01:35 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
Diplomaatiline skandaal (37)
7871

Täpselt seitse kuud tagasi saatsid Ameerika Ühendriigid uue, 2017. aasta eelõhtul riigist välja 35 Venemaa diplomaati ja tõkestasid saatkonna töötajate ligipääsu saatkonna kinnisvarale

Irina Alksnis, RIA Novostile

Kirjeldamaks USA ja Venemaa vahelise diplomaatilise konflikti käesolevat arengujärku seoses diplomatide väljasaatmise ja saatkonna vara arestimisega sobib ilmselt kõige paremini tsitaat Somerset Maughami romaanist "Teater": "Ära tee kunagi tarbetut pausi! Aga kui juba otsustasid pausi pidada, siis venita see nii pikaks kui suudad! Mida suurem on näitleja, seda suurem on tema paus!"

Vladimir Putin andis kogu maailmale meistriklassi näidistunni "Kuidas pausi välja pidada".

Täpselt seitse kuud — nimelt niikaua kestis Venemaa poolt presidendi algatusel võetud paus vastamaks USA poole väljamarsile, kui Ameerika Ühendriigid saatsid uue, 2017. aasta eelõhtul riigist välja 35 Venemaa diplomaati ja tõkestasid saatkonna töötajate ligipääsu saatkonna kinnisvarale (kahele saatkonna suvilale Washingtoni külje all).

Küsimust, kas oli tingimata tarvidust antud pausi pidada võtta või ei väärinuks mäng küünlaid ja oleks pidanud vastama kohe tavaliste diplomaatiliste standardite kohaselt (nagu välisministeerium oligi kavatsenud) — sümmeetriliselt, seda arutati tormiliselt seitse kuud ja arutatakse nähtavasti veel väga kaua. Lõppude lõpuks on juhtum osutunud tõepoolest ennekuulmatuks сja läheb ilmselgelt maailma diplomaatia ajalukku, seejuures teemaviitega "Kes teisele auku kaevab, see ise sisse kukub".

Mida lisaks "saatkonna suvilatele" tahab USA veel Venemaalt ära võtta >>

Kahe riigi diplomaatilised suhted põhinevad alati sümmeetrilisusel ja vastastikusel peegeldusel ning samal ajal ka tasakaalul. Kui mingil põhjusel kujunevad diplomaatilised suhted ühe poole kasuks moonutatuks ja sellesse seisu jäävadki, ei ole sugugi lihtne neid võrdsuspunkti tagasi nihutada, kuna see lõhub kujunenud tasakaalu ja nõuab samme, mida tõlgendatakse kui ebasõbralikke ja mis omakorda kutsuvad esile vastumeetmeid. Seetõttu on olukorrad, kus diplomaatilised sammud, mis formaalselt mahuvad "peegeldavate meetmete" raamidesse, muudavad kvalitatiivselt jõudude asetust, äärmiselt haruldased ja nõuavad erilist tähelepanu.

Jätame kõrvale keerulised analüütilised rehkendused ja vandenõuteooriad — loeme kokku vaid selle, mida kumbki osapool selles Venemaa ja USA vahelises diplomaatilises skandaalis on võitnud ja kaotanud.

Venemaa on kaotanud ligipääsu oma kahele diplomaatilisele omandile — kahele saatkonna suvilale USA-s.

Donald Trump
© AFP 2019 / DON EMMERT

Ta vastas peegeldavalt, igatahes on USA vormiliselt kaotanud ligipääsu oma diplomaatilise omandi ühikutele. Tõsi, kahe suvila asemel tõkestas Moskva ameeriklaste juurdepääsu nende suvilale ja laohoonele. Võib näida tühisena, et mõtleks vaid, kõigest ladu — erinevalt suvilast, mis pakub saatkonna töötajatele ja nende peredele puhkmisvõimalusi —, ent see ladu tagab kõige vahetumal moel saatkonna enese toimimise.

Arusaadavalt ei mõjuta see piirang otsustaval kombel saadkonna funktsioneerimist, kuid tekitab kahtlemata teatud ebamugavust. Kuigi, kes teab, mida ameeriklased selles laos hoiavad?

USA saatis riigist välja 35 diplomaati. Tähtis on meenutada, et Venemaa ei olnud seniajani tollele demaršile vastanud, kuid rõhutab endiselt oma õigust vastumeetmete rakendamiseks.

