09:58 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Poliitika
lühendatud link
Õppused (114)
25510

Suwalki maakitsus kujutab endast tasandikulist koridori, laiusega pikki Leedu ja Poola piiri vaevu 96 kilomeetrit, tekitabki Lääne strateegides sügavat muret. Vasakule jääb Kaliningradi oblast - Venemaa Balti mere äärne enklaav ja paremale Valgevene - Venemaa vähemalt nominaalne liitlane

TALLINN, 25. august – Sputnik. Kaliningradi ja Valgevene vaheline niinimetatud "Suwalki koridor" paneb sõjaväelased muretsema. Sõjalise konflikti korral võib Venemaa selle hõivata, isoleerides nii Balti riigid, portaal Inosmi vahendab Hispaania väljaannes El Confidencial ilmunud artikli.

Detsembris 2015 žestikuleeris USA vägede ülemjuhataja Euroopas kindralleitnant Ben Hodges Leedu lõunaosa kohal lendava kopteri pardal telekanalile NBC intervjuud andes ägedalt. "Mõlemal pool Suwalki koridori osalevad tuhanded Venemaa sõjaväelased õppustel, mis käivad juba täie hooga. Neil on kõik vajalik, et õppused lahinguoperatsiooniks muuta. Ja just see teeb meile muret," teatas ta tookord.

Suwalki maakitsus, millest Ameerika kindral rääkis, kujutab endast tasandikulist koridori, laiusega pikki Leedu ja Poola piiri vaevu 96 kilomeetrit, tekitabki Lääne strateegides sügavat muret. Vasakule jääb Kaliningradi oblast — Venemaa Balti mere äärne enklaav ja paremale Valgevene — Venemaa vähemalt nominaalne liitlane. Kui selles piirkonnas puhkeb relvastatud konflikt, püüab Venemaa seda koridori hõivata, et isoleerida NATO-sse kuuluvad Balti riigid ja ära lõigata nende varustusteed.

"Seda maa-ala on kerge hõivata. Venemaa käsutuses on Kaliningradis paiknevad suured jõud ja Valgevene vägedega koos saab selle kiiresti sulgeda," teatas hiljuti Curtini ülikooli Venemaa sõjaväelise problemaatika ekspert Aleksei Muravjov intervjuus väljaandele News.com.ru.

Ka meritsi ei ole äralõigatud Balti riikide toetamine, Venemaa sõjalaevastiku suurt kohalolekut piirkonnas — Baltiiski sadamas Gdanski lahes arvestades, kerge. Lisaks paigutas Venemaa Kaliningradi oma raketikompleksid "Iskander-M". Järeldus on ühene: kui see maa-ala hõivatakse, jäävad Läti, Leedu ja Eesti saatuse hoolde. NATO-s saadakse sellest suurepärastelt aru.

Suwalki koridor on saanud nime seal asuva umbes 69 tuhande elanikuga Poola linna järgi. Seda peetakse kõige külmema ilmaga Poola piirkonnaks, kus on ka kõige väiksem asustustihedus. Loodus on siin säilinud praktiliselt puutumatuna. Sõjalise konflikti korral võib sealne madal temperatuur ja taimestik mõjutada ka väeüksuste liikumisvõimekust. Lisaks ristuvad Suwalkist 40 kilomeetrit põhjas asuvas Leedu linnas Kalvarijas Venemaa ja NATO vägede varustusteed. Tõsise lahingutegevuse korral muutub see piirkond esimeseks tallermaaks.

"Zapad 2017": kas NATO-l tasub muretseda? >>

Poolteise aasta jooksul pärast seda Hodgesi lendu Black Hawk"il ei ole Venemaa üksused selles piirkonnas ühtegi lahinguoperatsiooni läbi viinud, kuid pole sealt ka lahkunud. Sama võib öelda NATO kohta: mõlemad pooled korraldavad pidevalt sõjaväeõppusi, lahinghargnemisi ja elavjõu ning relvastuse ümberpaigutamisi. Nii ka sel kuul.

