18:58 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Poliitika
lühendatud link
6910

Ukrainas juba igav ei hakka, isegi mitte presidendil. Petro Porošenkot otsustati kontrollida tema isamaalise lojaalsuse suhtes. Kogu lugu on seotud õnnetu Lipetski vabrikuga Roshen. Loogika on antud juhul lihtne: kompvekke müüs? Müüs. Järelikult rahastas vaenlase sõjaväge

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Ukraina julgeolekunõukogu uurib riigi presidendi Petro Porošenko riigireetmise fakti. Sellest teatas oma Facebooki-lehel endine peaprokuratuuri asejuht Renat Kuzmin, kes saavutaski asjaloo kohtuliku uurimise.

Kuzmini arvates on "Porošenko ajavahemikul 2013. kuni 2017. aastani temale kuuluva Lipetski vabriku Roshen kaudu rahastanud Vene armeed, kellega ta tema enese sõnul Donbassis Ukraina relvajõudude ülemjuhatajana võitleb."

Ukraina president Petro Porošenko otsustas ilmselt Venemaa suhtes maailma silmad avada
Пресс-служба президента Украины

Selle loogika järgi tuleb välja, et Petro Porošenko korraldas oma riigis mängu tinasõduritega, aga kuna keegi temaga enam mägida ei tahtnud, liigutas ise kujukesi kummaltki poolt. Sellises olukorras võib võita kes iganes – temal peaks olema ükspuha.

Kuigi Vene armee ei ole muidugi niisama lihtne ega kindlasti mitte nii vaene, et saada rahastust Kiievist. Nii et skeem ei paista eriti elujõuline. Aga sellesse, et Porošenko võis lihtsalt osta Vene sõjaväemundri, et lahing iseendaga põnevam paistaks, ma usun.

Porošenko lubas veel oma praeguse ametiposti lävel muutuda ärimehest poliitikuks, kuid šokolaadi tootmisest loobuda osutus raskeks. Tegemist ei ole mitte ainult täitmata lubadusega, vaid tõepoolest teatud kahepalgelisusega – Venemaa pinnal paiknev vabrik lõpetas oma tegevuse alles käesoleval aastal ja sedagi "poliitilistel ning majanduslikel põhjustel".

Ukrainas keelatakse ligipääs sotsiaalvõrgustikele VKontakte
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Samas jääb arusaamatuks, kuidas šokolaadivabriku töö aitab spondeerida teise riigi sõjaväge. Või isegi enda oma. Tavaliselt ei ole nagu märgata korrelatsiooni riigi kaitsevõime ja toodetud kompvekkide koguse vahel.

Aga eks Ukraina julgeolekuteenistus näe muidugi paremini. Kuidas ta ka poleks presidenti kaitsnud, riigireetmise fakti tuleb uurida just temal. Ja juhul, kui süü suuresti tänu tõejanuse Kuzmini jõupingutustele tõestust leiab, siis tuleb tõstatada juba järgmine keeruline küsimus: tagasikutsumine. Arvestades, et Ukrainas sünnib uus valitsus tihtilugu Maidanil, tasub võib-olla valmistuda revolutsiooniseriaali jätkumiseks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
lojaalsus, uurimine, relvajõud, Porošenko, Donbass, Ukraina

Peamised teemad