Kõik USA ebasõbralikud diplomaatilised sammud (näiteks see, et nad ei ole seniajani andnud väljasaadetute asemele määratud Vene diplomaatidele viisasid) ja USA viimaste kuude poliitika tervikuna (sealhulgas uute sanktsioonide pakett) on lubanud Moskval pöörduda kahepoolsete diplomaatiliste suhete teise punkti poole — USA kasuks tegutsevate saatkondade töötajate arvu tõsisele kärpimisele.

Kauplemist ei tule. Venemaa ei näe seost desarmeerimise ja sanktsioonide lõpetamise vahel >>

Kuidas ja miks nii juhtus, millal mingid sündmused toimusid — kas nõukogude ajal või hiljem —, on juba ajaloolaste arutada. Tähtis on see, et Venemaa ei saanud kuni hiljutise ajani tühjalt kohalt kujunenud status quo´d lõhkuda, kuna see oleks tähendanud ebasõbralikku tegutsemist ja põhjustanud USA vastumeetmeid. Tulenevalt Washingtoni täielikust peataolekust said Moskva käed antud küsimuses kardinaalsete muudatuste tegemiseks ja olukorra taas sümmeetriliseks muutmiseks lahti seotud.

Venemaa välisministeeriumi hoone Moskvas
© Sputnik / Максим Блинов

Tulemusena soovitas Venemaa — tuleb tunnistada, et päris teravmeelne on siinkohal eufemism "nõudis" —, et USA viiks kõigi oma saatkonadade ja konsulaarasutuste töötajate arvu Venemaal kehtivale tasemele.

Tegemist ei ole väljasaatmisega. Venemaa ei sekku saatkonnasisesesse tegevusse, ei näita näpuga personalile ega osuta funktsioonidele. Ta lihtsalt nõuab saatkondade isikkoosseisu arvulist võrdsustamist.

Nimetatakse erinevaid numbreid, sealhulgas lausa ulmelisi (peaaegu 1200 inimest) selle kohta, kui mitme inimese võrra tuleb ameeriklastel saatkonna isikkoosseisu vähendada. Ameeriklased ise on oma esindajate arvukuse osas Venemaal jätkuvalt vait. Aga kui võtta isegi kõige madalam nimetatud suurusjärk — 200 inimest, tähendab see koosseisu kärpimist kolmandiku võrra.

See mõistagi ei vii saatkonna tegevuse halvamiseni, kuid tekitab talle tõsiseid raskusi. Selline pööre sündmuste käigus nõuab täielikke ümberkorraldusi koosseisu tegevuskavas, töökoormuse tõsist suurendamist allesjäävates üksustes ja saatkonna tegevuses tervete tegevussuundade kärpimist. Kõige ulatuslikumad koosseisukärped (kõige sagedamini nimetatakse arvuliselt 700 inimest) tähendavad Venemaal tõesti ameeriklaste diplomaatilise tegevuse kokkuvarisemist.

Venemaalt peavad lahkuma 755 USA diplomaati >>

Kuuajaline tähtaeg antud ülesande lahendamiseks (nagu ka kaks päeva kõigi suure laoga seotud küsimuste lahendamiseks) ei tähenda mitte pehmust ja nõrkust, nagu mõned arvavad, vaid varjamatut pilget ja nööki.

Kui Washington antud kuu jooksul mõistusele ei tule ega hakka ennast adekvaatselt ülal pidama (vähemalt diplomaatilises liinis), siis jätkab Moskva omapoolset "kasvatustööd". Näiteks saadab allesjäänud 455 inimese seast välja 35 diplomaati, valides oma maitse kohaselt kõige hinnalisemad töötajad.

Diplomaatiline skandaal >>

See oleks ju Venemaa poolt endiselt peegelduskäik.

Kogu selle avaliku — kogu maailma silme all — ja äärmiselt valusa USA diplomaatia "piitsutamise", väljavaatega halvata nende diplomaatiline tegevus, korraldas Venemaa uskumatu kannatlikkuse kastmes, pikaajaliste keelituste ja rahumeelsuse tähe all.

Pause tuleb tõepoolest osata välja pidada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Diplomaatiline skandaal (37)
Tagid:
väljasaatmine, saatkond, Putin, diplomaat, USA, Venemaa

Peamised teemad