20:59 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
27753

Kreeka keeldumine aktsepteerida Eesti juhtkonna hinnangut kommunismile ja möödunud sajandi ajaloole sundis Tallinna muutma Eesti eesistumisega Euroopa Liidus seotud ametlikke tekste

TALLINN, 22. august — Sputnik, Aleksei Toom. Rahvusvaheline skandaal sundis riigikantseleid muutma teksti Eesti EL eesistumise võrgulehel 23. augustil toimuva konverentsi kohta, mis on pühendatud totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide ohvrite mälestusele.

Ukraina Ülemraada kuulutas UPA liikmed kangelasteks ja võttis vastu seaduse, mis keelas neid natsikurjategijatena kritiseerida
© Sputnik / Александр Мазуркевич

Kreeka esindaja, minister Stavros Kontonise keeldumine osavõtust sellest üritusest sundis Eesti võime korrigeerima formuleeringuid, kuid mitte muutma eestipoolset tõlgendust möödunud sajandi ajaloole. Kreeka (ja mitte ainult) on kategooriliselt natsismi ja kommunistlike režiimide kuritegude võrdsustamise vastu.

Eesti eesistumise võrgulehel olev uus teade konverentsi kohta ei sisalda enam selliseid "veidraid väljendeid" nagu selle algne versioon, kuid moonutab endiselt Euroopa Parlamendi kinnitatud resolutsiooni mõtet.

Konflikt, mida tulnuks vältida

Euroopa Parlamendi 2. aprillil 2009 vastu võetud dokument kutsub üles kuulutama 23. august "kõikide totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide" ohvrite mälestuspäevaks. Kuigi teksti resolutsioonis räägitakse kuritegudest, mis on toime pandud mõnede Euroopa kommunistluike režiimide poolt, ei sisalda lõplik formuleering sõna "kommunism".

Kommunistlikud parteid on mitmetes Euroopa riikides üsna tugevad ja sealsed aktivistid ei pea õigeks nende ideoloogia kui sellise hukkamõistmist ega selle võrdsustamist "stalinismiga", seda enam natsismiga. Euroopa Parlamendil on jätkunud tolerantsust ja diplomaatilisust sellega arvestada, Eestil aga mitte. Tulemuseks on skandaal, mida oleks saanud ja tulnud vältida.

Kogu lugupidamise juures totalitaarsete režiimide ohvritesse tuleb siiski märkida, et vastupidiselt Tallinna konverentsi korraldavate ametiisikute arvamusele ei ole "stalinism" võrdne "kommunismiga" ja mis peamine, et natsism ei ole kindlasti "kommunistlik režiim". Kuid just seda, nagu tõestab portaali Sputnik Eesti aegsasti tehtud kuvatõmmis Eesti eesistumise kodulehelt, väitis üks eelseisva konverentsi Eesti-poolsed tõlgendusi "kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuskonverents: 21. sajandi Euroopa pärandiks olevad kommunistlike režiimide toimepandud kuriteod".

Скриншот официального сайта председательства Эстонии в ЕС
© Sputnik /
Kuvatõmmis Eesti EL eesistumise ametlikult võrgulehelt.

Koolon konverentsi teemapealkirjas jätab mulje, et selle kirjutanud inimesed peavad natsismi üheks kommunismi alaliigiks. Rääkimata sellest, et formuleering jätab sulgude ette Hispaania frankismi ja Itaalia fašismi.

Töötajate vähene kogemus annab tunda

Eesti esinduse kohalik aparaat keeldus asjaolusid selgitamata "mitteeuroopalikus" vormis portaali Sputnik Eesti eesistumisüritustele akrediteerimast (käesoleval ajal selgitab portaal Brüsselis asuva EL Nõukogu suhtumist riigi tegevusse). Sel lihtsal põhjusel ei olnud portaalil võimalik esinduse töötajate tähelepanu juhtida nendele kahetsusväärsetele vigadele veel enne seda, kui Kreeka väljendas ametlikku protesti ja süüdistas Eestit katses taaselustada külma sõja õhkkonda ja eirata EL väärtusi.

Ei tahaks arvata, et kohalikud konverentsi organisaatorid peavad natsismi üheks kommunismi eriliigiks — ajaloolased ja politoloogid sellise seisukohaga ilmselt ei nõustuks. Jääb üle loota, et selline kummaline tõlgendus oli vaid puuduliku ajaloo tundmise tulemus mõne eraldivõetud töötaja poolt, kellele võib vaid soovitada rohkem raamatuid lugeda või kasutada Euroopa deklaratsiooni formuleeringute ülekandmiseks copy-paste tehet.

Need formuleeringud on koostanud kõrgelt haritud, väga arukad inimesed, ja mis peamine, nendes on arvestatud 500 miljoni eurooplase vaadete kogu mitmekesisust nende erinevatele ajaloohinnangutele, kuid seejuures väga sarnaste seisukohtadega seliste mõistete suhtes nagu „totalitaarne režiim" ja "kuritegu".

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
stalinism, kommunism, natsism, eesistumine, Euroopa Parlament, Kreeka

Peamised teemad