18:09 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
7331

USA poolt rahastatav keskus hakkas jälgima Venemaa välisministeeriumi, Sputniku ja RT võrgukontosid

TALLINN, 3. august — Sputnik. Valitsusväline Demokraatia Kaitsmise Allianss, mis toimib osaliselt USA valitsuse poolt rahastatava keskuse German Marshall Fund (GMF) toetusel, käivitas kolmapäeval veebilehe, mis on kutsutud ja seatud seirama "vene propagandat", eeskätt teadaandeid Venemaa meediakanalites, mille hulgas on telekanal RT ja agentuur Sputnik, edastab RIA Novosti.

"Demokraatia Kaitsmise Alliansi raames avatud teabeplatvorm Hamilton 68 pakub võimalust heita pilk Venemaa poolt tehtavatele jõupingutustele propaganda ja desinformatsiooni levitamiseks suhtlusvõrgustikes," öeldakse keskuse veebilehel.

Samal veebiküljel teatatakse, et süsteem jälgib "600 Twitteri-konto sisu, mis on seotud Vene Föderatsiooni poolse mõjutustegevusega." Eelkõige ilmuvad portaalis teadaanded RT ja Sputniku võrgukontodelt ning Venemaa välisministeeriumi ametlikult kinnitatud ingliskeelselt kodulehelt.

Simonjan: ei teadnudki, et Pentagon nii kartlik on >>

Portaal on jagatud kaheks osaks, ühes neist demonstreeritakse "nende meediakanalite Twitteri-kontode sisu, mis on usutavasti Venemaa valitsuse kontrolli all." Teises, "veebirobotite ja netitrollide" alajaotuses avaldatakse teemasid, mida kehutavad üles Venemaa mõjutuskmpaaniatega seotud Twitteri-kontod", selles võidakse avaldada kajastusi nii "tõeliste kui ka libauudiste sisust."

2016. aasta aruandes veebilehele GMF-i rahastuse saamisest on näidatud, et sihtasutus sai USA föderaalvalitsuselt üle 2,2 miljoni dollari stipendiumitena ja ligi 12 miljonit rahaliste laekumistena.

Läänes õhutatakse hüsteeriat

Viimasel ajal on vene meediaga peetava infosõja teema hakanud Läänes küllaltki sageli kõlama.

Mitmed lääne poliitikud, sealhulgas USA senaatorid ja kongresmenid, aga ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron on süüdistanud Sputnikut ja RT-d sekkumises USA ja Prantsusmaa valimistesse, kuid mingeid tõendeid ei ole nad seejuures esitanud.

Infoagentuuri ja raadiojaama Sputnik multimeediakeskuste ühisdirektsiooni direktor Andrei Blagodõrenko
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Prantsusmaa presidendi poolt juhitava liikumise Edasi! (En Marche!) veebilehel kinnitatakse, et RT ja Sputnik olevat edastanud oma avaldatud lugudes Emmanuel Macroni kohta tema valimiskampaania ajal ebatõest infot. Partei kutsus prantsuse ja välismaa meediat üles lõpetama RT ja Sputniku poolt avaldatud info levitamise, teatab RIA Novosti.

"Demokraatlikult meelestatud presidendi Macroni erakond soovitas Prantsusmaa meediale demokraatlikul kombel "mitte levitada" RT ja Sputniku informatsiooni, kuna me seda kandidaati eriti ei armastanud. Mina kujutasin demokraatlikke väärtusi kuidagi teisiti ette," märkis Sputnik ja RT peatoimetaja Margarita Simonjan irooniaga.

Venema presidendi pressisekretär Dmitri Peskov teatas, et Kremlis ei olda nõus Sputniku ja RT aadressil esitatud süüdistustega "valeinfo levitamises". Venema välisminister Sergei Lavrov aga nimetas Macroni süüdistusi juba Barack Obama administratsiooni poolt alustatud venevastase kampaania tulemuseks.

Sputniku juhtkond on omakorda teatanud kavatsusest pöörduda agentuuri suhtes laimavate süüdistuste asjus juristide poole.

Sputnik
© Sputnik / Константин Чалабов

Tuletame meelde, et möödunud aasta novembris võeti Euroopa Parlamendis vastu resolutsioon "EL-i strateegilise kommunikatsiooni kohta vastusammuna tema vastu suunatud kolmandate osapoolte propagandale". Resolutsioon, mis on suunatud sõnavabaduse piiramisele EL-is ja selliste meediaväljaannete nagu Sputniku tegevuse piiramisele, on pälvinud teravat kriitikat kahelt rahvusvaheliselt erialaühenduselt.

Ekspert „propaganda"-vastase võitluse tegelikest eesmärkidest >>

Venemaa president Vladimir Putin õnnitles Euroopa Parlamendi resolutsiooni kommenteerides RT ja Sputniku ajakirjanikke tulemusliku töö puhul. Samas märkis ta, et antud dokument annab tunnistust demokraatia kuvandi ilmselgest degradeerumist Lääne ühiskonnas. Putini sõnul usub ta, et terve mõistus pääseb siiski võidule, ja loodab, et tegelikke piiranguid Venemaa meediaväljaannetele ei tule.

Baltikum ülejäänud Euroopast maha ei jää

Sputnikule on korduvalt osaks saanud rünnakud ja boikoteerimine Balti riikide võimude ja poliitiliste jõudude poolt. Nii tühistas teabeagentuur BNS märtsi algul kõigis kolmes Balti riigis Sputnikuga sõlmitud lepingud vaatamata sellele, et Sputnik omalt poolt kõiki lepingulisi kohustusi täitis.

Ilma põhjuseid selgitamata ühepoolses korras lepingu lõpetamisest portaaliga Sputniku Eesti teatas BNS peatselt pärast skandaalset lugu haridus- ja teadusministri Mailis Repsiga, kui ta nimetas oma kaht portaali veebilehel avaldatud intervjuud väljamõeldiseks ja võltsinguks. Selle lükkas operatiivselt ümber Sputniku toimetus, kes esitas tõendid, et intervjuud tõesti aset leidsid.

Tulemusena tunnistas Mailis Reps oma eksimust ja vabandas "tekkinud segaduse" pärast avalikkuse ees, kuid mingeid vabandusi Sputnik Eesti aadressil ei järgnenud. Tähelepanu väärib asjaolu, et skandaali käigus tunnistas Reps ühtlasi, et ta oli teadlik Kaitsepolitsei (kapo) soovitustest valitsuse liikmetele, riigiametnikele ja poliitikutele mitte suhelda võimudele ebamugava Sputnik Eesti töötajatega.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
Demokraatia Kaitsmise Alianss, Sputnik, RT, Emmanuel Macron, Margarita Simonjan, Vladimir Putin, Sergei Lavrov, Mailis Reps

Peamised teemad