14:59 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
G20: Ühendatud maailma kujundamine (22)
32 0 0

Prioriteediks on Saksamaa eesistujana G20-s kuulutanud võitluse protektsionismiga maailma kaubanduses, rändepoliitika ja võitluse terrorismiga

TALLINN, 07. juuli — Sputnik. Täna avatakse Saksamaal Hamburgis "suure kahekümne" kaheteistkümnes tippkohtumine. Kahe päeva jooksul otsivad võtmetähtsusega riikide riigijuhid kompromisse kaasaja suurimates väljakutsetes ülemaailmsest majandusest ja migratsioonist kuni Aafrika riikide arenguküsimuste ja energeetikani, vahendab RIA Novosti.

Kõnelused toimuvad G20 riikide vaheliste oluliste erimeelsuste taustal, mis puudutavad kliimaküsimusi ja rahvusvahelist kaubandust. Eksperdid ei välista, et Euroopa liidrid püüavad Hamburgi kohtumisel avaldada teatavat survet USA presidendile Donald Trumpile.

G20 tippkohtumine Hamburgis >>

Kompromisside otsigud erimeelsuste puhul

Prioriteediks on Saksamaa eesistujana G20-s kuulutanud võitluse protektsionismiga maailma kaubanduses, rändepoliitika ja võitluse terrorismiga. Tippkohtumise perenaine Angel Merkel teatas, et Euroopa Liidu riigid kavatsevad anda tippkohtumisel märku valmisolekust maailma ees seisvatele ülesannetele lahendus leida.

Mõnedes küsimustes, eeskätt kliima- ja rahvusvahelise kaubanduse küsimustes on "kahekümne" osaliste seas olulisi erimeelsusi, mis on süvenenud pärast USA otsust taanduda Pariisi kliimakokkuleppest, aga ka seepeale, kui Trump nõudis NATO tippkohtumisel partneritelt nende sõjaliste kulutuste suurendamist. Lugu jõudis selleni, et pärast G7 tippkohtumist Sitsiilias kutsusid Euroopa riigijuhid, eeskätt Saksamaa kantsler Merkel ja Itaalia peaminister Paolo Gentiloni Euroopat üles toetuma ainult omaenda jõududele.

Eksperdid arvavad, et pärast seda, kui G7 tippkohtumisel Sitsiilias ei õnnestunud pooltel kliimaküsimustes kokkuleppele jõuda, ei tasu Hamburgis kardinaalseid muudatusi USA seisukohtades oodata.

"Ma arvan, et see (USA seisukoha muutumine – toim.) on äärmiselt väheusutav. Iseasi on see, et USA seisukoht kliimaküsimustes, nagu Vene pool õigesti on rõhutanud, ei ole niiväga oluline. Sest Pariisi lepped on küllaltki laialivalguvad, need ei kätke endas sunnivahendeid, tegemist on tegelikult heade kavatsuste deklaratsiooniga," ütles RIA Novostile rahvusvahelise väitlusklubi "Valdai" toetus- ja arengufondi nõukogu esimees Andrei Bõstritski.

Merkel ise oli tippkohtumise eelõhtul kindel, et EL töötab kliimaküsimustes USA-ga ühiste lahenduste leidmiseks. Mis puudutab võitlust protektsionismiga, siis selleteemaline arutelu osutub üsna keeruliseks – rahvusvaheliste organisatsioonide iga-aastased aruanded annavad tunnistust sellest, et kaitsemeetmeid tekib kaubanduses üha enam. Eksperdid ei välista, et Euroopa liidrid üritavad kohtumisel Hamburgis USA presidendile teatavat survet avaldada.

Spetsialistid usuvad, et siin leitakse mingisugune kompromiss, kuna halastamatu protektsionism tähendab suurt riski ja suurt viga.

Illustratiivne foto
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

"Ehkki Ameerika Ühendriikide majandus on väga iseseisev, on ta huvitatud nii turgudest kui nende edendamisest, konkreetsete kaupade eskpordist ja impordist. Seetõttu leiab Trump protektsionismi valdkonnas ilmselt mingi tasakaalu," oletab Bõstritski.

Seda, et kompormissini jõuda on poolte jaoks keeruline, kinnitab kaudselt Angela Merkeli lausung sellest, et olemasolevate erimeelsuste tõttu võib jääda ühiskommünikee Hamburgi kohtumise tulemuste põhjal vastu võtmata.

Kahepoolsed ja kolmepoolsed kohtumised

Tavapäraselt kasutatakse "suure kahekümne" kohtumist agaralt nii kahepoolsete kui ka mitmepoolsete läbirääkimiste pidamiseks.

Hamburgis sai meeleavaldusel vigastada 76 politseiametnikku >>

Ainuüksi Venemaa presidendil Vladimir Putinil on kavandatud kümmekond kahepoolset kohtumist, mille hulgas erilist tähelepanu pööratakse kauaoodatud läbirääkimistele USA presidendi Donald Trumpiga, mis on plaanis 7. juulil. Moskvas, nagu teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov, eeldatakse, et Putini ja Trumpi kohtumine toob selgust Venemaa ja USA suhete tuleviku osas.

"Kahekümne" tippkohtumise vältel toimub ka mitu kolmepoolset kohtumist. 8. juulil peavad Putin, Merkel ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron maha minimõõdus nn Normandia formaadis tippkohtumise, mille käigus arutatakse olukorda Ukrainas. USA president aga kohtub "suure kahekümne" tippkohtumise raames Hamburgis Lõuna-Korea ja Jaapani riigijuhtidega, nende läbirääkimiste päevakorras on kolmepoolse partnerluse edendamine

Teema:
G20: Ühendatud maailma kujundamine (22)
Tagid:
G20, Donald Trump, Vladimir Putin, Angela Merkel, Hamburg

Peamised teemad