11:29 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Poliitika
lühendatud link
36 0 0

Trump otsustas lõpetada Luure Keskagentuuri programmi Süüria presidendi al-Assadi vastase opositsiooni relvastuse ja sõjalise väljaõppe osas.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. President Donald Trumpi otsus lõpetada Süüria valitsusvastase opositsiooni relvastus- ja sõjalise väljaõppe progamm, millest meedia on teatanud, võib olla järeleandmiseks Venemaale, kuid võib ka kajastada USA erimeelsusi Türgiga, ütles RIA Novostile Carnegie rahvusvahelise rahufondi Lähis-Ida keskuse vanemteadur Yezid Sayigh.

"See (otsus – toim.) võib olla järeleandmine Venemaale. Kuid pole selge, kas see puududtab ka abi, mida osutatakse sellistele rühmitustele nagu Jaish Mahavir al-Thawra (tuntud ka kui Uus Süüria Armee), mis tegutseb Lõuna-Süürias ja saab toetust USA-st ja Jordaaniast. Vaevalt see küll mõjutab seda abi, mida osutab kurdi jõududele SDF (Süüria Demokraatlikud Jõud – toim.) põhjas," leiab uurija.

"LKA programm, millest me räägime, on tõenäoliselt aidanud mässulisi Loode-Süürias – Idlibis ja Aleppo provintsi lääneosas, – aga möödunud veebruaris see de facto mõneks ajaks peatati. USA oli tõenäoliselt mures nende mässuliste ja sõjakamate islamirühmituste vaheliste suhete pärast," lisas Sayigh.

"Ka Türgi on täiel määral selles piirkonnas toimuvasse kaasatud, nii et teatud muudatused USA poliitikas mässuliste suhtes võivad peegeldada jätkuvaid erimeelsusi Türgiga, mida me näeme ka teiste küsimuste puhul," lausus uurija kokkuvõtteks.

Kauaoodatud kohtumine
© Sputnik / Сергей Гунеев

Varem on ajaleht Washington Post allikatele viidates teatanud, et Trump otsustas lõpetada Luure Keskagentuuri programmi Süüria presidendi al-Assadi vastase opositsiooni relvastuse ja sõjalise väljaõppe osas. Valge Maja ei kinnita LKA programmi lõpetamist Süüria opositsioonivägede ettevalmistuste osas, teadas ajakirjanikele Valge Maja esindaja Sarah Sanders.

LKA esindaja omakorda väitis RIA Novostile: "Võite kirjutada, et me keeldusime kommenteerimast."

Tagid:
SDF, opositsioon, LKA, president, Trump, USA, Süüria

Peamised teemad