21:14 20. Märts 2018
Tallinn-4°C
Kuula otse
Kiiev. Illustratiivne foto

Kiiev sai USA-st halva uudise

© Sputnik / Стрингер
Poliitika
lühendatud link
11040

Valge Maja süüdistas Ukrainat demokraatide abistamises presidendivalimistel

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. FBI direktorikandidaat Christopher Wray teatas oma valmidusest uurida Ukraina riigiametnike võimalikku sekkumist USA presidendivalimistesse. Politoloog Aleksei Zudin märkis Sputniku raadiosaates, et see tuletas talle meelde loo, mida Kiiev tahaks unustada.

President Donald Trumpi valitud kandidaat FBI direktori ametikohale tõi senaator Lindsey Graham esile väljavõtte väljaandes Politico avadatud artiklist, kus kinnitatakse, et Ukraina riigiametnikud üritasid diskrediteerida Trumpi ja tema nõunikke ning abistasid Demokraatliku Partei kandidaati Hillary Clintonit.

"Kas olete nõus, et Ukrainal ei olnud õigust valimistesse sekkuda?" küsis Graham. "Ma olen teiega päri," vastas Wray.

Trump lasi end koos Porošenkoga pildistada >>

"Ma olen rõõmuga valmis seda tegema," vastas ta senaatori täiendavale küsimusele, kas Wray on valmis uurima nende Ukraina kohta esitatud väidete paikapidavust.

Politoloog, sotsiaalmajanduslike ja poliitiliste uuringute instituudi ekspertnõukogu liige Aleksei Zudin avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et FBI direktorikandidaadi sõnad on Kiievile halvaks uudiseks.

"Esmajoones ei ole see eriti hea uudis Kiievi võimude jaoks. Kuivõrd nende avalik seisukoht ja tegelik käitumine on kõnelnud sellest, et Ukraina valitsus toetas 2016. aasta USA presidendivalimiste kampaanias täiel määral Hillary Clintonit. See on reaalne fakt, aga mitte kellegi väljamõeldis või oletus. Ning seda asjaolu arvestades on antud uudis Kiievi jaoks tõepooest halb uudis," ütles Aleksei Zudin.

Ukraina võimud ilmselt sooviksid, et Valges Majas seda vana lugu ei meenutataks. Politoloogi sõnade kohaselt on aga Washington seda juba meenutanud ning kahtlemata tuletab seda meelde ka Kiievile.

"Lähimas, aga võib-olla ka pisut pikemas perspektiivis võidakse Hillari Clintonile 2016. aasta presidendivalimistel Kiievilt osaks saanud toetuse asjaolusid praeguse USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni poolt kasutada ühe instrumendina Kiievi võimudele surve avaldamiseks," oletab Aleksei Zudin.

Valge Maja süüdistas Ukrainat demokraatide abistamises presidendivalimistel

Eile teatati Valgest Majast, et Ukraina on 2016. aastal sekkunud USA presidendivalimistesse, teatab RIA Novosti osundusega väljaandele Washington Times.

"Kui te otsite näidet välisriigi või välismaiste allikate poolt koordineeritud kampaaniast, siis piisab tähelepanu pööramisest Demokraatliku Partei Rahvuskomiteele, kes tegi tegelikult koostööd Ukraina saatkonnaga leidmaks oma rivaalide suhtes midagi kompromiteerivat," ütles Valge Maja pressisekretäri esimene asetäitja Sarah Sanders tavapärasel igapäevasel pressibriifingul.

Tema sõnul on komitee koostöö Ukrainaga "korralikult dokumenteeritud". Tegemist ei ole lihtsalt süüdistusega, vaid "rakendatud meetmetega, mis on paberil kirja pandud," märkis Sanders.

Ukraina saatkonnas lükati Sandersi väited tagasi, märkides, et Kiiev ei asunud Ameerika Ühendriikide presidendirallis kummalegi poolele.

Varem teatas väljaanne Politico viitega omaenda uurimistulemustele, et USA 2016. aasta presidendivalimiste käigus püüdis Ukraina valitsus Demokraatliku Partei presidendikandidaati Hillary Clintonit abistada ja tema vastaskandidaadi, vabariiklase Donald Trumpi positsiooni nõrgestada. Ukraina riigiametnikud otsisid koos Clintoni abilistega teavet, mis võinuks Trumpile ja tema nõuandjatele kahju tuua.

Tagid:
presidendivalimised, Valge Maja, Hillary Clinton, Trump, USA, Kiiev

Peamised teemad