Vene armee. Illustratiivne foto
© Sputnik / Tabyldy Kadyrbekov

Lisaks operatsioonile Enhanced Forward Presence, mille eesmärk oli suurendada NATO vägede kohaolekut kolmes Balti riigis ja Poolas (sealhulgas Hispaania kontingent Leedus), korraldas USA augusti alguses 25 tuhande USA ja alliansi sõjaväelase osalusega õppused, eesmärgiga ümber paigutada tuhandeid sõjaväelasi ja sadu ühikuid lahingutehnikat läbi poole Euroopa, et kontrollida nende võimet reageerida olukorra võimalikule teravnemisele.

Arvestades, et Ameerika sõjaväelaste arv kontinendil on 30 tuhat, s.o. peaaegu kümme korda vähem, kui külma sõja ajal, tahtis Hodges panustada sellele, mida ta nimetab "kiireks väljaastumiseks".

Kaitseväe juhataja külastas Suwalki koridori ning kohtus Poola ja Leedu kolleegidega
© Foto : Kaitseväe Peastaap
Kaitseväe juhataja külastas Suwalki koridori ning kohtus Poola ja Leedu kolleegidega

60 tundi Baltikumi üle kontrolli kehtestamiseks

Peaaegu vastusammuna viis Venemaa möödunud nädalal Kaliningradi oblastis läbi kahe tuhande sõjaväelase, 20 sõjalaeva ja saja sõjamasina osalusega õppused. Antud hetkel pole olukord justkui enam pingestunud, kuid NATO suhtub äärmiselt umbusklikult õppustesse Zapad 2017, mis peaksid toimuma septembrikuus Valgevenes. Nendest võivad osa võtta kuni 100 tuhat Venemaa sõjaväelast.

Die Welt: NATO-l ei ole Baltikumis šansse >>

Seetõttu on Lääne strateegid otsustanud keskenduda niinimetatud "nullfaasile", see tähendab ajale, mis eelneb kriisi arenemisele konfliktiks. Käesoleva aasta aprillis dislotseeriti selle piirkonna lähedusse tuhatkond Ameerika sõjaväelast, lisaks veel kolmele tuhandele, kes on paigutatud mujale Poolas. Kaks kuud hiljem harjutasid NATO 20 liikmesriigi sõjaväelased õppuse Saber Strike 2017 raames Suwalki ala kaitsmeist.

"Oma geograafilise asendi tõttu on see ala äärmiselt haavatav. Loomulikult pole sinna löögi andmine möödapääsmatu, kuid… kui see suletakse, siis võivad kolm põhjapoole jäävat liitlasriiki osutuda ülejäänud alliansist äralõigatuks," teatas Hodges tookord, sellega piirkonna tähtsust rõhutades.

Venemaa, Valgevene ja Serbia ühised sõjaväeõppused
© Sputnik / Николай Хижняк

Vastavalt Global Security dokumendile "pole vältimatu, et Venemaa väeüksused Suwalki ruumi hõivavad. Isegi osaline, mitte eriti ühtlaselt ega tihedalt pikki koridori paigutatud sõjaväelastest kate saab Balti riikide maaväeüksustele olema suureks takistuseks, kui NATO üksused pole valmis seda uuesti lahti murdma, sellega ühtlasi kriisi teravdades".

Sisuliselt teeb Põhja-Atlandi allianss kõik võimaliku, et seda haavatavust kõrvaldada, eriti pärast seda, kui RAND-i korporatsioon, tuginedes erinevate lahingutegevuse liikide modelleerimisele, jõudis 2016. aastal järeldusele, et sõja korral piisab Venemaa vägedele 60 tunnist, et vallutada Tallinn ja Riia.

Juulikuu alguses paigutas USA õhutõrjeõppuse raames Leetu raketikompleksid Patriot. Praegu nõuab Leedu valitsus, et need jääksid tema territooriumile alaliselt. Washington kaalub võimalust paigutada sellised raketid ka Eestisse.

Teema:
Õppused (114)
Tagid:
õppused, patriot, NATO, Ben Hodges, Riho Terras, maakitsus, Suwalki, Valgevene, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad