03:30 16. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1643
  • RUB72.4844
Illustratiivne foto

USA Venemaa-vastased sanktsioonid lähendavad Moskvat Pekingile

© Sputnik / Sergey Pyatakov
Poliitika
lühendatud link
3642

Järjekordse portsjoni propagandistlikku „õudu“ kallasid ameeriklastele kaela kohalikud meediakanalid ja eksperdid seoses Hiina laevade osalemisega hiljutisel suurejoonelistel mereväeparaadil Peterburis

Ilja Harlamov, raadio Sputnik

Paistab, et Hiina ja Venemaa ülekavaldamisega võib USA alt minna. Aga võib-olla juba ongi alt läinud. Washington tõukab järjekindlalt Pekingit Moskva ning Moskvat Pekingi poole. Olles samas „kohkunud" nende omavahelisest lähenemisest.

Tümitada tammise kaikaga selja tagant pimedas kangialuses. Umbes nii võib kujundlikult kirjeldada USA praegust sanktsioonide poliitikat. Kes vähegi ei meeldi, kes on söandanud selja sirgu ajada ja talitada vastavuses oma rahvuslike huvidega – see saagu karistatud. Kõigile juriidilistele ja rahvusvahelistele normidele vilistades. Olgu tegemist Iraani, Venemaa või koguni Venezuelaga, kes lihtsalt valis uue parlamendi ja sattus sedaviisi Washingtoni silmis ebasoosingusse. Kuigi võinuks tunduda, et võimuvahetus on puhtalt siseriiklik lugu.

Kuid tümitaval kaikal on piiratud potentsiaal. "Jõhkra jõu vastu ei saa keegi. Aga kui ei aita jõud, aitab välja hüva nõu," nagu ütleb rahvasuu. Ühesõnaga, agressiivsele käitumisele annab vastata hoopis teises stiilis. Õppida laamendajast kaarega mööda minema. Aga kaikamehelt peksa saanud või ta võimalikel ohvritel – ja see on enam kui loogiline – on seaduslik õigus vastulöögiks oma jõupingutused ühendada. Täpselt seda võib praegu näha Venemaa ja Hiina puhul. Peking võttis sõna USA uute Moskva-vastaste sanktsioonide vastu. Ja ülepea mis tahes riigi ühepoolsete meetmete vastu, millest teatas ka Taevaaluse välisministeerium oma eriteates.

Ent Washingtonis ei lasta nina norgu ja loodetakse lähimal ajal haarata kõik ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed kaasa uute sanktsioonide edendamisele. Antud juhul juba Pyongyangi suhtes. Kokkulepe selleks olevat Pekingi ja Washingtoni vahel juba justkui saavutatud. Aga eks aeg muidugi näita. On teada, et Hiina ja Venemaa käsitlevad piisava põhjusena sanktsioonide kehtestamiseks ainult Põhja-Korea ballistilise kaugmaaraketi või tuumarelva katsetusi. Kuid asi pole ainult selles. Hiljaaegu teatas Donald Trump – nagu ikka Twitteris –, et on "nördinud" Hiina Rahvavabariigi ilmselt täielikust tegevusetusest Põhja-Korea suunal. Siis aga järgnesid Washingtoni avaldused, et USA võib kehtestada kaubandus- ja muud majandussantsioonid juba Hiina vastu.

Ja seegi meenutab juba mingit sanktsiooniatakki ameeriklaste võimuladvikus, mille esindajad vajavad nähtavasti kiiret medikamentoosset abi. Rahusteid, antidepressante, ravimtaimeteesid. Raske on endale ette kujutada, milliste tagajärgedeni viib sügav konfrontatsioon USA ja Hiina vahel. Ka nende kahe riigi endi jaoks, arvestades nende tihedaimaid majandussidemeid. Ja ülemaailmse julgeoleku suhtes. Ent nimelt sellise stsenaariumi suunas tõukavad sündmusi teatud mõjukad jõud Ameerika Ühendriikides, nimetades Hiina Rahvavabariiki oma riigi vaenlaseks.

Berliin. Illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Юрьев

Järjekordse portsjoni propagandistlikku "õudu" kallasid ameeriklastele kaela kohalikud meediakanalid ja eksperdid seoses Hiina laevade osalemisega hiljutisel suurejoonelistel mereväeparaadil Peterburis. CNN-i saatelõigus näiteks räägiti, et Venemaa ja Hiina sõprus on "Trumpi kõige hirmsam õudusunenägu". Imelik lugu. Washington lükkab omaenda kätega ja lausa kangekaelselt Pekingit Moskva poole ja Moskvat Pekingi poole – ja on samas sellest lähenemisest "kohkunud". Mis see siis on, kui mitte tunnetuslik dissonants? Ning ka need kaks riiki ise teatavad juba mitmendat aastat oma suhete strateegilisest, liitlaslikust iseloomust. Nii et Hiina ja Venemaa ülekavaldamisega võib USA alt minna. Paistab, ongi juba läinud, olles mingitel põhjustel unustanud kasutada läbiproovitud poliittehnoloogiat – jaga ja valitse.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sanktsioonid, Trump, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad