09:44 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Poliitika
lühendatud link
5722

USA president on isiklikult kõik juba ära otsustanud. Sanktsioonidega polnud tal valikut: kas kirjutad alla, või saame ilma sinuta hakkama. Aga siin oli variante küll

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Nad ütlesid, et tahavad suhteid parandada ja sulgesid akna nendeks võimalusteks. Ja ukse pitseerisid kinni. Kolmes kohas korraga. Venemaa diplomaatilises allüksuses San Franciscos ja kahes kaubandusesinduses New Yorkis ja Washingtonis. Ja kõik see, nagu Valges majas selgitati, lootuses progressiivsetele arengutele. Raske vaielda. Kõik, mis haigusel üle jääb, kui teda ei ravita, on progresseeruda. See on just see juhus, kus erandid reeglit kinnitavad. Ei saa ju laulust sõnu välja visata. Meil lauldi kunagi: "See on San Francisco – made in U.S.A."

Läbiotsimised Venemaa diplomaatiliste esindustes Washingtonis
© Sputnik / Алексей Агарышев

Vähem kui kaks päeva asjade kokkupakkimiseks. Kõige vanem ja populaarsem neljast Venemaa konsulaadist USA territooriumil. eelmisel aastal väljastati seal 16 tuhat viisat. Olgu pealegi, usume, et see on seotud uue suursaadiku Antonovi saabumisega. Ikka jääb selline tunne, et taheti võimalikult rohkem haiget teha. Meie küll nii ei oska. Meie, isegi kui meiega nii käitutakse, juhindume vastastikuse põhimõttest: tahtsite – saite. Trump isiklikult otsustas ja seda rõhutavad tema inimesed eriti. Sanktsioonidega polnud tal valikut: kas kirjutad alla, või saame ilma sinuta hakkama. Aga siin oli variante küll.

Ja tema valis nendest tema arvates kõige valulikuma. Et kõik teaksid – pole ta mingi venemeelne. Et ei arvataks, et keegi võiks teda sundida pöördumatuseni Moskvaga suhted ära rikkuma. Ta saab sellega isegi kenasti hakkama. Pärast uute piirangute kehtestamist öeldud sõnadele: "sinust hakkab justkui venevastasuse lõhna tulema" võis ta vastata, "See polnud mina, need kõrvalt, Kapitooliumi poisid, võtsid sanktsioonipaketi vastu ja ajasid lõhna üles." Nüüd aga suitsutab ta ise poliitikast tervet mõistust välja.

Ja on isegi väga arusaadav, miks Tillerson teda ärritab. Kõike tuleb ju endal teha. Värske The Washington Post nimetas presidendi ja riigisekretäri lahkarvamusi loetledes Iraani, Kuubat ja Põhja-Koread, kuid mitte Venemaad. Ilmselt selleks, et kahtlustama ei hakataks, nagu tal oma arvamust polekski, teatas Tillerson, et Riigidepartemang andis 60 miljonit dollarit võitluseks vene propagandaga. Ja näitas sellega paremini, kui mistahes vene propaganda, et "Harvey" tagajärjed huvitavad neid märksa vähem, sest Trumpa andis Houstonile kõigest miljoni.

Venemaa konsulaat selles linnas ei tööta samuti. Nagu kõik teisedki seal. Mis sest, et Valgest majast sõltumatutel põhjustel. Kui tal oli tõesti kange tahtmine midagi sulgeda, oleks kahest halvast võinud stiihilisema valida. Nad ütlevad, et sellega võrdsustavad nad konsulaarosakondade arvu. Kuigi me omal ajal pakkusime samuti võrdsustada aga suurenemise suunas — avada meil neljas USA konsulaarosakond. Ütlesid ära. Nüüd on mõlemal poolel kolm. On samuti võrdne, tõepoolest. Mitme tuntuga, välja arvatud tulemus. Seda ei paista endiselt kusagilt. Kuid selge on, et liiga kiiresti hakkab see nullile lähenema.

Kusjuures vaevalt, et analoogia kooliga siin kohane on. Ühendriikides ei ole esimesel septembril mingeid assotsiatsioone kooliga. Neil tähendab see vaid sügise algust. Võibolla ongi probleem selles. Neile pole isegi teadmistepäeva.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sanktsioonid, kaubandusesindus, konsulaat, Valge Maja, Donald Trump, USA

Peamised teemad