01:46 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Poliitika
lühendatud link
1720

Riigid peavad keskenduma praktilistele meetmetele riskide vähendamiseks, võttes arvesse kõigi osapoolte põhjendatud kartusi

TALLINN, 3. juuli — Sputnik. ОSСЕ peasekretär Lamberto Zannier pakkus välja rea ettepanekuid, mis võiks stabiliseerida julgeolekualast olukorda Euroopas paiknevate väekontingentide arvukuse ja asümmeetrilisuse ning riikide relvastatuse alal.

Ajalehes Izvestija avaldatud artiklis märkis Zannier, et varem püsis maailma stabiilsus tänu relvavarude ja sõjatehnika ning nende arvulise territoriaalse jaotumise tasakaalustatusele, vahendab RIA Novosti.

"Nimelt see sümmeetrilisus oli tasakaalu tingimuseks. Kuid vastavate meetmete tõhusus on kiiresti olematuks muutumas… Täna on meil tarvis suunata mõtted "asümmeetrilise tasakaalu" tagamisele"," kirjutas Zannier.

Riigid peavad keskenduma praktilistele meetmetele riskide vähendamiseks, võttes arvesse kõigi osapoolte põhjendatud kartusi, ja ühiselt välja töötama asjaomased meetmed, öeldakse artiklis.

"Nad peavad lähtuma ettearvatavuse ja läbipaistvuse põhimõtetest, võttes seejuures arvesse ohtude tajumise eripära ning teisi kvalitatiivseid ja poliitilisi kaalutlusi koos kvantitatiivsete näitajatega," leiab peasekretär.

Nii võidakse tema hinnangul kehtestada piirangud Venemaa sõjaliste õppuste läbiviimiseks teatud naaberriikide, nagu näiteks Baltimaade piiride läheduses.

Sõjaväetehnika Punasel väljakul
© Sputnik / Илья Питалев

"(Võidakse) kehtestada täiendavad abinõud, mis tagavad "ootamatute õppuste" läbipaistvuse ka teistes kohtades vastutasuna teabe esitamisele ja läbipaistvuse tagamisele NATO jõudude, tema vägede ja vahendite ümberpaigutamise ning tegevuse kohta kõnealuses piirkonnas. Võiks rakendada vastastikuse jälgimise süsteemi vastavate sõjategevusliikide üle isegi juhul, kui tegemist on tagasihoidliku ulatusega sammudega. Samaladseid meetmeid saab rakendada Kaliningradi oblasti ümbruses," kirjutab ta.

"Teabevahetus sõjalistest ümberpaiknemistest, mis hõlmavad ka sõjamerelaevastiku ja lennuväe objekte teatud piirkondades, nagu selleks on Läänemeri ja Must meri, võib kaasa aidata pingelõdvendusele ja vahejuhtumite tekkeriski vältimisele. Võiks juurutada koostöömehhanismi, mis näeb ette viivitamatud konsultatsioonid ja ühiselt rakendatavad meetmed pingete deeskaleerumisel sõjalise intsidendi või konfliktiohu korral."

Tagid:
julgeolek, NATO, OSCE, peasekretär, Lamberto Zannier, Kaliningrad, Balti meri, Euroopa

Peamised teemad