22:04 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
10202

Mihhail Saakašvilist, kes eelnevalt jäi ilma Gruusia kodakondsusest ning nüüd kaotas ka Ukraina oma, on saanud vähimate õigustega kodakondsusetu – ta ei saa valimistel osaleda, omandada ega käsutada varasid ega pälvida sotsiaalseid tagatisi

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Euroopa Parlamendi saadik Lätist Andrei Mamõkin tegi ettepaneku omistada Gruusia ekspresidendile ja Odessa oblasti endisele kubernerile Mihhail Saakašvilile Läti mittekodaniku staatus ja väljastada talle vastav isikutunnistus, teatab Läti Sputnik.

"Minu meelest poleks paha teha härra Saakašvilist Läti mittekodanik. Teades tema silmapaistvat energiat, aitaks ta ilmselt võidelda Eesti ja Läti mittekodanike õiguste eest," kirjutas Mamõkin oma Facebooki-kontol.

2016. aasta alguse seisuga elas Eestis 82 300 ning Lätis üle 252 000 kodakondsuseta isiku. Kusjuures Eesti elanikkonna moodustavad 1,3 miljonit ja Läti oma 2 miljonit inimest.

Juuni lõpul andsid eurosaadikud Yana Toom Eestist ning Tatjana Ždanok ja Andrei Mamõkin Lätist Euroopa Parlamendile üle petitsiooni mittekodanike õigustest, millele oli alla kirjutanud üle 20 000 inimese. Saadikud nõuavad Eesti kodakondsuseta inimestele õigust kuuluda poliitilistesse parteidesse ja hääleõigust Euroopa Parlamendi valimistel, Läti mittekodanikele aga hääletamisõigust kohalikel valimistel ja Euroopa Parlamendi valimistel.

Kuidas Saakašvilist sai kodakondsusetu

Kolmapäeval, 26. juulil teatas Ukraina migratsiooniamet, et president Petro Porošenko võttis Saakašvililt Ukraina kodakondsuse. Nagu teatas Ukraina siseministeeriumi kolleegiumi liige Anton Geraštšenko, oli Gruusia peaprokuratuur esitanud Ukraina poolele teabe, mida Saakašvili oli Ukraina kodakondsuse saamisel varjanud.

Saakašvili ei kavatse paluda kuskil asüüli >>

Saakašvili ise, kes viibib antud hetkel USA-s, teatas, et asub taotlema seaduslikku õigust riiki tagasi pöörduda.

"Ma elan Ukrainas juba üle 13 aasta, ma olen osa võtnud kolmest revolutsioonist – Graniitrevolutsioonist ja kahest Maidanist. Mul on vaid üksainus kodakondsus – Ukraina kodakondsus, ja neil ei õnnestu mind sellest ilma jätta. Praegu tahetakse mind sundida põgeniku staatusesse. Seda ei tule. Ma ei kavatse kuhugi pidama jääda ega mingit staatust saada. Ma taotlen seaduslikku õigust naasta Ukrainasse," kirjutas Saakašvili oma kodulehel Facebookis.

2013. aasta novembris lahkus Saakašvili pärast uue presidendi ametisseastumist Gruusiast. Gruusia peaprokuratuur esitas talle tagaselja süüdistuse mitmes kriminaalkuriteos. 2015. aastal andis Porošenko Saakašvilile Ukraina kodakondsuse ning kirjutas alla korraldusele tema määramiseks Odessa oblasti kuberneriks. 2016. aasta novembris astus Saakašvili Odessa oblasti kuberneri ametikohalt tagasi, teatades Ukraina võimude soovimatusest võidelda korruptsiooniga.

Odessa oblasti kuberner, ukrainlane  Mihhail Saakašvili teatas, et on otsustanud tagasi astuda
© Sputnik / Николай Лазаренко

2015. aastal teatas Gruusia prokuratuur, et nõuab Ukraina võimudelt Saakašvili tagasisaatmist kodumaale. Sama aasta suvel allkirjastas Gruusia president määruse Saakašvililt Gruusia kodakondsuse äravõtmiseks talle Ukraina kodakondsuse omistamise tõttu. Seejuures selgitasid Gruusia võimuesindajad, et Saakašvililt Gruusia kodakondsuse äravõtmine ei välista tema väljaandmise võimalikkust. Justiitsministeerium oli eelnevalt teatanud, et Saakašvili võetakse vahi alla kohe, kui ta Gruusiasse saabub. Samas oli ametkonna info kohaselt Kiiev juba kahel korral keeldunud ekspresidenti välja andmast.

Show must go on

Mihhail Saakašvililt Ukraina kodakondsuse äravõtmisega seotud olukorda kommenteeris Venemaa peaminister Dmitri Medvedev. Ta märkis, et Ukraina võimude sammud – endine Gruusia president vastu võtta, teha temast kuberner ning seejärel ta kodakondsest ilma jätta ja nõustuda tema väljaandmisega – on vastuolulised ja hämmastavad.

"Saakašvili saatus on ülatav: Gruusia kodanik, Gruusia president, Gruusia kodakondsusest ilma jäetud isik, Ukraina kodanik, Ukraina presidendi sõber, Odessa oblasti kuberner, Ukraina kodakondsusest ilma jäetud isik. Hämmastav vastuolulisus Ukraina võimude poolt – võtta endine Gruusia president Ukraina kodakondsusse, määrata ta kuberneriks, võtta temalt Ukraina kodakondsus ära ja nõustuda tema väljaandmisega Gruusiale. Kõik see on vaieldamatuks tunnistuseks kahe mehe kõrgeimatest kõlbelistest omadustest, kes seda fantastilist tragikomöödiat on etendanud. Show must go on," kirjutas Medvedev oma Facebookis.

Olukord, mis pole kadestusväärne

Mihhail Sakašvili olukord kodakondsusetu staatuses ei ole kadestusväärne, kuna nüüd on tal väga piiratud õigused, leiab Venemaa rahvushlelise õoguse assotsiatsiooni president ja täitevkomitee liige Anatoli Kapustin.

"Rahvusvahelise õiguse ja ka mis tahes riigi õiguse seisukohast peetakse kodakondsusetu staatust kõige ebasoovitavamaks. Ta on jäänud ilma kahe riigi kodakondusest, ta on oma õigustes ja võimalustes piiratud seisundis," ütles Kapustin RI Novostile, märkides esmajoones, et seeläbi on Saakašvili jäetud ilma õigusest valimistel osaleda, vara omada ja käsutada, saada sotsiaalseid tagatisi.

Eksperdi sõnul annab rahvusvaheline konventsioon küll kodakondsusetule minimaalsed õigused, "kuid neid saab ikkagi käsitleda ajutistena".

Isegi "poliitilise põgeniku" staatus annab rohkem õigusi.

"Kui ta on kodanik, kuid on mingitel põhjustel – loodusõnnetused, poliitiline tagakiusamine – oma riigist põgenenud, säilitab ta kodakondsuse, tema õigused on tagatud," märkis ekspert.

Tagid:
kodakondsus, Mihhail Saakašvili, Petro Porošenko, Gruusia, Ukraina, Balti riigid

Peamised teemad