09:14 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Poliitika
lühendatud link
5410

Kui me elaksime normaalsel ajal oleks Ameerika Ühendriikide presidentilt võinud oodata vihkamisavalduse a Charlottesville`i kogunenud valgete natsionalistide tingimusteta hukkamõistmist

Eddie S. Glaude Jr., Time portaali Inosmi vahendusel

Laupäevast 12. augustist saab Ameerika ajaloos must päev. Valgete natsionalistide liit üritas Virginia osariigis Charlottesville"s korraldada massimeeleavaldust. Noored ja eakad ameeriklased haakristidega. Terved rühmad laigulistes vormides relvastatud valgenahalisi ameeriklasi võtsid endale demonstrantide "turvamise" ülesande. Raevunud mehed ja naised rassistlikke hüüdlauseid karjumas.

Rahutused algasid vastuprotestimeeleavalduse väljaastumisega. Siis otsustas 20-aastane ameeriklane Ohiost James Alex Fields Jr sõita oma autoga rassistliku tegevuse vastu protestivasse, rahumeelsesse inimsumma. Heather D. Heyer Charlottesville"st hukkus, vähemalt 19 inimest said vigastada. Cornel West, kes vaimulikkonna grupi koosseisus ühines vastuprotestimeeleavaldusega, oli selle tunnistajaks ja ütles mulle: "Ma pole veel kunagi näinud nii raevukat vihkamise väljendamist."

Kui me elaksime normaalsel ajal – tundugu pressikonverents teile pealegi tüüpilise Ameerika rassilise teatrina – oleks Ameerika Ühendriikide presidendilt võinud oodata vihkamisavalduse ja Charlottesville"i kogunenud valgete natsionalistide tingimusteta hukkamõistmist. Kuid meie teiega elame ebatavalisel ajal.

Selle asemel kõlas Donald Trumpi vastus üsna põiklevalt: "Me mõistame kõige otsustavamal moel hukka selle räige vihkamise, fanatismi ja vägivallailmingu mõlemalt poolt, igalt poolt, kust see ka ei lähtuks."

Trump ei maininud valge rassi ülimuslikkust ega märkinud eraldi ära valget natsionalismi. Ta mõistis vaid üldsõnaliselt hukka võltsvõrdõiguslikkuse: Charlottesville"is toimunu on sama, mis California ülikoolis, Berkeley"s, Fergussonis või Baltimores toimunud protestid. Nagu võiks panna võrdusmärgi nende "valgete kõrilõikajate" huulilt kõlanu ja põhimõtete vahele, millest juhindusid need, kes neile vastulöögi anda julgesid.

Tegelikult on see vana käik. Retooriline fookus, eesmärgiga kriitikud lõksu püüda ja rääkija tegelikke kavatsusi varjata. Tumedanahalised inimesed mõistsid seda algusest peale, kui me pöörasime tähelepanu riigis vohavale silmakirjalikkusele. Antud juhul ei tahtnud Trump Charlottesville valgeid natsionaliste hukka mõista, sest nad on tema poolel.

Just need inimesed, nagu David Duke presidendile meenutas, toetasid teda valimistel. Stephen Bannon, Steven Miller, Sebastian Gorka ja Jefferson Beauregard Sessions III on nende värvikamad esindajad. Ja kui uskuda valgete natsionalistide väljaannet The Daily Stormer, on need inimesed täiesti rahul sellega, mida Trump ütles. "Ta ütles, et armastab meid kõiki… Ei mingit hukkamõistu üldse. Kas pole tore! Kaitsku teda jumal."

Loomulikult ei jätnud paljud poliitikud ja eksperdid (mina nendehulgas) Trumpi hukka mõistmata.

Endine asepresident Joe Biden kirjutas Twitteris: "On vaid üks osapool. #charlottesville". Joe Scarborough kutsus omakorda üles: "Härra president, nimetage asju õigete nimedega! See on valge šovinistlik terrorism – vot, mis see on."

