23:57 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Emmanuel Macron

Macron tegi ettepaneku Euroopa Liitu reformida ja luua euroala parlament

© AP Photo / Christophe Ena
Poliitika
lühendatud link
3011

Prantsusmaa president Emmanuel Macron tegi ettepaneku EL-i reformida ja teatas, et 2018. aastal saavad eurooplased arutada eesseisvaid muutusi

TALLINN, 8. september — Sputnik. Visiidil demokraatia sünnimaale Ateenasse tegi ta ettepaneku luua esmajoones euroala parlament ja valida selle liikmed ühtse üleeuroopalise nimekirja alusel, edastas RIA Novosti.

Oma nägemuse demokraatiast ja EL-i tulevikust esitas Macron kõnes, millega ta esines Pnyxis – maailma demokraatia sünnipaigas, kus toimusid ateenlaste esimesed koosolekud.

Oma kõnet alustas Macron kreeka keeles.

"Siin leiutasid kreeklased 2500 aastat tagasi demokraatia. On suur au siin kõnelda," lausus Macron kreeka keeles, pälvides kuulajatelt aplausi, ning läks seejärel üle prantsuse keelele.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron
© AFP 2019 / ERIC FEFERBERG

"Ma pakun välja tuleviku Euroopa teekaardi. Ma pakun välja uue viisi, mille puhul ei arutata uue Euroopa üle ainult suletud uste taga. Meil tuleb kõikides riikides seada 2018. aastal uued sihid ja nende kodanikud asuvad arutama, millist Euroopat nad tahavad. Kuue kuu vältel toimuvad kodanike koosolekud ning perspektiivis luuakse ühised nimekirjad Euroopa ning euroala parlamendi valimisteks," ütles Macron, osutades Euroopa ebaõnnestumistele.

Saksamaa ja Prantsusmaa korraldavad Ida-Euroopas valikuvooru>>

Tema sõnul tuleb välja rabelda dilemmast, kus ühelt poolt on kerkinud küsimus, kas rahvas ütleb populistlikul referendumil "ei" või "jaa", ning teisalt on hirm rahvahääletuste ees.

Macron väitis, et tuleb lõpetada kodusõda Euroopas ja leida üles see, mis inimesi, euroopalikku tsivilisatsiooni läbi sajandite ühendab.

Tema sõnul tähendab Kreeka kriis kogu Euroopa läbikukkumist.

"Me peame leidma jõudu Euroopa taaskäivitamiseks. Inimesed vajavad Euroopat, me peame leidma jõudu Euroopa uuendamiseks," ütles Macron.

Prantsusmaal on 150 tuhat inimest andnud allkirja presidendi abikaasale esimese leedi staatuse omistamise vastasele petitsioonile
© REUTERS / Philippe Wojazer

"Kui me jätkuvalt pimedad oleme, saab meist põlvkond, kes võtab endale vastutuse Euroopa hinguselemineku eest, ning me peame alustama tugevast enesekriitikast," lausus ta.

Macron nentis, et uuenenud Euroopaga on võimalik võidelda terrorismiga ja toetada Euroopa suveräänsust, kuid tuleb taasmääratleda rahvusliku suveräänsuse kontseptsioon.

Versailles' pööre: Lääne-Euroopa plaanib Ida-Euroopast lahkneda>>

"Meie, eurooplased, oleme Babüloni kodanikud – paljude keelte ja erinevate kultuuridega. Demokraatia, suveräänsus, kultuur – need on kolm asja, mida me peame noortele inimestele pakkuma," ütles Prantsusmaa president ja kutsus üles mitte pelgama muutusi, meenutades ühtse Euroopa rajajaid.

"Prantsusmaa valikuks on seda visiooni arutada ning püüdlus veel võimsama Euroopa loomisele," lausus Macron.

Tagid:
EL, Emmanuel Macron, Euroopa, Prantsusmaa, Kreeka

Peamised teemad