03:02 21. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB74.0532
Põhja Korea liider Kim Jong Un poseerib koos VIII Korea Laste Liidu kongressi osalejatega

Ta juhtis Põhja-Korea salajast rahapumpamisüksust. Nüüd elab ta Virginias

© REUTERS / KCNA
Poliitika
lühendatud link
7210

59-aastane endine spetsialist, kelle tööks oli Põhja-Korea režiimi heaks raha koguda, elab nüüd oma perekonnaga Põhja-Virginias

TALLINN, 16. juuli — Sputnik. "Ameeriklaste ja ka multilateraalsed katsed Põhja-Korea korralekutsumiseks sanktsioone rakendada ei tööta, kuna leidub liiga palju võimalusi neist kõrvale põigelda, kinnitab Ri Jong Ho," edastab portaal Inopressa Anna Fifieldi artikli ajalehes The Washington Post."Tema peaks seda teadma. Ligi 30 aastat oli Ri Kimi režiimile peamiseks rahahankijaks. Ta läkitas Pyongyani miljoneid dollareid aastas, isegi siis, kui kehtestati üha uusi ja uusi sanktsioonide pakette, püüdes Põhja-Koread tema tuumaprogrammiga seotud väljakutsuva käitumise eest karistada."

"Sanktsioonid ei ole end kunagi tunda andnud ega meie äriajamist kahjustanud. Küll aga korraldasime me 2006. aastal oma esimese tuumakatsetuse," lausus Ri intervjuus.

"59-aastane endine spetsialist, kelle tööks oli Põhja-Korea režiimi heaks raha koguda, elab nüüd oma perekonnaga Põhja-Virginias. Nad põgenesid Põhja-Koreast 2014. aasta lõpul ning möödunud aastal kolisid Ameerika Ühendriikidesse," jutustab ajakirjanik.

"Minu kui põhjakorealase suhtes, kes tiris kaubanduse silmapaistvalt kõrgele tasemele, kehtisid sanktsioonid, kuid ma ei tajunud nende sanktsioonide pärast vähimaidki ebamugavusi. Sanktsioonid olid pinnapealsed," ütles Ri.

Põhja-Koread ähvardati jõuliste karistusmeetmetega >>

"Ta jutustab, et võis saata Põhja-Koreasse miljoneid dollareid, ulatades lihtsalt rahakohvri laeva kaptenile, kes tema elupaigast –Hiina sadamalinnast Dalianist – siirdus Põhja-Korea Namp'o sadamasse, või andes selle kellelegi kätte, kes rongiga üle piiri sõitis," öeldakse artiklis. "2014. aasta esimese üheksa kuuga – kuni oma pagemiseni sama aasta oktoobris – saatis Ri sel viisil Pyongyani keskeltläbi 150 miljonit dollarit."

"Pealekauba on Põhja-Korea finantsvõrgustikud sihilikult ebamäärased. USA rahandusministeerium määrab ja ikka ja jälle Põhja-Korea kodanikele ja ettevõtetele üha uusi karistusi, et õnnestuks neid USA rahandussüsteemist ära lõigata, kuid parimal juhul annavad vaid üksikud neist ennast USA-s näole," nendib artikli autor. "Seetõttu on Ri nõuanded paljude jaoks kuldaväärt, seda eriti Washingtonis, kus on vahetunud juba mitu valitsust, kes üritavad leida punkte Põhja-Koread survestamiseks."

30 aastat töötas Ri Office 39-s – Tööpartei allüksuses, mis vastutas Põhja-Korea liidri varustamise eest nii seadusliku kui ebaseadusliku tegevusega, sealhulgas dollaritehingute ja narkootikumide salakaubandusega teenitud rahaga. Seejärel oli Ri tarnekompanii presidendiks, taksofirma peadirektoriks ja Daliani kaubandusettevõtte filiaali juhatajaks. 2002. aastal sai ta töökangelase aunimetuse. Tal oli värviteler ja isiklik auto. Kuid 2013. aastal lasis Kim Chŏng-un tema onu hukata ja aasta pärast põgenes Ri koos perega Lõuna-Koreasse, kartes osutuda järgmiseks.

"Ekspertide sõnul võib Ri saabumine Ameerika Ühendriikidesse olla õnnistuseks ameeriklaste jõupingutustele Põhja-Korea ojeldamiseks," öeldakse artiklis.

"Alati on kasulik, kui meid aitavad ülejooksikud, iseäranis sellised, kes on hästi kursis Office 39 sisetoimingutega. Ma eeldan, et ta teab piisavalt ka välistehingutest," ütles Anthony Ruggiero, kes tegeles sanktsioonidega, kui ta töötas rahandusministeeriumis. Nüüd on ta Demokraatia Kaitse Fondi kaastöötaja.

"Ri ütles, et Põhja-Korea leiab aina uusi ja uusi võimalusi kõigist talle kehtestatud sanktsioonidest mööda minna," vahendab Faifield.

"Põhja-Koreas on kõik 100% riiklikud ettevõtted, nii et firmad lihtsalt vahetavad nimesilte kohe selsamal päeval, kui nende vastu sanktsioonid välja kuulutatakse," väitis Ri. "Ettevõte töötab edasi lihtsalt uue nime all, mida mustas nimekirjas ei esine."

Tagid:
sanktsioonid, ekspert, Virginia, USA, Põhja-Korea

Peamised teemad