Senaator Jeff Flake Arizonast kirjutas Twitteris: "#WhiteSupremacy #Charlottesville"s ei väljenda neid Ameerika väärtusi, mida mina tunnen. Vihkamisel ja marurahvuslusel ei ole selles riigis kohta." Ivanka Trumpi säutsud olid lõppkokkuvõttes samasugused. Kuid mulle tunduvad need hukkamõistvad avaldused väheveenvad. Millised ka ei olnud nende tegelikud kavatsused, õhkub neist erilist sentimentaalsust. Nagu märkis James Baldwin, on sentimentaalsus "ebaaususe ilming… mask, mille taga peitub julmus".

Kerge on Trumpi ja demonstratsioonis osalenud valgeid natsionaliste hukka mõista, öelda, et nad on halvad inimesed. Kuid kas mitte meie ise ei loo nendele selleks soodsat pinnast? Kuidas on lood rassiliselt kodeeritud keelega, mis spekuleerib valgete hirmudega ja määrab juba mitu inimpõlve jooksul kindlaks meie poliitilise diskursuse?

Need marus rassistid karjuvad oma natsionalistlikke loosungeid, kaitsevad Konföderatsiooni mälestusmärke ja kuulutavad, et Ameerika on valge rahvus, samal ajal kui poliitikud kummalgi pool parteilist veelahet levitavad avalikult müüti, et Trumpi valimine oli valge Ameerika töölisklassi reaktsioon, nagu oleks see, mis toimub, valgete töölistega kuidagi erinev või omaks suuremat kaalu, kui see, mis toimub mitteeuropiidse rassi töölistega. Nagu oleksime meie selle põhjuseks, miks valgete tööliste elu selles riigis on muutunud palju raskemaks.

Paradoks on muidugi selles, et seekordne nn tööstusliku vöö vastuhakk ei vasta tegelikkusele. Palju suurema protsendi Trumpi valijatest, võrreldes Clintoni valijatega, moodustasid ameeriklased perekondadest, kelle aastasissetulek ületas 100 tuhat dollarit. Veelgi enam, rida uuringuid näitas, et Trumpi valijaid erutasid mitte niivõrd majanduslikud, kuivõrd sotsiaalsed probleemid. Trumpi poolt hääletanud inimesed olid mures selle pärast, et ameeriklaste kultuuriideoloogia kaotab oma väärtust. Kui demokraatide ja vabariiklaste poliitikud viitavad "redneckside ülestõusule", siis räägib see vähemal määral töötajate majanduslikust langusest ja hoopis rohkemal määral valgest identiteedist, mille järgi mustanahalised ja mulatid koos immigrantidega osutuvad ohvritalledeks.

Need valged natsionalistid räägivad, et tahavad endale tagasi tuua oma riigi, samal ajal kui Kongressi liikmed rakendavad draakonlikke meetmeid immigrantide suhtes, garanteerides, et see rahvus jääb valgeks. Kerge on hukka mõista nende valgete šovinistide vägivalda, kui poliitikud arutlevad politseirežiimi juurde tagasipöördumise üle, mis purustaks värvilised kogukonnad või heidavad väljakutse võrdsete võimaluste poliitikale, kuna mustanahalised tudengid võtavad väidetavalt valgetelt üliõpeilastelt ära vabad õppimiskohad või püüavad võtta miljonitelt meie kodanikelt valimisõigust valimistel toime pandud rikkumiste ettekäändel. Paistab, et kõik nad on Trumpi poolel.

Sellised vaated lisavad vett valgete ülemvõimu veskile. Ja need samad vaated toidavad juba ammu Ameerika poliitikat. Trumpi valimine innustas ja andis julgust juurde nendele, kes neid vaateid jagavad. Nüüd peame ausalt tunnistama fakti: valged natsionalistid Charlottesville"s ja mistahes muus linnas on kasvanud samas Ameerika pinnases nagu puju ja piisonirohi.

Täna nõutakse valgelt Ameerikalt midagi enamat, kui selle fakti sentimentaalne hukkamõistmine. Küsige endalt: kas te saaksite tegelikult loobuda ideest, et see on valge rahvus? Kas te suudate ette kujutada seda riiki kui paljurahvuselist demokraatiat? Või olete te valmis heitma selle tundliku eksperimendi ajaloo prügikasti, sest te keeldute selle teostamisest mingil muul viisil?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
rahutused, valge, natsionalist, president, Trump, Baltimore, Charlottesville, USA

Peamised teemad