04:05 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
2720

Venemaa presidendi Vladimir Putini jaoks on käesolev külaskäik Savonlinna juba kümnes Soome-visiit pärast 2000. aastat, kui ta presidendiks tõusis. Neist neli visiiti toimusid peaministrina aastatel 2008-2011, kui president oli Dmitri Medvedjev

TALLINN,  27. juuli — Sputnik. Peterburist pärit Putinile on Soome juba varasemast hästi tuttav. Ta käis 1990ndatel aastatel Peterburi abilinnapeana korduvalt sõpruslinnas Turus, vahendab Soome portaal Eestinen.

President Tarja Haloneni ja Putini suhted olid väga lähedased, Halonen on seda nimetanud isegi sõpruseks. President Sauli Niinistö ja Putini esimene kohtumine 2012. aastal Peterburis lõppes jäähokimatšile kaasaelamisega, aasta hiljem käis Putin Kultarantas.

Soome suursaadik Venemaal Mikko Hautala Soome-Venemaa suhetest
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Pärast Krimmi Venemaaga taasühinemist 2014. aastal otsustati Euroopa Liidus kõrgetasemelised suhted Venemaaga katkestada, aga Ninistö ei lasknud end sellest häirida. Ta kohtus Putiniga Sotšis juba 2014. aasta augustis.

Pärast seda on Niinistö ja Putin kohtunud neli korda: kaks korda Moskvas, korra Kultarantas ja viimati märtsikuus Arhangelskis. Niinistö oli pärast Arhangelskit isegi üllatunud, et sel kohtumisel ei puudutatud kordagi Ukraina teemat. See oli nii esimest korda kolme aasta jooksul.

Kohtumistest on olnud Soomele palju kasu. Helsingi ja Peterburi vahel avati kiirrongiühendus ning Peterburgi rajati veepuhastusjaam. Putini ja Haloneni kohtumistel on räägitud pagulastest, inimõigustest ja Läänemere lennuturvalisusest.

Milline siis on tänane Niinistö ja Putini kohtumine?

Nii president Vladimir Putin kui ka Sauli Niinistö saabuvad Savonlinna lennukiga, aga eri suundadest.

Ukraina politoloog Rostislav Ištšenko.
© Sputnik / Владимир Трефилов

Niinistö võtab Putini vastu hotellis Punkaharju, mille omanik on endine tippmodell Saimi Hoyer. Hotellis toimub presidentide ametlik kohtumine. Hotelli ajalugu ulatub Tsaari-Venemaa aega.

Presidendid käivad Saimaa järvekruiisil. Nad kasutavad selleks aurulaeva S/S Saimaa. Tegemist on 124-aastase muuseumieksponaadi ja transpordiameti esinduslaevaga. See laev on sõidutanud kõrgeid külalisi alates tsaariperekonna liikmetest kuni Soome presidentideni.

Niinistö ja Putin söövad Olavinlinna linnuses lõunat, mida pakub Savonlinna linnavalitsus. Menüü koosneb Saimaa järvede kalast ja piirkonna taimedest. Toidu korvale pakutakse kohalike väiketootjate õlut.

Putini Soome-visiidi lõpetab Pjotr Tšaikovski ooper Jolanta, mis kantakse ette Savonlinna ooperifestivalil Olavinlinnas. Tegemist on Moskva Suure teatri külalisetendusega.

Tagid:
visiit, Sauli Niinistö, Putin, Krimm, Savonlinna, Soome

Peamised teemad