00:27 24. Juuni 2018
Kuula otse
  • USD1.1648
  • RUB73.5314
Programmeerijal pole e-hääletuse tulemuste võltsimine raske, illustratiivne foto

Programmeerijal pole e-hääletuse tulemuste võltsimine raske

© Fotolia / Andrey Popov
Poliitika
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
15323

Digitaalne hääletamine valimistel on vastuolus põhiseadusega ja kujutab endast ohtu demokraatiale, leiab IT spetsialist Svetlana Abels

TALLINN, 12. september — Sputnik. E-valimised on olnud nende kehtestamisest saadik ja on ka praegu tüliõunaks Eesti poliitilise ja sotsiaalse diskussiooni kontekstis.

E-hääletuse õiguspärasust on korduvalt arutanud poliitikud, arvamust on avaldanud ettevõtjad, ajakirjanikud ja isegi sportlased. EKRE esimees Mart Helme teatanud, et seoses ilmsiks tulnud probleemidega ID-kaardi turvalisuses pooldab ta digitaalsest hääletusest loobumist. 

Ja vaid selle elektroonilise protseduuri arhitektid – programmeerijad — on seni reeglina tahaplaanile jäänud. Sputnik Eesti palus programmeerimise spetsialist Svetlana Abelsi arvamust.

Abelsi sõnul ei ole e-hääletuse korral võimalik häälte lugemise ausust tagada. Seevastu riigi elanikkonna isikuandmete andmebaase haldavatel, tarkvara häälestavatel ja digitaalhääletust monitoorivatel ametkondadel pole probleem mistahes valija tehtud valikut manipuleerida.

Häältelugemisprogrammi koostab inimene – programmeerija, kelle võtab tööle riik. Kuidas programmeerija selle programmi kirjutab, nii see antud hääli ka loeb. Algoritmi jaoks ei ole sugugi keeruline osa opositsiooniparteide poolt antud häältest valitseva partei antud häälteks "lugeda" ja üldse "joonistada" mistahes soovitud tulemused.

Juriidiline baas puudub

Esiteks, selgitas Abels, saab programmikoodi "lugeda" vaid spetsialist. Teiseks ei saa "inimesed tänavalt" programmikoodi lugeda, sest juurdepääs elanikkonna isikuandmetele ja programmitarkvarale on piiratud nii isikuandmete, kui ka hääletuse tulemuse kaitsmise vajadusest väliste rünnakute eest.

Häälte ausa kokkulugemuse võimalus ja hääletussaladuse hoidmine valimistel peavad jääma usaldatavuse-mitteusaldatavuse tasandile. Kui need on eetilised, mitte statistilised aspektid, siis salajase hääletuse ja ausa häältelugemise põhimõte, mis välistaks mõju valimistulemustele seestpoolt, ei ole õiguslikult tagatud. See on aga Abelsi arvates juba põhiseaduse rikkumine.

"Võiks väita: traditsioonilise, sedeliga hääletamise korral on valimistulemuste võltsimine samuti võimalik," räägib Abels.

Esiteks, väldib seda valimisjaoskonnas konkureeritavate parteide ja valimisliitude vaatlejate viibimine. Häältelugemise tehnoloogia on valimisjaoskondades hästi sisse töötatud ja võimaldab juuresolijatel olla valimistulemustes kindlad. 

Teiseks, selleks, et valimistulemusi oluliselt mõjutada, tuleks seda teha samaaegselt mitmes valimisjaoskonnas, mis on skandaalide puhkemise ja nende summutamise keerukuse tõttu ohtlik, sest valimisjaoskondi, vaatlejaid ja erinevaid poliitilisi jõude on palju.

Sellepärast, milleks liigseid riske võtta, kui valimisi kontrollivasse riiklikku struktuuri võib sokutada programmeerija, kes saaks kiiresti, kergesti, efektiivselt, ja mis peamine, salaja (juurdepääs isikuandmetele on vaid väga piiratul hulgal isikutel) valimistulemusi mõjutada.

Mitmed riigid on e-hääletusest loobunud

Kas siis e-hääletust ei tohiks üldse kasutada? Tulevikus võib-olla saabki, kuid selleks peaksid kõikide elektroonilisel teel hääletanute hääled olema avalikustatud.

See osa hääletusest ei peaks olema mitte salajane, vaid lahtine, see aga pole ilma kehtivat seadusandlust muutmata võimalik.

Või tuleks siiski e-valimistest üldse loobuda. Omal ajal nõustus Euroopa Kohus Keskerakonna hagi menetledes, et digitaalse hääletuse tulemused ei saa olla usaldusväärsed.

"On ka pretsedente olnud. Mitmed riigid, mis varem e-hääletust kasutasid, on sellest nüüdseks loobunud. Euroopa Kohtu ülalmainitud lahendi on Eesti võimud, ja nii kummaline kui see ka pole, ka Keskerakond ise, juba unustanud," ütles Abels.

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)

Samal teemal

Ratas e-residentsusest, kokkuleppevedudest ja e-hääletamisest
RIA töötab ID-kaardi turvariski likvideerimise nimel
750 000 ID-kaardi kiibis peitub turvarisk
Аndrei Korobeinik: e-riik vajab kaasajastamist
E-valitsus ja e-riik: liidriroll läheb üha kallimaks
Tagid:
digitaalne, võltsimine, e-hääletamine, demokraatia, valimised, KOV, Svetlana Abels, Eesti

Peamised teemad