21:36 24. Märts 2018
Tallinn+ 2°C
Kuula otse
Eesti lobistab ÜRO julgeolekunõukokku saamise nimel

Eesti lobistab ÜRO julgeolekunõukokku saamise nimel

© REUTERS / ANDREW KELLY
Poliitika
lühendatud link
1510

Eesti alustab täna New Yorgis ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks kandideerimise kampaaniat

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. ÜRO Julgeolekunõukogusse kandideerimise kampaania juhi Margus Kolga sõnul on peamine ajend kandideerimiseks julgeolek.

"Liikmesus julgeolekunõukogus annaks meile võimaluse mängida suuremat rolli oluliste julgeolekuküsimuste lahendamisel. See võimaldaks rääkida otseselt kaasa ka Eestit puudutavates maailmaasjades, kuna see ÜRO keham käsitleb üleilmseid julgeolekuprobleeme ning otsustab nende lahendamise põhisuunad," ütles Kolga, vahendab ERR.

Eestlane valiti ÜRO Peaassamblee komitee juhtorganisse >>

ÜRO julgeolekunõukogu mittealalise liikme kampaania aktiivse faasi avasündmus toimub täna New Yorgis.

"Eesti eesmärk saada ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks on julge samm – see näitab, et oleme valmis lisaks Eesti ja meie piirkonda puudutavatele küsimustele võtma vastutust või vähemalt seisukohta üleilmsetel teemadel. Meie välispoliitiline ambitsioon ja panus ei peaks piirduma ainult lähiriikidega. Liikmeks saamist tuleb näha kui võimalust suurendada Eesti välispoliitilist jalajälge ning saada juurde sõpru, mida meiesugusel väikeriigil ei saa kunagi liiga palju olla," ütles kampaania patroon president Kersti Kaljulaid.

Riigipea lisas, et ÜRO JN mittealalise liikme staatuse pälvimine ei saa olla kitsalt ühe ministeeriumi või osakonna projekt, vaid sellesse saavad ja peavad panustama erinevad osapooled, vahendab presidendi kantselei. "Kampaania vajab nii Eestis kui maailmas kaasamõtlejaid ja eestkõnelejaid, et saavutada kandepinda ja olla nähtav. Nõukoja liikmed saavad sellesse omal moel panustada," sõnas riigipea.

ÜRO julgeolekunõukogu valimistel kandideerivad riigid regionaalsete gruppide põhiselt: Lääne-Euroopa ja teised riigid; Ida-Euroopa; Aasia; Ladina-Ameerika ja Kariibid; Aafrika. Eesti kuulub Ida-Euroopa gruppi ning sinna kuuluvate riikide hulgast valitakse üks julgeolekunõukogu mittealaline liige.

Eestiga samaaegselt kandideerib ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalise liikme kohale ka Rumeenia. Eesti ei ole varem julgeolekunõukogu liige olnud. Rumeenia on nõukokku kuulunud neljal korral.

Kampaania ametliku avalöögi puhul korraldab Eesti alaline esindus ÜRO juures New Yorgis täna Eesti majas vastuvõtu, mille kultuuriprogrammi raames esinevad ansambel Curly Strings ja Heidy Purga. Pärast ametlikku avalööki algab kampaania kõige aktiivsem faas, mis kulmineerub 2019. aasta juunis toimuvatel valimistel, kus annavad oma hääle kõik 193 ÜRO liikmesriiki.

Eesti on juba 2005. aastal otsustanud kandideerida ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks aastateks 2020-2021. Julgeolekunõukogu on ÜRO mõjukaim keham.

Tagid:
kampaania, Eesti maja, ÜRO Julgeolekunõukogu, ÜRO, president, Kersti Kaljulaid, New York

Peamised teemad