14:40 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
9740

Uute venevastaste sanktsioonide eelnõu pole suunatud mitte üksnes Venemaa ja Trumpi, vaid ka Euroopa vastu

Vladimir Bõtškov, raadio Sputnik

USA Kongressis kiideti heaks seaduseelnõu uutest sanktsioonidest Venemaa, Iraani ja Põhja-Korea suhtes. Esindajatekojas on see juba rahulolu varjamata ristitud üheks "ajaloo kõige ulatuslikumaks sanktsioonide paketiks". Nüüd on küsimus vaid pisiasjades.

USA Kongressi Esindajatekoda kiitis heaks sanktsioonid Venemaa vastu. Seaduseelnõu sätestab ühtlasi karmistatud ühepoolsed piirangumeetmed ka Iraani ja Põhja-Korea vastu. Kongressi alamkoja spiiker Paul Ryan nimetas oma rahulolu varjamata seaduseelnõu üheks ajaloo kõige ulatuslikumaks sanktsioonide paketiks. Need meetmed piiravad veel tugevamalt USA ja Venemaa majandusliku koostööd ja raskendavad Venemaa ettevõtetel Läänes laenude saamist. Seejuures kosmoseprojektidele need sanktsioonid ei laiene.

Nüüd tuleb dokument läbi vaadata Senatis, misjärel see läheb allkirjastamiseks Donald Trumpile. Varem on Valgest Majast teatatud, et president on valmis dokumendile, mis sai pealkirjaks "Seadus sanktsioonidepõhisest vastutegevusest USA vaenlastele" alla kirjutama.

Samaaegselt, nagu ütlevad eksperdid, on see dokument suunatud mitte üksnes Venemaa, vaid ka Donald Trumpi vastu. See keelab presidendil ilma Kongressi heakskiiduta sanktsioone leevendada või tühistada. Ühest küljest võtab see presidendilt ära tema seaduslikke volitusi, teisalt aga jätab ta tagasikutsumise ähvardusel ilma võimalusest sanktsioonide kehtivust muuta.

Kusjuures Kapitooliumil ei salata, et presidendi volitusi kavatsetakse kärpida. Demokraatide liider Senatis Chuck Schumer põhjendas seda niiviisi: "Arvestades Venemaa paljusid pahategusid ja president Trumpi ilmselget suutmatust nendega toime tulla, on seadus karmidest sanktsioonidest hädavajalik."

Ent sellegipoolest on Trump valmis sellele seadusele alla kirjutama. Miks? Nähtavasti ei ole tal enam valikut. Kui alla ei kirjuta, siis öeldakse, et Trump kaitseb kremlit.

Kusjuures senaator Ben Cardin on juba teatanud: "Kui president selle seaduseelnõu vetostab, astume me tema vetost üle."

Ja need ei ole tühipaljad sõnad, sest Venemaa-vastaste sanktsioonide küsimuses esinevad vabariiklased ja demokraadid ühtse rindena. Kusjuures kõrvalt vaadates ei ole erinevus "elevantide" ja "eeslite" vahel sugugi nii väga suur….

Гute sanktsioonide tõttu võivad kannatada gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitusega seotud ettevõtted
© Sputnik / Алексей Куденко

Aga see seaduseelnõu ei ole suunatud ainult Venemaa ja Trumpi vastu, vaid ka Euroopa vastu. Eeskätt gaasijuhtme Nord Stream 2 projekti vastu. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas, et Euroopa Liit kaalub vastumeetmeid, kuna Euroopa riigid kannatavad Venemaaga seotud gaasijuhtme projektist loobumise tõttu tõsiseid kahjusid. Brüssel tahab koguni saada Valgelt Majalt "avalikku või kirjalikku kinnitust", et sanktsioonid ei riiva Euroopa Liidu huve. Kuigi Washingtonis seda ei varjata: Venemaa projekti tõkestamine on vajalik arendamaks ameeriklaste kalli vedelgaasi edukat tarnimist Euroopa turule.

Europarlament algatab sanktsioonid Balti riikidele >>

Vanas Maailmas on paljud vastu nii USA häbematule diktaadile kui ka ameeriklaste kõrge maksumusega LNG-le. Aga… Brüsseli USA-vastane vastus peab saama heakskiidu kõigilt 28 EL-i liikmesriigilt. Ning on täiesti ilmne, et mõned USA sõbrad, eeskätt poolakad ja baltlased, võivad Euroopa vastumeetmed blokeerida. Ja põhiline: kuidasmoodi Euroopa nüüd järsku USA vastu "häält tõstab"? Kas siis Brüssel on oma otsustustes vaba? Ammu enam mitte. Kõik tema viimaste aastakümnete sammud on nii või teisiti pidanud sama kõigepealt heakskiidu Washingtoni "komisjonilt". Selge see, et Venemaa-vastased sanktsioonid – need on Euroopa raha küsimus. Tõsine argument. Kuid tundub, et USA-vastaste vastumeetmeteni Brüsselis lugu niikuinii ei lähe. Ja kõik lõpeb rahumeelselt manilovlikus laadis – "palju kisa, vähe villa".

Eurooplased ei vasta, see-eest meie suhtes, nagu öeldakse, mõõk ei roosteta. Föderatsiooninõukogu välissuhete komisjoni aseesimees Vladimir Džabarov teatas RIA Novostile, et Venemaal on USA suhtes olemas terve komplekt poliitilisi ja majanduslikke meetmeid.

"Meil on kõrvalejäetud meetmete pakett, omal ajal tulime USA juhtkonnale vastu, ei reageerinud Obama inetule tembule uusaasta eelõhtul. See pakett kätkeb nii majanduslikke kui poliitilisi meetmeid ja saab käiku võetud, kui sanktsiooniseadus Senati ja Trumpi poolt toetuse pälvib," ütles Džabarov.

Ta kutsus üles uute sanktsioonide seaduse vastuvõtmisest "mitte paanikasse sattuma", kuna tema sõnul on Venemaa ja USA suhted niigi madalseisus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sanktsioonid, kongress, Trump, Brüssel, EL, USA

Peamised teemad