13:45 03. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0906
  • RUB85.8405
Poliitika
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
11320

Valitseva Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb tegi ettepaneku visata parlamendisaadik Olga Ivanova, kes läheb kohalikele valimistele eraldi nimekirjaga, erakonnast välja. Milline on ekspertide ja avalikkuse reageering sellele ettepanekule

TALLINN, 31. august — Sputnik. Neljapäeval, 30. augustil registreeris Tallinna linna valimiskomisjon kohalikel valimistel osalejana nimekirja Savisaare Valimisliit ja Tegus Tallinn, mille loomisest selle juhid – Keskerakonna asutaja ja kauaaegne esimees, endine pealinna linnapea Edgar Savisaar ja tuntud ettevõtja Urmas Sõõrumaa – eelnevalt teatasid. On teada, et ühinenud nimekirja kuulub ka Keskerakonda esindav parlamendisaadik Olga Ivanova, kelle erakonnast väljaviskamist nõudis uus peasekretär Mihhail Korb.

Edgar Savisaare valimisliidu ja valimisliidu Tegus Tallinn vastloodud ühendus on politoloogi hinnangul Savisaare katse oma positsiooni tugevdada
© Sputnik / Вадим Анцупов

Mõjukate keskerakondlaste vastasseis valitsevas Keskerakonnas ei olnud seniajani jõudnud avaliku konfliktini ega olnud niiväga kategooriline, kuid peasekretäri avaldus osutub sisuliselt sõjakuulutuseks "opositsionääridele" ja võib viia tema silmapaistvate liikmete erakonnast väljaviskamiseni, leiavad poliitikud, eksperdid ning avalikkus.

Politoloogi ja ajaloolase Igor Rosenfeldi arvates on keskerakondlaste uue juhtkonna ähvardus Olga Ivanova "parteist välja visata" on enam kui tõepärane. Sedavõrd jõuliste meetmete põhjuseks peab ta asjaolu, et kohalikel valimistel Tallinnas, mille tulemusena keskerakondlased kavatsevad võimule jääda, otsustatakse paljugi ära Tallinna suurimas elamurajoonis Lasnamäel, kus erakonnal on tavapäraselt suur toetus. Olga Ivanova kandideerib nimelt selles piirkonnas ja seetõttu tekib oht keskerakondlaste kavatsuste suhtes, märkis Rosenfeld. "Sügiseste valimiste saatust pealinnas ei otsustata küll ainult Lasnamäel, kuid see on oluline piirkond," lisas ta.

Miks ähvardatakse väljaviskamisega Ivanovat, aga mitte Savisaart
Olga Ivanova vastas ettepanekule arvata ta Keskerakonnast välja
© Sputnik / Вадим Анцупов

Politoloogi arvates on ähvardused Ivanova, aga mitte alternatiivset valimisnimekirja juhtiva Edgar Savisaare aadressil seotud sellega, et keskerakondlaste uus juhtkond ei ole veel säärasteks otsustavateks sammudeks valmis.

"Ma arvan nii, et lähimal ajal seda (Savisaare väljaheitmist erakonnast – toim.) ei juhtu. Kui konflikt päris kaugele läheb, siis on võimalikud erinevad variandid," märkis Rosenfeld.

Nagu Rosenfeld portaalile Sputnik Eesti nentis, oleneb paljugi, kui mitte kõik kohalike valimiste tulemustest. Kui keskerakondlased võimule püsima jäävad, ei välista politoloog, et tehakse algust uute erakondlike rühmituste moodustamisega, mille aluseks võib saada keskerakondlaste praegune vasakpoolne tiib ja tänane "Savisaare nimekiri". Seetõttu on politoloog kindel, et nimelt "Savisaare nimekiri" võib tulevikus tähtsat rolli etendada.

Venekeelse Eesti sotsiaalvõrgustikud on taas jagunenud eri leeridesse

Venekeelse Eesti aktiivsed sotsiaalvõrgustike kasutajad on hinnanud Korbi ja Ivanova konflikti erinevalt. Selge see, et esimesena avaldasid oma arvamust keskerakondlaste parteikaaslased.

Maardus Savisaare Valimisliidu ja Tegusa Tallinna nimekirjas kandideeriv Nikolai Degtjarenko nägi Mihhail Korbi avalduses katset teisitimõtlevaid parteikaaslasi avalikult survestada: "Oled jäänud ustavaks Edgar Savisaarele – viskame Keskerakonnast välja. Reetsid Savisaare – saad koha Keskerakonna kandidaatide nimekirjas. Omasid ei hüljata! Omasid ei reedeta! Heategusid ei unustata!"

Eurosaadik Yana Toom läheb Tallinna valimistele Keskerakonna nimekirjaga. Oudekki Loone ja Olga Ivanova ei ole valimisliidu ideest loobunud
© Sputnik / Владимир Барсегян

Seevastu Narva endine aselinnapea Maksim Volkov, kes kandideerib kohalikel valimistel Keskerakonna nimekirjas, peab opositsionääre "kummaliseks juhuslike inimeste seltskonnaks": "Kahju, et Edgari nime ja autoriteeti kasutatakse ära juhuslike inimeste kummalise seltskonna poolt… Mõis ja Degtjarenko, Sõõrumaa ja Pupkevitš – mingi söödamatu vinegrett."

Üldjoontes negatiivselt on Mihhail Korbi kriitikat Ivanova aadressil hinnanud Isamaa ja Res Publica Liidu esindaja, parlamendisaadik Viktoria Ladõnskaja. Oma Facebooki-kontol nentis ta, et on antud vaidluses Ivanova poolel, kes on jäänud ühte erakonna asutaja, nüüd partei juhtkonnaga opositsioonis oleva Edgar Savisaarega: "Ivanova poliitilised vaated on mulle võõrad, kuid kirjeldatud kontekstis on tema käitumine mulle puhtinimlikult mõistetavam kui Mihhail Kõlvarti, Yana Toomi, Maria Jufereva jt oma." Ta iseloomustas nende seisukohta laste seljapööramisena oma vanematele: "Lapsed hülgasid oma isa. Poliitilise päranduse pärast hülgasid."

Temaga ei nõustu tuntud keskerakondlaste kriitik ja endine venekeelse Postimehe peatoimetaja Jevgenia Värä, kes seisab "isade ja laste" konfliktis "laste" poolel: "Inimliku teguri osas olen täiesti nõus, kuid kõikide "laste" loogika on mulle mõistetav. Vanemad, kes pikka aega oma lapsukesi iseseisvasse ellu ei luba, seisavad hiljem sageli silmitsi just nimelt sellise reaktsiooniga."

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Tagid:
valimised, keskerakond, KOV, Mihhail Korb, Mihhail Kõlvart, Yana Toom, Edgar Savisaar, Olga Ivanova

Peamised teemad