuvusest vabaneda, vajab Eesti erakorralisi Riigikogu valimisi, et tagada valitsuse sõltumatus ja töövõime, teatab Vabaerakond oma leheküljel.

Riigikogu Euroopa asjade komisjoni esimees Toomas Vitsut sõnas Vabaerakonna avalduse peale, et võib-olla peab Vabaerakond venemeelsuseks kõigi ühiskonnagruppide eest seismist.

Vitsut sõnas, et süüdistused Kremli-meelsuses on vananenud Keskerakonnaga hirmutamise nipp, millel hakkab aur otsa saama.

Küsitlus

Mis meist saab? Ratas kutsus Vabaerakonda valitsusse, Vabaerakond keeldus...
 • Vabaerakond läheb siiski valitsuskoalitsiooni
  0.0% (0)
 • Keskerakond laguneb ja uue koalitsiooni teeb taas Reformierakond
  0.0% (0)
 • Tulevad ennetähtaegsed Riigikogu valimised
  100.0% (2)
 • Midagi ei muutu
  0.0% (0)
Hääleta: 2

„Keskerakond juhib peaministrierakonnana riiki, mis juba homme on Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja. Oleme pühendunud Euroopa Liidu ja NATO liige. Paraku teevad senisele välispoliitilisele suunale karuteene opositsioonierakondade jätkuvalt mõtlematu sõnademäng venemeelsuse ja Kremliga, mis sisepoliitiliste punktide nimel ohverdab meie riigi usaldatavust piiri taga," ütles komisjoni esimees.

Ta lisas, et opositsioonile on süüdistuseks nii-öelda ainest andnud nii Eesti Vabariik 100 tähistamine Peterburis kui ka Moskvas logistikamessil osalemine, kus alati kohal näiteks meie naabrid Lätist ja Soomest, aga ka Saksamaalt ja mujaltki.

„Sellistele põhjustele või külmutatud paberile tuginedes, on jutud mingisugusest venemeelsusest täiesti arusaamatud ning mõjuvad pigem halva naljana," tõdes Vitsut erakonna leheküljel.

See aga, kes erakonda kuulub või mitte, on erakonna siseasi ning seda kellelgi teisel dikteerida ei lubata.

Vitsut sõnas, et paraku on Vabaerakond läinud Reformierakonna tuules, püüdes vastanduda Keskerakonnaga ning erakonna eesmärkidega ühendada eri kogukondi Eestis.

„Keskerakond on erakond, mille pea 15000 eri rahvusest liiget tahavad tugevat, edukat ja inimesi hoidvat riiki. Seda saab koostöö, mitte vastandumise ja konfliktide otsimisega," leidis Vitsut.

Tagid:
Sotsiaaldemokraatlik Erakond, valitsus, Vabaerakond, IRL, Keskerakond, Artur Talvik, Jüri Ratas

Peamised teemad