22:56 25. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Poliitika
lühendatud link
Õppused (114)
11210

Õppuste ajal puutusid NATO üksused kokku kõikvõimelike takistustega, nii tegelike, kui ka metafoorilistega

TALLINN, 21. august — Sputnik. Liitlaste maabumine 1944. aastal oli kõige keerulisem sõjaline operatsioon ajaloos, kuid vähemalt ei pidanud sõjaväelased Omaha Beachil passi templit võtma. See võib kõlada absurdselt, kuid täna on USA ja NATO üksused sunnitud selliste formaalsustega maadlema ja seda ajal, kui nad tegelevad Euroopa kaitsmisega, teatab portaal Inosmi viitega Ameerika väljaandele Bloomberg.

Sõja puhkedes need bürokraatlikud takistused ilmselt kõrvaldatakse, kuid võimalustmööda tuleks nendest loobuda ka sõjaks valmistumise eesmärgil. Et liitlastevahelist koordinatsiooni ja koostegutsemist parandada, tuleb põhjalikult sõlmitud leppeid uurida.

USA juhtimisel NATO liitlaspartnerid lõpetasid hiljuti Ida-Euroopas operatsiooni "Sabre Guardian", kus 10 päeva jooksul osales 25 tuhat sõjaväelast. Need olid sel aastal suurimad NATO õppused. Sõjaväelaste jaoks, kes üle kümne aasta olid keskendunud võitlusele terrorismiga Afganistanis ja Lähis-Idas, oli see elulise tähtsusega kvalifikatsiooni tõstmise kursus traditsioonilise sõjategevuse vallas. See aitas ka Ida-Euroopa liikmeid veenda, et Lääs on nende poolel.

Õppuste ajal puutusid üksused kokku kõikvõimelike takistustega, nii tegelike, kui ka metafoorilistega. Näiteks, kui USA Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Ben Hodges lendas Bulgaariast Rumeeniasse Mustal merel toimuvaid lahinglaskmisi vaatama, sai ta korralduse maanduda Rumeenia õhujõudude baasis ja läbida seal tollikontroll. Samasugusesse olukorda sattus ta passidega Ungaris.

Idasuunas liikuvad üksused ei saanud kasutada teid ja sildu, millele olid kehtestatud ranged massipiirangud autodele. Teistel üksustel tuli rikkuda suviseid liikluspiiranguid ja müranorme. Mõned lennuväljad, raudteed ja tunnelid osutusid võimetuks läbi laskma uusi sõjalennukeid ja veokeid. NATO 28 liikmesriigil kulub keskmiselt 15 päeva, et täita diplomaatilised formaalsused, enne kui üksused ja sõjatehnika riigipiire ületada saavad.

Kõik see viis selleni, et Hodges nõudis Euroopa Liidu leppe eeskujul „sõjalise Schengeni viisaruumi" loomist, mis võimaldaks üksustel takistamatult riigipiire ületada. Juunikuus toimunud NATO kohtumisel kutsus seda tegema ka Hollandi kaitseminister Jeanine Hennis-Plasschaert. Kuid asi pole nii lihtne, kasvõi sellepärast, et mitte kõik EL liikmed ei kuulu NATO-sse. Kuid Schengen on sobiv mudel. Hodgesi sõnul vajab NATO „midagi, mis võimaldaks sõjaväekolonnil liikuda Euroopas sama kiiresti, nagu on võimeline Euroopa läbima migrant".
Krimmi õnnestunud annekteerimisest innustust saanud

Venemaa kavatseb oma läänepiiril korraldada 100 tuhande mehelise õppuse. Allianss ja USA on viimasel ajal samuti aktiviseerinud oma kohalolekut, lisades neli lahingbrigaadi (igaühes umbes 4500 meest) Poola ja Balti riikidesse. Kuid kõige idapoolsemad NATO liikmed tunnevad sellele vaatamata end üha enam haavatuna.

Keegi ei taha sõda, kuid efektiivse vastuse andmine on tähtis osa heidutusstrateegiast. Vaevalt, et Kreml tollikontrollis kinni olevaid NATO vägesid tõsiselt võtab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)
Tagid:
õppused, Saber Guardian 2017, Saber Strike, NATO, liitlaspartnerid

Peamised teemad