21:00 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Poliitika
lühendatud link
5110

Ukraina on valmis arutama Venemaa pakutud ÜRO Julgenõukogunõukogu resolutsiooniprojekti rahuvalvajate saatmisest riigi idaossa. Sellest teatas Ukraina alaline esindaja ÜRO-s. Võib juba ette öelda, et see töö ei saa olema kergete killast. Kuid eduvõimalused on olemas.

Ilja Harlamov, raadio Sputnik

Vladimir Putini avaldus rahuvalvajate võimalikust saatmisest Donbassi kõlas BRICS (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariigi koostööorganisatsioon – toim.) riikide tippkohtumise lõpp-pressikonverentsil ja kutsus esile hulga erinevaid tõlgendusi ja kommentaare vist isegi enne, kui president oma seisukohtade tutvustamisega lõpetada jõudis.

Ühed kardavad, et rahuvalvajate lähetamine võimaldab Kiievil puhastada piirkonna soovimatutest isikutest ja teisitimõtlejatest. Kusjuures kõige resoluutsemal viisil. Näitena meenutatakse tunnustamata Serbia Kraina vabariiki möödunud sajandi üheksakümnendate aastate keskpaigas, kui Horvaatia sõjavägi purustas ÜRO rahuvalvajate mahitusel selle serblastega asustatud ala.

Luganskis lendas õhku OSCE maastur
© REUTERS / ALEXANDER ERMOCHENKO

Teised süüdistasid Venemaa liidrit uues hübriidoperatsioonis Ukraina vastu ja Kiievilt initsiatiivi "ülevõtmises". Daamid ja härrad, nüüd tuleks rahuneda ja Venemaa presidendi kõne uuesti üle lugeda. Hea, et pressikonverentsi üleskirjutus, nagu sellistel puhkude olema peabki, on saadaval tema ametlikul võrgulehel.

Niisiis, kommenteerides küsimust rahuvalvajatest, täpsemalt inimestest, kes võiksid tagada OSCE missiooni julgeoleku Donbassis ja tegeleksidki ainult sellega, teatas Vladimir Putin, et ei näe selles idees midagi halba.

See Euroopa missiooni, tuletas Venemaa riigipea meelde, loobub oma töötajate relvastamisest vastava personali ja kogemuste puudumise tõttu. Edasi rõhutas president, et need jõud peaksid asuma eraldusjoonel ja ei kusagil mujal. Ja kolmas võtmetingimus — see küsimus lahendatakse pärast vaenupoolte ja nende sõjatehnika eemaletõmbamist ja vaid otsekontakti tingimustes isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariikide esindajatega. Just sellise resolutsiooni lasi Putin välisministeeriumil ÜRO Julgeolekunõukogule edastada, arvestusega, et selle vastuvõtmine tuleb Ida-Ukraina probleemi lahendamisele kasuks.

Seega, enne kui "põhjapanevaid" järeldusi teha, lugege algallikaid.

Muide, pressikonverentsil presidendile esitatud küsimusest jäi kõlama mõte, et Kiiev on juba ammu haudunud Donbassi rahuvalvajate viimist, kuid kardab, et Venemaa blokeerib selle initsiatiivi Julgeolekunõukogus. Ja sellepärast püüab Kiievi juhtkond selle "läbi vedada" organisatsiooni Peaassambleelt.

Vladimir Putin vastas, et "Peaassamblee kaudu pole seda võimalik teha, sest ÜRO rahuvalvajad ei saa tegutseda muidu, kui Julgeolekunõukogu otsuse alusel."

See pole juba faktiliselt võimalik, kuid millal varem on Kiiev faktidega arvestanud? Petro Porošenko kavatseb tõesti ÜRO Peaassamblee 72. istungjärgule sõita ja esitleda seal initsiatiivi rahuvalvemissiooni käivitamisest Donbassis.

Kuid missiooni kontseptsioon on Kiievil hoopis teistsugune ja seepärast oleks siinkohal Putini initsiatiivi "ülevõtmisest" rääkimine vähemalt ebakorrektne. Seda enam, kordan, Moskva ei kavatse oma ideega Peaassambleel välja tulla.

Kiiev ei looda enam Lääne vastuarmastusele?
© Sputnik / Алексей Куденко

Kuid peamine seisneb muus. Kiievi arvates peaksid rahuvalvajad viibima kogu Donbassi territooriumil, kuni Ukraina-Venemaa piirini välja ja kontrollima relvade äraandmist "ebaseaduslike relvaformeeringute" poolt, nagu Ukraina esindajad neid nimetama. Millega see paljude regiooni elanike jaoks lõpeb, on täiesti selge.

Enamgi veel, mingeid läbirääkimisi isehakanud vabariikidega ei tule, teatas Ukraina siseministeerium operatiivselt. Sealt lisati veel, et Venemaa sõjaväelaste osalemine rahuvalvemissiioonis on vastuvõetamatu. Tegemist olevat "agressorriigiga".

Vladimir Putin ei öelnud midagi selle kohta, millistest riikidest peaksid rahuvalvajad olema.

Kuid miks ei võiks nad olla Venemaa kodanikud? Venemaa Föderatsioon on ÜRO täieõiguslik liige ja on esindatud selle struktuurides, ta ei ole Donbassi konflikti osapool ega ole Ukrainaga sõjaseisukorras. Nii et Ukraina kategoorilisus ei ole millegagi põhjendatud.

Ukraina välisministeeriumis töötavad diplomaadid, kes on vaoshoitud inimesed. Kiievi poliitikud on aga hoopis vabama käitumisega ja on Vladimir Putini sõnu kommenteerinud. Ülemraada asejuhataja ja kohakaasluse alusel Ukraina esindaja Donbassi kolmepoolse kontaktgrupi töögrupis Irina Geraštšenko tegi moodsate räpparite stiilis avalduse, unustas ainult oma tiraadi riimi panna.

Tema arvates moonutab Moskva tundmatuseni Kiievi initsiatiivi ja teeb seda hübriidsõja parimate traditsioonide vaimus. Kiievile allumatuid territooriume nimetab see lugupeetud daam ajutiselt okupeeritud "Mordoriks" (Paik J. R. R. Tolkieni triloogias "Sõrmuste isand", kus on musta isanda Sauroni kants Barad-dûr, mida kutsuti ka Mustaks Kantsiks ning Kurjuse Kantsiks – Wikipedia). Ta nõudis, et rahuvalvajad tuleb paigutada "kogu venelaste poolt okupeeritud territooriumile".

Üldiselt on see tuttav valge härja jutt (lõputa ja lõputu rahva jutt – toim.) püsiva rahu saavutamise eesmärgil konstruktiivse dialoogi asemel. Kiiev ei murra endale oma kokkuleppimisvõimetuse jäärapäisusega truudust, sest tunnetab, et tal on toetajaid. Venemaa resolutsiooni võivad Julgeolekunõukogus blokeerida USA, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik. Kui nendes just ei ärka ootamatult altruism ja vastutustunne.

Ukraina versiooni, nagu Kiiev põhjendatult kardab, laseb Venemaa ilmselt kui sobimatu ja Donbassi elanikke ohustava, põhja. Kuid šanss tuua pärast Vladimir Putini ettepanekut sellele maale rahu on siiski olemas. Ja Läänemaailm võiks selle ära kasutada, kui ta muidugi seda tahab. Igal juhul on üks nende mõjukatest esindajatest, Saksamaa välismister Sigmar Gabriel soovitanud seda teha.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Julgeolekunõukogu, ÜRO, BRICS, Petro Porošenko, Vladimir Putin, Lugansk, Donetsk, Donbass

Peamised teemad