08:37 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
20441

Venemaalastel pole sellest veel aimugi, kuid vabadustarmastav Leedu saavutas just äsja nende riigi üle muljetavaldava võidu ja pühitseb seda nüüd

Viktor Marahhovski, RIA Novostile

Venemaalastel pole sellest veel aimugi, kuid vabadustarmastav Leedu saavutas just äsja nende riigi üle muljetavaldava võidu ja pühitseb seda nüüd.

Nagu kohalik meedia teatab, käivitati Leedu poolt esmaspäeval kodanikualgatus. Tuhanded inimesed postitasid Facebookis sõnumi teemaviitega "Kreml, sa ei saa meie ajalugu ümber kirjutada!" Vähe sellest – ligi 17 000 kaasatud baltlast ründasid ikka-jälle Facebooki kaudu kodumaise välisministeeriumi kodulehte, pannes sellele ühe tärnikese viiest võimalikust – ja seeläbi alandati järsult nende tärnikeste määra.

Kõnealune triumf oli vastuseks Venemaa välisministeeriumi avaldusele seoses NATO videoklipiga "metsavendadest". Meenutame, et see video tõstis hitlerlikud kollaborandid, kes pärast sõda põhiliselt omaenda "nõukogude" hõimuvendi tapsid, peenel viisil kangelaste staatusse. Venemaa välisministeerium juhtis sellele ametlikult tähelepanu. Ja nüüd siis – saabus kättemaksu tund.

Zahharova nimetas videoklippi metsavendadest "jälestusväärseks" >>

… Siinkohal võiks muidugi lihtsalt kibedasti muiata Baltikumi kübervõimsuse üle, mis suutis hambad-risti võitluses suure higistamisega paar pikslit hävitada.

Aga tegelikult räägime nüüd millestki muust, mis on meile teiega märksa huvipakkuvam.

Nagu teatab Leeedu ajaleht Lietuvos Žinios, "avaldas endine Novaja Gazeta ajakirjanik Jevgeni, kes Venemaa jõustruktuuride survel emigreerus Leetu, "Euroopa vene liikumise" avalduse, milles ta teatab: "Meie, Leedu venekeelsed elanikud, ühineme aktsiooniga Venemaa välisministeeriumi kodulehe vastu Facebookis, Venemaa jõuametkonnad püüavad vallandada Balti riikide vastu teabekampaaniat, Kremli praegune retoorika kujutab endast teabelist revanši, mis seab eesmärgiks õigustada nõukogudeaegseid kuritegusid ja võimalik, et ka agressiooni suveräänsete riikide vastu."

NATO metsavendade propagandat ei maksa pahaks panna >>

Ja vaat sellest tasub juba tõepoolest rääkida.

Ma nimelt guugeldasin, et mida see "Euroopa vene liikumine" endast kujutab. See, nagu selgus, ei tugine üldsegi kohalikele venelastele, kes on NSV Liidu lagunemise tagajärjel endiste liiduvabariikide aladele jäänud ning koos nendega EL-i ja NATO riikidesse "ümberasunutele".

Oh ei, see on teistsugune, uus ja värske poliitiline algatus. See on rajatud viimase kümne-viieteistkümne aasta jooksul Putini Venemaalt Baltikumi emigreerunute poolt. Enamalt jaolt moskvalaste ja piiterlaste poolt. Suuremalt jaolt Vene ühiskonna priviligeeritud kihtide esindajate (ajakirjanike, meediamänedžeride, režissööride ja produtsentide) poolt, kes 1990-ndate oligarhide ja meediasõdade ajastul olid kahtlemata pumba ja rahahoobade juures.

Ma pean silmas kodanikke, kes nullindatel sattusid eliidi hulgast hammasrataste vahele, jäid ilma riigi toitvast käest, mõned tõmmati koguni arglikesse kriminaalkaasustesse seoses riigivara kuritarvitamisega – ja nii edasi. Ning tulemusena kolisid nad (eriti need, kes on endiselt Venemaa rahaasjadega seotud ja sunnitud sinna-tänna pendeldama, aga raha kulutada ei taha) üsna tihedalt kokku kahte Balti vabariiki – Leedusse ja Lätisse.

Nende ümberasumisele aitas kaasa seegi, et ülemaailmse majanduskriisiga toimetulekuks hakkasid need mõlemad riigid aktiivselt kauplema elamislubadega. Moskvalased, kel leidus sada tuhat või teinegi sada tuhat eurot, et Jurmalas või Klaipedas kinnisvara soetada, ja kel oli alust arvata, et neile võidakse järele tulla, ostsid neid Schengeni viisaga elamislube agarasti. Hiljem pandi need Baltikumi migratsiooniputkad küll "Washingtoni komisjoni" survel kinni, kuid õhuke venekeelne meediategelaste kiht jäi paigale.

President Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Niisiis, "kohalikest venelastest" erinevad need venelastest eurooplased vägagi teravalt. Seda esmajoones oma ülima lojaalsusega neile peavarju pakkunud rahvusdemokraatidele (ja ühtlasi kohalikule käsitöökunstile ja rahvuskultuurile). Ja teiseks oma ülevoolava valmidusega sõdida oma sünnimaaga igal rindel, kuhu neid vaid saadetakse. Mis tähendab, et sõdida peaaegu kõikjal, ainult vabatahtlikena ennast Donbassi karistuspataljonidesse kirja panema nad ei kiirusta. Aga Facebooki-rindel või Vabadusraadios või kohalikes "vastuslöökides Venemaa propagandale" on nad valmis võitlema kõige armutumal moel. Mõned üksikud saavad koguni stipendiume mingitest euroopalikest või hodorkovskilikest fondidest. Enamik aga peab siiski toime tulema "Putini-eelsetel aastatel" kogutuga või oma Venemaal asuvate korterite väljarentimise toel.

Milleks ma seda kõike pajatan.

Sest need "venelased", kes on valmis õigustama seitsmekümne aasta taguseid terroriste või kahe kopika eest "teabeliselt toetama" ülemaailmset Venemaa-vastast kampaaniat – nemad tahavad põhimõtteliselt koju tagasi pöörduda.

Aga muidugi mitte praegu. Vaid kui režiim lõpuks kokku kukub. Kui mingisugused alaealised aktivistid, saanud YouTube´i kaudu innustust, korraldavad tohutu jõupingutusega demokraatliku revolutsiooni, niisutavad oma verega Moskva sillutist – ja varemetel puhkevad riburada jälle õitsele patukahetsus ja meeleparandus, stipendiumid, üleriiklik sõltumatu demokraatlik meedia, loominguvabadus, stipendiumid, mandaatidega kauplemine ja sütitavad linnapeade valimiskampaaniad, toetussummad, desarmeerimine, loobumine Krimmist, toetused, lahkumine Süüriast, Jukose tagasiandmine jne, jne.

Põhimõtteliselt oleks neil poistel sedasi võimalik eliidi sekka tagasi jõuda – mingisugused sidemed on neil ju säilinud. Aga nad naasevad juba teistsugustena.

Nad naasevad kogemusega avalikust võitlusest omaenda riigi vastu (ja ühtlasi tolle kulgemisega ka välispoliitikas) – kogemusega, mis on saadud strateegilise vastase juures teenides.

Ja oma riigisse hakkab see emigrantlik praht suhtuma ka vastavalt.

Seetõttu on Venemaa jaoks äärmiselt tähtis, et nad mitte kunagi tagasi ei tuleks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
välisministeerium, NATO, metsavend, Leedu, Venemaa

Peamised teemad