01:45 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Poliitika
lühendatud link
17221

Venemaa välisministeerium tegi järjekordse avalduse seoses Poolas asuvate nõukogude mälestusmärkidega

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. Venemaa Poola saatkonna kodulehelt saab lugeda, et Moskva on nördinud president Andrzej Duda 22. juuni 2017 otsusest kiita heaks seadus kommunismi ja totalitaarrežiimide propaganda keelamise kohta. Portaal Inosmi vahendab sellele pühendatud Michał Kacewiczi artiklit väljaandest Newsweek Polska. Saatkond hoiatab: selline tegevus ei jää tagajärgedeta.

Venemaa hüsteeria seoses mälestusmärkidega

Mis toimub? Vastavalt presidendi heaks kiidetud seaduseparandustele kavatsetakse Poolas demonteerida kõik Punaarmee mälestuseks püstitatud mälestusmärgid. Moskva on korduvalt hoiatanud, et sellist tegevust hinnatakse ebasõbralikuks. Venemaa meediaväljaannetes on hakanud levima hüsteeria ja infokaoses on tegelikud faktid kaotanud oma tähenduse.

Nõukogude ajast jäänud mastirida, illustratiivne foto
© Sputnik / Alexey Kudenko

Kolmapäeval näidati Venemaa televisiooni esimesel kanalil publitsistikasaadet, kuidas "poolakad rüvetavad vene kangelaste mälestust". Venemaalased ei nagu ei näeks, et seadus ei puuduta (vaatamata teraval sõnakasutusele) mingil moel kalmistuid ega matmispaiku. Keegi ei kavatse neid hävitada. Otse vastupidi, poolakad suhtuvad nendesse pieteeditundega ja restaureerivad lagunevaid hauatähiseid. Demonteerida kavatsetakse kõik Poola-Nõukogude vendlusele ja propagandaeesmärkidel pühendatud obeliskid.

Sama protsess toimub ka Balti riikides, mõnevõrra teisel kujul Ukrainas. Dnepri ääres alustati Lenini ja teistele kommunismiehitajatele püstitatud monumentide mahavõtmisest. Vene poole on sellest nördinud ega varja, et on äärmiselt konfronteeruval seisukohal. Kui Õiguse ja õigluse partei näeb oma peaülesannet selles, et hävitada mälestus nõukogude okupantidest, siis Moskva püüab oma mälestusmärkidega rõhutada, et nad vabastasid Poola ja Kesk-Euroopa, pidades silmas, et Venemaa vääriks selle eest vastutasu.

Propagandistlikud monumendid

Venemaa propaganda kasutab sõda ja mälestusmärkide eest kahel eesmärgil. Esiteks püüab ta veenda venelasi, kellest enamus ei tea Poola ajaloost ega tema praegusest poliitikast midagi, et poolakad on sündinud russofoobid. Selles pole midagi uut: Moskva on pakkunud oma kodanikele sellist kujundit Poolast viimased poolteist aastakümmet. Mälestusmärkide demonteerimise teema sobitub sellesse sõnumisse suurepäraselt, võimaldades rõhutada poolakate tänamatust, mis solvab 600 tuhande hukkunud nõukogude sõjamehe mälestust.

Ämari lennubaasis maandusid Poola ründelennukid Su-22
© Estonian Defence Forces

Teine juhtmotiiv ilmus suhteliselt hiljuti. See paistab palju ohtlikum, sest seisneb pöördumises poolakate, või vähemalt mõnede poole meist. Mingist ajast alates on "vennalik" või "slaavi" teema võetud kasutusele kritiseerimaks kõiki Poolas pärast 1989. aastat võimul olnud valitsusi. Neid süüdistatakse, et nad on hüljanud iseseisvuse ja lömitavad Lääne ees, müües dollarite ja eurode eest maha mälestuse poolakate ja venelaste slaavi sõprusest Teise maailma sõja ajal.

Samaaegselt propageeritakse müüti vendlusest, ühisest võitlusest sõja-aastatel, kultuuride lähedusest ja nii edasi. See sõnum on suunatud Putinit jumaldavatele vasakradikaalidele ja marurahvuslaslikele jõududele, samuti uusnatsionaaldemokraatidele. See on noorte poolakate pikaajalise mõjutamise ja nendesse peavoolule alternatiivsete ideede sisendamise strateegia.

Venelased on kõigutamatud

Selle kampaania edu tundub esialgu kahtlane, kui mitte arvestada paari Ukraina-vastast provokatsiooni kalmistutel ja internetitrollitamise aktiviseerumist. Kuid venelased on kannatlikud. Aeg-ajalt tulevad nad välja absurdsete ja isegi grotestksete lugudega, jutustades näiteks, et Grünwaldi lahingu võitsid venelased koos poolakatega või nagu juhtus mõne päeva eest, kui avaldati kaitseministeeriumi dokumente Poola vabastamisest 1944. aastal.

Vastavalt nendele salastatud dokumentidele avaldasid poolakad Punaarmeele piiritut tänu ja nõukogude sõdurid aitasid Varssavi ülestõusnust osavõtjaid. See, et selline avalikustamine langes ajaliselt kokku mälestusmärkide demonteerimise vastase kampaaniaga Poolas ei ole ilmselt juhuslik: see on osa Moskva võitlusest ajaloolise mälestuse eest, mis tänases poliitilises võitluses omandab tohutu tähenduse.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
mälestusmärk, seadus, Punaarmee, Andrzej Duda, Poola, Venemaa

Peamised teemad